Blog pre slovenských vývojárov

Zdroj čerstvých informácií pre vývojárov priamo z kuchyne

Infraštruktúra ako služba (Virtual Machines, Virtual Network) globálne dostupná v Windows Azure

Dnes (16.4.2013) Microsoft oznámil komerčnú dostupnosť Windows Azure IaaS, čiže plnú podporu pre produkčné použitie modelu Windows Azure Virtual Machines a Virtual Network. Okrem možnosti vytvoriť Windows Server 2008 R2 alebo Windows Server 2012 alebo Linux (Ubuntu, CentOS,SUSE) virtuály vo vlastnej správe, nájdete v galérii systémových “imidžov” aj servery s predinštalovaným SQL Serverom 2012 (Standard, Enterprise, podpora účtovania po hodinách bez nutnosti kupovať licenciu SQL Servera) , BizTalk Serverom 2013 (Standard, Enterprise, podpora účtovania po hodinách bez nutnosti kupovať licenciu BizTalk Servera) a SharePoint Serverom 2013 (trial). Naviac virtuálne servery, ktoré si vytvoríte v Hyper-V v Windows Server 2012 u seba rmôžete preniesť a prevádzkovať v Windows Azure.

Typickými scenármi použitia cloudových služieb Windows Azure sú:
- škálovateľné webové riešenia pre koncových používateľov s lokálnou aj globálnou dostupnosťou
- infraštruktúra na testovanie bez investičných nákladov
- podnikové aplikačné servery prevádzkované v cloude s podporou automatického zotavenia
- záložné riešenia obchodných procesov v cloude
- zabezpečené záložné a aplikačné úložisko v cloude
- marketingové kampane
- centralizované služby pre mobilné aplikácie pre Windows 8, Windows Phone8, iOS, Android
- hybridné riešenia aj plne cloudové firemné riešenia s využitím Office 365 a Windows Azure

Windows Azure používajú vo svojich riešeniach globálne aj významné lokálne slovenské spoločnosti, ako napr. Sygic a.s., Tempest a.s., YMS, a.s., Anasoft APR, spol s.r.o., Millennium 000, spol. s r.o., Data System Soft, spol. s r.o., ScrumDesk s.r.o., Work in Field s.r.o. a iné.

Zo zoznamu ďaľších skvelých, dnes oznámených, noviniek vyberám:
- k existujúcim veľkostiam virtuálov (ExtraSmall, Small, Medium, Large, X-Large) pribudli dve – A6 (28GB RAM), A7 (56GB RAM), ktoré majú operačnú pamäť pripravenú pre aplikačné servery masívne pracujúce s pamäťou.
- ceny za virtuály boli znížené o 21%-33% a zároveň bolo oznámené, že ceny cloudových komoditných služieb (virtuálne servery,úložisko,prenosy dát) budú udržiavané na hladine cien Amazon Web Services
- plná podpora Windows Azure Virtual Network na vytvorenie VPN prepojení medzi vašimi servermi v cloude a vašou “domácou” sieťou.

Ďalšie informácie nájdete na blogu produktového tímu Windows Azure a na blogu Scotta Guthrieho, viceprezidenta divízie Microsoft Server and Tools Business.

Informácie o Windows Azure pre vývojárov aj IT špecialistov nájdete na www.windowsazure.com. Aktuálny cenník Windows Azure Virtual Machines nájdete na http://www.windowsazure.com/en-us/pricing/details/virtual-machines/ .

Cloudové služby Windows Azure je možné bezplatne overiť v rámci 90-dňovej skúšobnej verzie.

 

Miro