Blog pre slovenských vývojárov

Zdroj čerstvých informácií pre vývojárov priamo z kuchyne

Podpora .NET v službe Azure Mobile Services

20eho januára oznámil Windows Azure tím sadu “Azure” noviniek:
ExpressRoute: dedikované, privátne, vysokopriepustné prepojenie “datacentrum-vaša sieť” (zatiaľ iba v USA s podporou lokálnych ISP).
Web Sites: podpora zálohy a obnovy (pre weby bežiace na Standard úrovni)
HDInsight: podpora Hadoop 2.2
– Management: Co-admin limit zvýšený z 10 na 200 používateľov. (Tento krok zjavne súvisí s uvedením nového modelu platieb podľa spotreby “MSDN Dev/Test Pay-As-You-Go” , ktorý umožňuje vytvárať tímové testovacie/vývojové centrá/servery lacnejšie o viac ako 33% v porovnaní s bežným modelom “Pay-As-You-Go”.)
Monitoring: notifikácie o výpadkoch sú zaintegrované priamo do Azure Management portálu
– Virtual Machines: VM Agent pre ľahšie doinštalovanie pripravovaných balíčkov do virtuálnych serverov
– Active Directory: podpora WAAD autentifikácie pre viaceré aplikácie z galérie (SaaS) a iné 
– BizTalk Services: podpora protokolu EDIFACT  a iné
Mobile Services: integrácia Notification Hub-u, podpora PhoneGap-u

Ja sa pozastavím pri tejto ohlásenej novinke (zatiaľ v preview): Mobile Services: podpora .NET-u

Konkrétne to znamená:
služba na strane servera môže byť postavená ako ASP.NET Web API aplikácia vytvorená v Visual Studiu (, teda nielen Node.js)
– môžete publikovať existujúce Web API do Mobile Services a využiť z Mobile Services služby ako napr. autentifikácia, push notifikácie
– máte možnosť využiť výhody Web API, ako OData kontroléry a Web-API frameworky tretích strán (napr. Breeze)
– službu Mobile Services s .NET “backendom” môžete debugovať lokálne v Visual Studiu (, kedy služba pobeží v lokálnom IIS Express) alebo vzdialene, po nasadení do Azure

Podporu .NET v službe Mobile Services si môžete odskúšať tak, že pri tvorbe Mobile Service na Azure portále vyberiete “Backend: .NET (PREVIEW)”. Portál vám vygeneruje Web API projekt pre Visual Studio, ktorý môžete vyvíjať a ladiť lokálne. Nasadenie naspäť do dátového centra vykonáte z Visual Studia, do ktorého si naimportujete “publish profile” z Azure portálu a potvrdíte Publish.

Detailnejší sumár popisovaných noviniek nájdete na http://weblogs.asp.net/scottgu/archive/2014/02/20/azure-expressroute-dedicated-networking-web-site-backup-restore-mobile-services-net-support-hadoop-2-2-and-more.aspx  .

Pre získanie viac informácií a návodov pre podporu .NET v Mobile Services doporučujem začať na http://www.windowsazure.com/en-us/documentation/articles/mobile-services-dotnet-backend-windows-store-dotnet-get-started/  .


Miro

 

P.S. Ak ste členmi BizSpark programu pre začínajúce vývojárske “startupy” (firmy alebo živnostníkov) , alebo máte kúpené Visual Studio s MSDN, môžete si bezplatne aktivovať Azure benefit v týchto programoch (Windows Azure pre členov BizSpark , Windows Azure pre MSDN predplatiteľov). Pri registrácii Azure benefitu v MSDN alebo BizSparku nie je požadované overenie platobnou kartou. Ak nie ste členmi týchto programov, môžete si Windows Azure bezplatne vyskúšať na dobu 30 dní cez Windows Azure Trial.