4. DevTest HW v Azure zdarma a výhodně


vshwKdo vám poskytne během minuty server 8vCPU+64GB RAM pro dlouhodobý provoz testovacího prostředí?
... To majitelé Visual Studio/MSDN neřeší. Virtuální hardware v Azure dostanou bezplatně, jako jeden z benefitů. A vy všichni ostatní IT odborníci nezoufejte, také můžete mít svůj (ale malý) server nebo stanici aniž byste museli cokoli kupovat.


msdnbenefity

V rámci Visual Studio/MSDN Subscription benefitů získávají IT profesionálové, vývojáři a testeři:

vstools1. Tools - nástroje pro vývoj a testování multiplatformních aplikací.
vssoft2. Práva na neomezenou softwarovou testovací infrastrukturu Microsoft.
vsdevops3. Komplexní "All-In-One" ALM a DevOps týmové prostředí.
4. Virtuální Hardware v hodnotě až 1 800$ ročně na každého uživatele.
vspodpora5. Technickou Podporu, slevy a další nadstandardní služby.


Nevíte jak komerčně pořídit? Prostudujte jak zakoupit.  Chcete něco menšího zdarma, na doma? Přihlašte se do Dev Essentials!


Pokud chce vývojář nebo tým velmi levně a flexibilně využívat testovací HW infrastrukturu, pak jsou virtuální, měsíčně předplacené (50, 100 nebo 150$) free zdroje v Azure, které se navíc sčítají se softwarovými benefity ideálním řešením. K využití zdrojů se nevyžaduje kreditní karta a jsou ošetřeny proti nechtěnému přečerpání a majitelé předplatných Visual Studio/MSDN je dostávají jako jeden ze svých benefitů.


Spočítejte si sami, kolik vás bude stát nákup nebo roční pronájem a dlouhodobý  provoz serveru 8 vCPU, 64 GB paměti osazený Windows DataCenter a plným MS SQL Enterprise, provozovaný o běžnou pracovní dobu.

  • Pravděpodobně se dostanete na částky tisíce dolarů nebo eur za měsíc.

A nyní, jak bude počítat vývojář, admin nebo tester s VS/MSDN subscription benefitem:  

  • Místo běžného produkčního systému dostává v Azure speciální DevTest rate odpovídající přibližně Linux rate = software Win Server OS ani SQL Enterprise se neplatí, to jsou Softwarové DevTes benefity VS/MSDN Subscription (pol. 2 v seznamu nahoře).
  • Vhodná Azure instance 8vCPU+64GB RAM je A8mV2.
  • DevTest cena výše uvedeného stroje včetně softwaru je kolem $0.546/hodinu, (řádově menší než obvyklá komerční), tj 406$ na měsíc při provozu 24x7 plus něco navíc za disky případně sítě. Test prostředí ale pojede jen o pracovní dobu 8 hod. mimo sobot a nedělí.
  • Průměrně 22 dní x 8 hodin je 176 hodin měsíčně a to bude stát x $0.546 = 96$/měsíc + počítejme 10% navíc a jsme mírně nad hranicí 100$ na měsíc což se určitě vejde do nejvyššího free kreditu VS Enterprise, máme-li ho neplatíme nic.  No ale ne ale každý bude kupovat nejvyšší verzi.
  • Jak náklady snížit? Nejjednodušší je pracovat s velikostí VM a dobou kdy je testovací prostředí dostupné. Automatizace v Azure umožňuje flexibilně škálovat výpočetní výkon stroje (4vCPU+32GB RAM stojí již polovinu) a také ho velmi řízeně spouštět a vypínat.
  • Naplánujeme-li chytře využití obou, dostaneme se do free kreditu pod 100$ na měsíc. Tam se např. s MSDN Platforms vejdeme. Pokud nám bude stačit poloviční výkon, vejdeme se i s Professional edicí. Je třeba se naučit práci se zdroji v Azure, lze tak hodně ušetřit.
  • Jinak jako malý klientský stroj nebo i malá pracovní stanička může sloužit VM velikosti A1v2 s 2GB paměti sebere kolem 40$ a tak se vejde do free kreditu Professional edice v režimu 24x7 po celý měsíc.azuredtimages
  • Nezapomeňte, že ceny Azure se průběžně snižují, různá datacentra mohou mít mírně odlišné ceny.
  • Máte-li Visual Studio/MSDN tak máte právo nejen ba privátní benefity ale také na firemní týmové Azure DevTest slevy z aktuálních cen.

A co může každý získat opravdu zcela zdarma?  (Tip pro studenty, hračičky, šetřílky nebo třeba ty, kterým firemní byrokracie svazuje ruce v rozletu.)

Existuje nejnižší free program Microsoft Dev Essentials, který mimo malého balíku softwaru pro komunitní nebo neprodukční prostředí, školení a slev obsahuje také Azure kredit 200$ na rok. To vyjde na běh malého Linuxového počítače 24x7 celý měsíc nebo třeba průměrně dvě hodiny denně strávené s virtuální pracovní stanicí 4 vCPU 8GB RAM včetně Windows OS, MS SQL i Visual Studiem na privátním komerčním projektu. Na rozdíl od majitelů MSDN se ale musíte prokázat neanonymní na účet vázanou kreditkou, což má primárně odradit "piráty" kteří by rádi hromadně generovali počítače pro nevhodné použití.

 


Potřebujete další detaily? Kontaktujte nás.
Jiří Burian, Developer Solution Specialist

 

Skip to main content