Blog pre slovenských vývojárov

Zdroj čerstvých informácií pre vývojárov priamo z kuchyne

Prečo a ako si aktivovať Azure benefit v Visual Studiu s MSDN (krok za krokom)

 Vývojári, ktorí používajú Visual Studio s MSDN, alebo IT špecialisti používajúci MSDN Platforms, získavajú v MSDN predplatnom nielen viac ako 11 TB softvéru na vývoj a testovanie, ale aj zdarma služby v hodnote viac ako 1200 EUR ročne pri vyšších edíciach. Jednou zo služieb, ktorá (, ako vám popíšem nižšie) sa jednoducho aktivuje, je Microsoft Azure. Po aktivácii získavate každý mesiac kredit na Azure služby podľa edície Visual Studia s MSDN:
– Visual Studio Professional s MSDN poskytuje kredit na Azure vo výške 50 USD/mesiac (v prepočte dnes 40 EUR/mesiac)
– Visual Studio Premium s MSDN poskytuje kredit na Azure vo výške 100 USD/mesiac (v prepočte dnes 75 EUR/mesiac)
– Visual Studio Ultimate s MSDN poskytuje kredit na Azure vo výške 150 USD/mesiac (v prepočte dnes 115 EUR/mesiac)
 
Teraz pár otázok, ktoré k Azure benefitu v MSDN dostávam najčastejšie:

Na čo mi to je?
Azure benefit v MSDN môžete použiť na vývoj a testovanie. Môžete vyvíjať viacvrstvové aplikácie vo farmách (Cloud Services), back-endy pre mobilné aplikácie (Mobile Services), weby (WebSites), čokoľvek iné v virtuálnych serveroch (Virtual Machines) atď. Dokonca môžete vyvíjať a testovať aj aplikácie pre Windows 7 a Windows 8, pretože medzi predpripravenými “virtuálmi” v galérii Azure Virtual Machines nájdete aj šablóny s uvedenými klientskymi OS.

Koľko ma to stojí?
Nič. Kredit dostávate každý mesiac ako benefit k MSDN. Musíte si ho ale aktivovať (postupom uvedeným nižšie). Pri aktivácii nepotrebujete žiadnu platobnú kartu.

Čo už len môžem získať napr. za 50 USD, ak mám VS Professional s MSDN?
Sadzba za spotrebu služieb v MSDN Azure benefite je nižšia ako pri produkčných Azure subskripciach. Naviac bežne nevyvíjate a netestujete 24×7. Typicky vývojári a testeri tvoria a testujú softvér počas pracovných dní/hodín. Ak to preženiem, pracujú v modele 5×12 (5 dní po 12 hodín). Snáď si tých 12 hodín nevezmú vaši zamestnávatelia ako moje doporučenie.:-)  Ak teraz moju úvahu premietnem do hodín použiteľného virtuálneho servera, potom môžete za spomínaných 50 USD (t.j. 40 EUR) mať počas pracovných hodín v jednom mesiaci nepretržite spustený 1 server A2 (2 jadrá CPU, 3,5 GB RAM, 100 GB dát na disku, 10GB prenesených dát z dátoveho centra). Vrátane licencie za operačný systém. Kúzlo Azure Virtual Machines spočíva v tom, že výpočtový výkon zastaveného virtuálneho servera v modele Virtual Machines sa netarifikuje. Odpoveď teda znie, že získať môžete veľa už aj pri 50 USD kredite a je mrhaním to nevyužiť.

Čo sa stane, ak ešte pred ukončením mesiaca Azure kredit miniem?
Vaše služby sa pozastavia a k službám Azure sa dostanete opäť pri začatí ďalšieho mesačného cyklu. Azure benefit má po aktivácií nastavený „spending limit“, čiže záruku nulovej platby.

Čo ak mi Azure benefit nebude stačiť?
Ak sa jedného dňa rozhodnete testovať a vyvíjať v Azure viac a kredit vám už nebude stačiť, odstránite „spending limit“ a zadáte platobnú kartu, na ktorú sa vám bude účtovať len prečerpanie kreditu. Kredit teda budete dostávať aj naďalej.

A teraz už sľúbený postup, ako si aktivovať Azure benefit v MSDN predplatnom:     

1. Prihláste sa na portále http://msdn.microsoft.com/subscriptions/ cez linku „Prihlásiť sa“ („Sign in“) alebo „My Account“.

2. Kliknite na „Activate Microsoft Azure“.

 

3. V zobrazenom prvom formulári na aktiváciu Azure benefitu zadajte minimálne:
– Meno (First name)
– Priezvisko (Last name)
– Krajinu ( Country/Region)
– Kontaktný e-mail (contact email)
Pre jednoduchosť aktivácie ponechajte verifikáciu cez mobil prostredníctvom SMS správy („Send test message“) a vyberte krajinu a tým aj medzinárodný telekomunikačný kód. 
Do položky, ktorá je pod „volacím“ kódom krajiny napíšte číslo vášho mobilu bez kódu krajiny a bez úvodnej nuly. Nakoniec potvrďte tlačidlo „Send text message“.

 

4. Na mobil vám príde verifikačný kód, ktorý opíšete do novej položky pod mobilným číslom a potvrďte „Verify code“. „Zaškrtnite“ odsúhlasenie zmluvy pre Azure a potvrďte tlačidlo „Sign up“.
 

5. Budete presmerovaný na portál, kde si spravujete vás Azure účet. Keďže proces aktivácie sa spracováva na pozadí, niekoľko sekúnd bude pri vašom Azure predplatnom príznak „Pending“,  signalizujúci, že vaša požiadavka čaká na finalizáciu. Počkajte niekoľko sekúnd a aktualizujte stránku alebo potvrďte linku s textom „Please wait while we set up the subscription (Click to refresh)“. Aktivovaná Azure subskripcia zmení stav na „Active“.

 

6. Kedykoľvek si na webe na správu vášho Azure účtu môžete skontrolovať detaily o spotrebe a vidíte na ňom počet dní do konca účtovného mesiaca a sumu kreditu, ktorú ešte počas účtovného mesiaca môžete minúť. Potvrďte tlačidlo „Portal“ a prejdite na web určený na nastavenie Azure služieb, tvorbu serverov, sietí atď.
 

7. Prejdite krátkym úvodom do Microsoft Azure.

 

8. Hotovo! Máte aktivovaný prístup na web správy Azure služieb, na ktorý sa môžete prihlásiť aj priamo na adrese https://manage.windowsazure.com  .

 

Priamo na tomto webe si môžete kedykoľvek skontrolovať aktuálne čerpanie kreditu potvrdením na „Credit status“.

 

 Prístup do Azure máte postupom popísaným vyššie aktivovaný a tak sa budem v nasledujúcich člankoch venovať najčastejším konfiguráciam služieb Azure, ktoré vám umožnia hostovať v cloude napr. webový server, databázu, virtuálny server, testovacie prostredie atď.

Miro

P.S. Ak nie ste členmi BizSpark programu pre startupy, nemáte ani aktívne predplatné MSDN, môžete si Azure počas 30 dní vyskúšať v trial prístupe.