Blog pre slovenských vývojárov

Zdroj čerstvých informácií pre vývojárov priamo z kuchyne

Praktické návody k Windows Azure IaaS (Virtual Machines) 1.časť

“Od apríla 2013, kedy sa služby Windows Azure Virtual Machines (pre Windows aj Linux virtuály) a Virtual Network patriace do kategórie IaaS (infraštruktúra ako služba) dostali zo štádia „preview“ do fázy produkčne plne podporovaných služieb, sa výrazne rozbehlo používanie infraštruktúry zloženej z virtuálnych serverov a sietí v cloude. Virtuálne stroje v dátových centrách Windows Azure majú perzistentné, teda trvalé úložisko, dajú sa rýchlo vytvoriť pomocou galérie predkonfigurovaných obrazov operačných systémov. Majú zároveň zjednodušený prístup k sieťovej infraštruktúre Azure Virtual Networks. Perzistentné úložisko pre VHD obrazy je vytvorené nad službou Azure Blob Storage………”

O tom všetko spolu návodmi ako používať model Virtual Machines sa dočítate v novej bezplatnej e-knihe “Windows Azure IaaS – Praktické návody použitia Windows Azure na testovanie a vývoj” od Ľ.Lacka. Prvá kapitola s názvom  “Základné princípy IaaS” je dokončená a môžete ju stiahnuť TU.

Okrem popisu Windows Azure, základných nástrojov v nej nájdete tieto praktické návody

Praktický návod č.1 – vytvorenie konta na platforme Windows Azure
Praktický návod č.2 – inštalácia a konfigurácia Windows Azure Cmdlets
Praktický návod č.3 – vytvorenie nového virtuálneho servera
Praktický návod č.4 – vytvorenie virtuálneho stroja cez Windows Azure PowerShell
Praktický návod č.5 – pripojenie disku k virtuálnemu stroju
Praktický návod č.6 – rozdelenie záťaže medzi viaceré virtuálne stroje
Praktický návod č.7 – vytvorenie a konfigurácia virtuálnej siete

Miro

P.S. Ak ste členmi BizSpark programu pre začínajúce vývojárske “startupy” (firmy alebo živnostníkov) , alebo máte kúpené Visual Studio s MSDN, môžete si bezplatne aktivovať Azure benefit v týchto programoch (Windows Azure pre členov BizSpark , Windows Azure pre MSDN predplatiteľov). Pri registrácii Azure benefitu v MSDN alebo BizSparku nie je požadované overenie platobnou kartou. Ak nie ste členmi týchto programov, môžete si Windows Azure bezplatne vyskúšať na dobu 30 dní cez Windows Azure Trial.