Blog pre slovenských vývojárov

Zdroj čerstvých informácií pre vývojárov priamo z kuchyne

Keď dobrý nápad, BizSpark a Azure vydláždia "eCestu"

Vždy ma poteší, keď vidím, ako chytrý “developer” dostane dobrý nápad, ktorý pretaví do projektu s reálnym využitím. Ak tým zároveň ukáže spôsob, ako to urobiť s nízkymi nákladmi (, pričom jeho úsilie len ťažko vyčísliť), má u mňa dvojité plus. Do môjho hľadáčika sa dostal eCestak.sk, ktorého cieľom je bezplatne pomôcť zamestnancom  a zamestnávateľom pri tvorbe cestovných príkazov a vyúčtovávaní pracovných ciest. Vyplnenie “cesťákov” pritom nie je iba “vypíš-ulož”, ale skrývajú sa za ním pokročilé výpočty a kontroly vstupných údajov umožňujúce správne vyplnenie aj bez podrobnej znalosti legislatívy, s automatickým používaním aktuálnych kurzov ECB, podporou PDF tlačových výstupov, adresárom pracovníkov, úložiskom príloh atď.

A keďže sme na technologickom blogu, dôležité je vedieť, v čom tkvie čaro rýchleho a nízkonákladové štartu projektu eCestak.sk.

Na “vynulovanie” vstupných investícií do vývojárskych nástrojov pri štarte projektu bol využitý program BizSpark. Na prevádzku postačil Azure benefit v BizSparku, t.j. každomesačný kredit 150 USD na služby Windows Azure. Na úvodné testovanie služby pritom poslúžilo hostovanie na Azure free Web Sites. Po pridaní náročnejších výpočtových operácií a spustení testovacej prevádzky stačil na prevádzku Azure virtuálny stroj s veľkosťou Extra small VM (1GHz CPU, 768MB RAM). Tvorcovi sa výborne osvedčila funkcia Scheduler v Azure Mobile services, ktorá pomáha udržiavať aplikáciu načítanú a v skompilovanej forme, čím značne zrýchľuje úvodné načítanie služby. Produkčná prevádzka služby postavenej na MVC 4 s úložiskom v Azure SQL Database beží na dvoch virtuálnych strojoch veľkosti Small VM (1.6GHz CPU, 1.75GB RAM) prepojených cez Network Load Balancer na dosiahnutie vysokej dostupnosti aj v prípade výpadku jedného zo serverov. A keďže hovoríme o Windows Azure, so zvyšujúcimi sa nárokmi nebude problém jednoduché posilnenie infraštruktúry na pár klikov.

Sčítané a podpísané. Martin urobil skvelú elektronickú službu. Nielen pre tých, ktorí chcú eCestak.sk priamo využívať, ale aj pre tých, ktorí majú iné nápady a hľadajú návod, ako začať a čo na to použiť.

Miro