Blog pre slovenských vývojárov

Zdroj čerstvých informácií pre vývojárov priamo z kuchyne

Novinky Windows Azure – nová veľkosť virtuálu, viacfaktorová autentifikácia, vylepšený "Spending Limit" a iné

Na konci septembra 2013 cloudový tím rozšíril a vylepšil Windows Azure nasledujúcimi funkciami:

Nová veľkosť virtuálu v modeloch Virtual Machines (Windows aj Linux) a Cloud Services.
Pri tvorbe nových virtuálnych serverov vám Azure ponúkne novú veľkosť A5 (2 jadrá CPU, 14 GB RAM). K dispozícií je tak virtuál s väčším množstvom pamäte vhodný napr. pre prevádzku databázového servera. Poteší vás možnosť konfigurovať veľkosť VM, pripájať a odpájať disky, nastavovať endpointy, load balancer aj na zastavenom virtuále (v stave “Stopped/deallocated”).

Tvorba a správa viac inštancií Active Directory.
V jednej subskripcii Windows Azure môžete spravovať už viac inštancií Windows Azure Active Directory (WAAD) na správu identít používateľov. Pomôže vám to pri vývojových/testovacích scenároch, aj v prípadoch, keď chcete mať oddelené Active Directory pre viac zákazníkov alebo pri synchronizácii cloudových Active Directory s rôznymi doménami v sieti zákazníka. Medzi vylepšeniami WAAD nájdete možnosť premenovať “directory”.

Produkčná verzia multifaktorovej autentifikačnej služby.
Windows Azure Multi-Factor Authentication je služba, ktorá uľahčuje nasadenie bezpečnej správy prístupu používateľov do Windows Azure, Office 365, Intune, Dynamics CRM atď. Môžete ju použiť aj na zabezpečenie prístupu k vašim vlastným aplikáciam hostovaným v cloude (použitím SDK).  Poplatky za túto službu sa dajú nastaviť “per používateľ” alebo “per autentifikácia”.

Reset “spending limitu” na MSDN subskripciach.
Tí z vás, ktorí využívajú Azure benefit v MSDN predplatnom a kvoli potrebe väčších zdrojov, než im ponúka benefit, si načas museli zrušiť “spending limit” (záruku nulovej platby), majú možnosť spending limit opäť “zapnúť”. Po novom môžete konfigurovať “spending limit” takto:
• odstrániť “spending limit” len na jedno, aktuálne účtovné obdobie (typicky mesiac). Príklad: ak jednorázovo potrebujete kvoli testom viac zdrojov z Windows Azure. 
• odstrániť “spending limit” nastálo, ak počítate s pravidelnou nutnosťou mať v Windows Azure viac zdrojov, než vám ponúka benefit
• zresetovať/zapnúť “spending limit” od ďalšieho účtovacieho obdobia

Nová knižnica .NET Storage Client Library 2.1
Väčšia aktualizácia Windows Azure Storage Client Library pre .NET obsahuje množstvo nových funkcií, ako napr.:
• vylepšený výkon
• podpora Async Task<T>
• podpora IQueryably<T> pre tabuľky
• integrácia .NET Tracing-om
• vylepšenia streamovania Blob-ov

Detailnejší popis noviniek nájdete na http://weblogs.asp.net/scottgu/archive/2013/09/26/windows-azure-new-virtual-machine-active-directory-multi-factor-auth-storage-web-site-and-billing-improvements.aspx .


Ak ste členmi BizSpark programu pre začínajúce vývojárske “startupy” (firmy alebo živnostníkov) , alebo máte kúpené Visual Studio s MSDN, môžete si bezplatne aktivovať Azure benefit v týchto programoch (Windows Azure pre členov BizSpark , Windows Azure pre MSDN predplatiteľov ). Pri registrácii Azure benefitu v MSDN alebo BizSparku nie je požadované overenie platobnou kartou. Ak nie ste členmi týchto programov, môžete si Windows Azure bezplatne vyskúšať na dobu 30 dní cez Windows Azure Trial.

Miro