Microsoft Azure


Microsoft Azure je platforma pro služby hostované v datacentrech společnosti Microsoft. Azure poskytuje celou škálu funkcí pro vytváření aplikací, jejichž použití sahá od spotřebitelských webů až po nasazení v podnicích, a zahrnuje operační systém pro aplikace běžící v prostředí cloudu a sadu služeb pro vývojáře.

Co se dá s Azure dělat?

 • Vyvíjet moderní aplikace. Širokou škálu aplikací, ať už mobilních, webových, mediálních nebo businessových, lze jednoduše rozšířit o podporu cloudu a automaticky škálovat přesně podle aktuálních potřeb.
 • Budovat infrastrukturu. Nasazování virtuálních strojů s Windows i Linuxem v řádech minut, navíc se používají stejné nástroje jako on-premises.
 • Analyzovat data. V Azure je možné ukládat data do SQL i NoSQL databází a stavět nad nimi pokročilé analýzy (třeba pomocí dalších služeb integrovaných v cloudu). Díky HDInsight je možné vytvářet i clustery Hadoop.
 • Správovat identity a přístupy. Uživatelské účty a podpora single sign-on napříč Azure, Office 365 a stovkami SaaS produktů třetích stran (včetně Salesforce, DocuSign, Google Apps, Box, Dropbox...).

Co je Microsoft Azure?

 

Hlavní výhody

 • Na platformě Azure lze provozovat jakékoli stávající aplikace(.NET, nativní kód, Java, PHP...) využívající relační databázi SQL Server a běžící na operačním systému Windows Server 2012 pouze s minimálními úpravami, není třeba se učit nové technologie.
 • V cloudu platíte pouze to, co spotřebujete - je flexibilní. Aplikace může například běžet na jednom serveru a ve špičkách můžete přidat další výpočetní výkon, který lze později zase odebrat.
 • Nulové vstupní a režijní náklady – není třeba platit za hardware ani za licence. Služba je zpoplatněna podle spotřebovaných zdrojů (databází, výpočetních hodin, uložených GB dat apod.) na měsíční bázi.
 • Odpadá potřeba správy – nemusíte se starat o zajištění vysoké dostupnosti, monitorování, instalaci aktualizací, obnovu v případě výpadku a celou řadu dalších věcí. Vše je pokryto dohodou o kvalitě služeb (SLA, service level agreement), která je nedílnou součástí služby.

Jak začít?

 • Vytvořte si zkušební předplatné – po dobu jednoho měsíce máte zdarma k dispozici kredit v hodnotě 150 €, což je dostatečné množství zdrojů pro vyzkoušení celé platformy. K vytvoření účtu potřebujete 10 minut času a bankovní kartu jako autentizační prostředek k prevenci zneužití platformy. Po celou dobu však garantujeme nulové náklady. Po uplynutí zkušebního období anebo při vyčerpání měsíčního limitu je účet pozastaven (stále garantujeme nulovou platbu) anebo můžete přejít na placenou variantu.
 • Stáhněte si potřebné nástroje a knihovny – vývoj je velmi snadný na řadě platforem – v .NET frameworku, Javě, PHP, Node.js a dalších.
 • Získejte více informací a vyzkoušejte si vše prakticky – kompletní informace najdete v Azure Platform Training Kitu (online verze, offlineverze). Několik základních cvičení jsme přeložili do češtiny a jsou rovněž volně ke stažení.

Nejdůležitější součásti platformy

 • Compute – hostované virtuální počítače běžící v cloudu typicky používané pro aplikační vrstvu, weby apod. Svou aplikaci zabalíte do balíčku a prostřednictvím portálu předáte k nasazení. Infrastruktura pak automaticky vytvoří požadovaný počet virtuálů zadané velikosti a rozkládá pak mezi nimi
  zátěž. Správa operačního systému je kompletně v režii infrastuktury, nemusíte se o nic starat.
 • Storage – nerelační úložiště umožňující levné uložení prakticky neomezeně velkých nerelačních dat, v aplikacích plní podobnou funkci jako souborový systém. Je plně přístupné přes HTTP protokol. Lze je využít též k uložení velmi velkých strukturovaných dat anebo k realizaci front zpráv.
 • SQL Database – Azure SQL Database je modifikovaná databáze SQL Server 2012 běžící v cloudu. Při vytvoření databáze získáte připojovací řetězec, se kterým dále pracujete jako by se jednalo o běžnou databázi na vašem serveru. Pozor, ne všechny funkce jsou v cloudu podporovány, více zde. Veškerá data jsou vždy uložena ve 3 replikách, takže jsou chráněna proti jakýmkoliv myslitelným výpadkům.
 • Web & Mobile - vysoce dostupný a škálovatelný hosting webových aplikací. Ať už vytváříte webová API, stránky nebo backend pro mobilní aplikace, můžete využít služby Azure, které jsou připravené přesně pro tyto účely.

 

Zdarma v MSDN

Vyzkoušejte

Technické informace

Obchodní informace

Další informace

Skip to main content