Blog pre slovenských vývojárov

Zdroj čerstvých informácií pre vývojárov priamo z kuchyne

Novinky Windows Azure – zlacnenie Azure Storage, websites alerty, PCI DSS, SensaTouch, Hyper-V Recovery Manager a iné

Microsoft “dorovnal” ceny za Windows Azure Storage po 20% zľavnení cien AWS pre S3 a EBS v regióne US East. Azure zľava na Storage, na rozdiel od AWS, platí celosvetovo. Lokálne redundatné disky/page blob storage zľavnil o 28%, Azure Storage Transactions dokonca o 50%. Viac o zľave nájdete na http://blogs.msdn.com/b/windowsazure/archive/2014/01/24/storage-price-match.aspx .

 Web Sites:

  • Podpora „staging“ publikovania, ktoré vám umožní zmeny na webe publikovať do „predprodukčného“ prostredia s živou URL adresou. Nové úpravy si najskôr otestujete a potom novú pripravenú a starú verejnú verziu navzájom prehodíte („swap“).

  • Podpora AlwaysOn pre website znamená, že Windows Azure bude automaticky “pingať” váš website, či je aktívny a udržiavať ho v bežiacom stave. Tym sa zabezpečí, že web ( čiže app domain alebo worker process) bude stále pripravený rýchlo odpovedať.

  • Monitorovacie metriky sú sledované v kratších intervaloch, každú minútu.

Sledovanie viac metrík pre Web Sites a Azure SQL database:

  • k dispozícii je už aj metrika “veľkosť databázy”

Produkčná verzia  Windows Azure Hyper-V Recovery Manager

  • WA Hyper-V Recovery Manager umožňuje implementovať pre Windows Server 2012 a Windows Server 2012 R2 systém automatickej obnovy z jednej vašej siete do inej. Je to v podstate orchestračná služba, ktorá na základe znalosti metadát (logické podsiete, virtuálne stroje, siete atď.) zrekonštruuje sadu serverov v inej vašej sieti.

Podpora SenchaTouch v Windows Azure Mobile Services:

  • SenchaTouch je vývojársky framework postavený na HTML/JavaScript, ktorý uľahčuje tvorbu cross-platformových mobilných aplikácií a webov. Rozšírenie Windows Azure extension for Sencha nájdete tu . Návod ako začať používať SenchaTouch v Mobile Services nájdete tu .

Windows Azure prešiel validáciou PCI DSS Compliance:

  • PCI DSS (Payment Card Industry Data Security Standards) je globálny štandard, ktorý musí dodržať každá organizácia, ktorá chce akceptovať platobné karty, spracovávať a prenášať údaje držiteľov kariet. Windows Azure prešiel validáciou na tento štandard, takže  aplikácie, ktoré  ňom budete prevádzkovať jednoduchšie získajú PCI DSS certifikáciu. Pre ľahšie získanie tohto certifikátu pripravil Microsoft dokument Windows Azure PCI Attestation of Compliance a návod Windows Azure Customer PCI Guide .

Viac o novinkách nájdete na blogu http://weblogs.asp.net/scottgu/archive/2014/01/16/windows-azure-staging-publishing-support-for-web-sites-monitoring-improvements-hyper-v-recovery-manager-ga-and-pci-compliance.aspx .

Miro

 

P.S. Ak ste členmi BizSpark programu pre začínajúce vývojárske “startupy” (firmy alebo živnostníkov) , alebo máte kúpené Visual Studio s MSDN, môžete si bezplatne aktivovať Azure benefit v týchto programoch (Windows Azure pre členov BizSpark , Windows Azure pre MSDN predplatiteľov). Pri registrácii Azure benefitu v MSDN alebo BizSparku nie je požadované overenie platobnou kartou. Ak nie ste členmi týchto programov, môžete si Windows Azure bezplatne vyskúšať na dobu 30 dní cez Windows Azure Trial.