Blog pre slovenských vývojárov

Zdroj čerstvých informácií pre vývojárov priamo z kuchyne

Infraštruktúra ako služba (Virtual Machines, Virtual Network) globálne dostupná v Windows Azure

Dnes (16.4.2013) Microsoft oznámil komerčnú dostupnosť Windows Azure IaaS, čiže plnú podporu pre produkčné použitie modelu Windows Azure Virtual Machines a Virtual Network. Okrem možnosti vytvoriť Windows Server 2008 R2 alebo Windows Server 2012 alebo Linux (Ubuntu, CentOS,SUSE) virtuály vo vlastnej správe, nájdete v galérii systémových “imidžov” aj servery s predinštalovaným SQL Serverom 2012 (Standard, Enterprise, podpora účtovania po hodinách bez nutnosti kupovať licenciu SQL Servera) , BizTalk Serverom 2013 (Standard, Enterprise, podpora účtovania po hodinách bez nutnosti kupovať licenciu BizTalk Servera) a SharePoint Serverom 2013 (trial). Naviac virtuálne servery, ktoré si vytvoríte v Hyper-V v Windows Server 2012 u seba rmôžete preniesť a prevádzkovať v Windows Azure.


Typickými scenármi použitia cloudových služieb Windows Azure sú:
– škálovateľné webové riešenia pre koncových používateľov s lokálnou aj globálnou dostupnosťou
– infraštruktúra na testovanie bez investičných nákladov
– podnikové aplikačné servery prevádzkované v cloude s podporou automatického zotavenia
– záložné riešenia obchodných procesov v cloude
– zabezpečené záložné a aplikačné úložisko v cloude
– marketingové kampane
– centralizované služby pre mobilné aplikácie pre Windows 8, Windows Phone8, iOS, Android
– hybridné riešenia aj plne cloudové firemné riešenia s využitím Office 365 a Windows Azure

Windows Azure používajú vo svojich riešeniach globálne aj významné lokálne slovenské spoločnosti, ako napr. Sygic a.s., Tempest a.s., YMS, a.s., Anasoft APR, spol s.r.o., Millennium 000, spol. s r.o., Data System Soft, spol. s r.o., ScrumDesk s.r.o., Work in Field s.r.o. a iné.

Zo zoznamu ďaľších skvelých, dnes oznámených, noviniek vyberám:
– k existujúcim veľkostiam virtuálov (ExtraSmall, Small, Medium, Large, X-Large) pribudli dve – A6 (28GB RAM), A7 (56GB RAM), ktoré majú operačnú pamäť pripravenú pre aplikačné servery masívne pracujúce s pamäťou.
ceny za virtuály boli znížené o 21%-33% a zároveň bolo oznámené, že ceny cloudových komoditných služieb (virtuálne servery,úložisko,prenosy dát) budú udržiavané na hladine cien Amazon Web Services
plná podpora Windows Azure Virtual Network na vytvorenie VPN prepojení medzi vašimi servermi v cloude a vašou “domácou” sieťou.

Ďalšie informácie nájdete na blogu produktového tímu Windows Azure a na blogu Scotta Guthrieho, viceprezidenta divízie Microsoft Server and Tools Business.

Informácie o Windows Azure pre vývojárov aj IT špecialistov nájdete na www.windowsazure.com. Aktuálny cenník Windows Azure Virtual Machines nájdete na http://www.windowsazure.com/en-us/pricing/details/virtual-machines/ .

Cloudové služby Windows Azure je možné bezplatne overiť v rámci 90-dňovej skúšobnej verzie.

 

Miro