Blog pre slovenských vývojárov

Zdroj čerstvých informácií pre vývojárov priamo z kuchyne

Microsoft Azure – Virtual Machines lacnejšie až o 35%, Azure Backup o 43%, Storage Block Blob až o 65%!

31.3.2014 oznámil Microsoft konzistentné dorovnanie cien konkurencie spolu s inováciami cloudovej ponuky. Čo sa mení?

Od 2.4.2014 sa o 43% znížila cena služby Windows Azure Backup (zálohy serverov a systémových nastavení do cloudu cez nástroje v Windows Server, Windows Server Essentials alebo System Center Data Protection Manager).

Od 3.4.2014 je v ponuke nová úroveň serverov modelu Virtual Machines označená ako Basic platná pre veľkosti A0 až A4. Doterajšia úroveň bola doplnená prívlastkom Standard. Servery v úrovni Basic sú o 27% lacnejšie ako servery v úrovni Standard. Rozdiel medzi nimi, ktorý je zohľadnený v cene, spočíva v tom, že servery Basic úrovne nepodporujú  “load balancing” a autoškálovanie. Sú vhodné pre scenáre produkčných samostatných (v zmysle nezaraďovaných do klastrov a balancovaných fariem) serverov, vývojárskych/testovacích serverov a pre aplikácie s dávkovým spracovaním.

Od 1.5.2014 sa zlacnia servery s veľkosťami A5 až A7 vhodné pre pamätovo náročnejšie vyťaženie. Linuxové o 35%, s OS Windows Server o 27%. Od toho istého dátumu sa znížia ceny za Azure Storage Block Bloby do 65% pri výbere lokálne redundatného úložiska a do 44% pri výbere geo-redundatného úložiska (GRS). Zároveň bola oznámená príprava úrovne “Zone Redundatnt Storage”, ktorá bude lacnejšia o 37% ako GRS. Zľava je spôsobená tým, že GRS ukladá vaše dáta v 6 kopiach do dvoch párových datacentier (, v každom v 3 kopiach). ZRS bude automaticky vytvárať “len” 3 záložné kopie, čo bude pri mnohých scenároch postačujúce.

Aktuálny cenník Azure Virtual Machines nájdete na http://azure.microsoft.com/en-us/pricing/details/virtual-machines/  .

Aktuálny cenník služby Windows Azure Backup nájdete na http://azure.microsoft.com/en-us/pricing/details/backup/  .

Aktuálny cenník Azure Storage nájdete na http://azure.microsoft.com/en-us/pricing/details/storage/  .

Viac o cenových novinkách a inováciach nájdete na http://blogs.msdn.com/b/windowsazure/archive/2014/03/31/microsoft-azure-innovation-quality-and-price.aspx  .


Miro

 

P.S. Ak ste členmi BizSpark programu pre začínajúce vývojárske “startupy” (firmy alebo živnostníkov) , alebo máte kúpené Visual Studio s MSDN, môžete si bezplatne aktivovať Azure benefit v týchto programoch (Windows Azure pre členov BizSpark , Windows Azure pre MSDN predplatiteľov). Pri registrácii Azure benefitu v MSDN alebo BizSparku nie je požadované overenie platobnou kartou. Ak nie ste členmi týchto programov, môžete si Windows Azure bezplatne vyskúšať na dobu 30 dní cez Windows Azure Trial.