Stovky hotových OSS řešení během 5 minut a provoz ZDARMA


MarketplaceBitnamiNedávno jsem prezentoval v jedné partnerské firmě kde si jejich architekt si posteskl, že strávil mnoho hodin s instalací OSS řešení na Linuxu ve VM, které se potřebují k otestování propojení s vlastním systémem.
To samé s čím se mořil téměř den jsem mu ukázal během 5 minut a “dorazil” ho tím, že provoz má již předplacený a nebude ho to stát ani korunu. Pak jsem chvíli nevěděl, zda-li mi chce jednu vrazit nebo se rozbrečet, ve finále jen zamumlal několik neslušných slov a něco o tom jak mohl tušit, že mu Microsoft dává vše hotové předpřipravené a navíc má provoz zdarma.

 

1. KDE ?   Azure Marketplace jsou připraveny stovky světově nejčastěji používaných Open Source řešení na Linuxu formou hotových předkonfigurovaných virtuálních strojů, stačí pár kliků a jsou funkční.

2. ZDARMA ? Ano. Kdokoli z vás může mít Azure v hodnotě 25$/ měsíc pro Dev/Test účely. Všichni Microsoft partneři mají v rámci svých benefitů předplacen Azure 100$/ měsíc i pro produkci. Všichni vývojáři s aktivním MSDN mají předplacen Azure 50-150$/měsíc pro Dev/Test prostředí. I za 25$ měsíčně se dá vyzkoušet jak poběží 16 CPU server.

3. CO ? Předpřipravené VM Linux stroje najdete v sekci Azure Marketplace – Virtual Machine – Linux. Doporučuji vybírat připravené OSS  “hotovky” od Bitnami. výběr je však mnohem širší.

4. Jak ? Návod jak nainstalovat z Marketplace jedno takové řešení (Magento) publikoval nedávno náš slovenský kolega Miro Kubovčík:  Vlastný e-shop na platforme Magento do niekoľkých minút (krok za krokom)

 

Doporučené Azure VM Linux stroje připravené partnerem Bitnami, které obsahují níže uvedené řešení:

AbanteCart LimeSurvey Prestashop
ActiveMQ Live Helper Chat ProcessMaker OSS Edition
Akeneo Magento ProcessWire
Alfresco Community Mahara Publify
Ametys Mantis Railo
Apache Solr Mautic Redmine
Canvas LMS MEAN Refinery CMS
CiviCRM MediaWiki ReportServer
Codiad Memcached ResourceSpace
concrete5 MODX Review Board
Coppermine MongoDB Roller
Diaspora Moodle Roundcube
Discourse MyBB Ruby Stack
DokuWiki MySQL SEO Panel
Dolibarr Neos Sharelock
DreamFactory Nginx Stack SilverStripe
Drupal Noalyss Simple Machines Forum
Elasticsearch Node.js SimpleInvoices
EnanoCMS ocPortal Sitecake
ERPNext Odoo Spree
EspoCRM Open Atrium Squash
eXo Platform Enterprise Open edX Subversion
eXo Platform Express 4 OpenCart SugarCRM
eZ Publish OpenERP SuiteCRM
Fat Free CRM OpenProject TestLink
Ghost OrangeHRM ThinkUp
HHVM Stack OroCRM Tiki Wiki CMS Groupware
Horde Groupware Webmail Osclass Tiny Tiny RSS
Chyrp OSQA Tomcat
Invoice Ninja OwnCloud Trac
JasperReports OXID eShop Tracks
JBoss AS Parse Server TYPO3
Jenkins Phabricator Weblate
Joomla phpList WildFly
JRuby Stack Pimcore WordPress
LAMP Stack Piwik X2Engine Sales CRM
Let's chat Plone XOOPS
Liferay Pootle Zurmo

 

Na závěr ještě tři doporučení pro začátečníky jak v Azure ušetřit kredit VM strojů

1. Pokud stroj nepoužíváte tak VM vypínejte (odpojujte). Za odpojený stroj neplatíte výpočetní výkon. Vypnut neznamené použití Shut Down v systému ale je třeba použít visuální nebo nevisuální nástroje Azure, které reálně odpojí virtuální disk od výpočetního zdroje a uvolní výpočetní výkon.Vyzkoušejte free služby Azure DevTest Labs, pomocí které můžete řídit zdroje a práva v DevTest prostředí a také např. automaticky vypínat VM, pokud na to zapomenete.

image

2. Využívejte škálování VM. Azure umožňuje připojování různě výkonných výpočetních strojů k jednomu disku. Věci které trvají dlouho, běží sami, nepotřebují výkon dělejte na minimálních konfiguracích, které spotřebovávají nejméně kreditu. Pokud budete potřebovat můžete kdykoli navýšit a pak zase snížit. Pozor však zejména na velikosti a počty disků, malé instance mají větší omezení než velké a tak s downsizingem někdy narazíte.

image

 

3. Nezapomeňte na to, že ve všech globálních cloudových službách platíte i za prostor na perzistentním úložišti, objem downloadu z datových center atd. Pro takovou VM jako Developer/Test Workstation to může být malinké procento z celku, pokud se ale ukládají velké objemy dat a také velké objemy putují z datového centra ven, může jejich velikost být velká. I když je VM stroj odpojený s cenou nula, zůstává v Azure úložišti vitruální HD, za který se platí, je to málo ale je to tam.

image

 

 

Jiří Burian

PS: S dotyčným architektem si píšeme a o článku ví.

Comments (1)

  1. Petr Varný says:

    Dobrý (:

Skip to main content