Build týden: Vlastníma očima – Microsoft se otevírá


Konferencia //build/ 2016 začala otváracou Keynote. Hneď od začiatku sa ukázalo niekoľko vecí. Microsoft naozaj nie je tá spoločnosť, ktorá sa pred 15 rokmi vyjadrovala o iných operačných systémoch len v negatívach. Microsoft sa naozaj mení a je otvorený voči open source a spolupráci s inými technológiami.

Po tradičnej vete „cloud first, mobile first“ od Satya Nadellu hneď nasledovalo „We are not about a single device“. A v tomto kontexte pokračoval celý zvyšok Keynote a aj ďalšie prednášky v rámci //build/.

Jednou z vecí, ktorú predstavili priamo na Keynote je Bash bežiaci na Windows. A toto oznámenie si vyslúžilo veľký potlesk. Takźe je vidieť, že aj medzi .Net vývojármi je podpora pre tento smer k otvorenosti a možnosti využívať open-source software pozitívne príjmaná.

bash-windows

Po Keynote sme zisťovali ako to konkrétne s Bashom na Windows je, keďže nás to zaujalo. A zistili sme, že to, čo ukazovali na pódiu je naozaj Bash. Ten Bash, na ktorý sú užívatelia Linuxu zvyknutí a je to priamo program písaný pre Ubuntu, bežiaci na Windows. Nie nejaká virtualizovaná verzia, nie špeciálna verzia prepísaná pre Windows, nie Cygwin bežiaci na pozadí. Je to naozaj Bash pre Linux.

A toto je na novom Microsofte dôležité. Nesnaží sa ľuďom prikázať, čo majú používať, nesnaží sa ich obmedzovať. Ale práve naopak – chce dať ľuďom k dispozícii všetky nástroje, ktoré by mohli potrebovať v takej podobe, v akej sú na ne zvyknutí.

A v žiadnom prípade to nie je len oznámenie Bashu. Na pódiu sa pri deme priamo na Keynote ukázal telefón s Androidom, spomínala sa podpora aplikácií pre iOS. Na prednáškach sme neraz videli spustené Ubuntu, debugovanie programov na diaľku z Visual Studia, podporu Visual Studia pre jazyky ako Go, PHP, Ruby alebo Python, ktoré sme doteraz videli oveľa viac v rukách linuxových vývojárov ako v .Net svete.

Druhý deň konferencia pokračovala v rovnakom duchu. Na pódiu sa ukázal iPad, iPhone, predstavilo sa nové licencovanie pre Xamarin, ktoré po novom poskytuje prístup k vývojárskym nástrojom pre multiplaftormný vývoj zadarmo naozaj každému. A keď sme na pódiu videli zástupcov z RedHatu, tak sme najprv neverili vlastným očiam. Neskôr sme sa s nimi ale priamo rozprávali a páni to myslia so spoluprácou s Microsoftom vážne. Na otázku, čo si o tomto myslia odpovedali, že je to nový svet a sú zvedaví, čo prinesie, ale rozhodne natešení na nové možnosti spolupráce. Že budem niekedy stáť na konferencii Microsoftu pred stánkom, na ktorom RedHat naberá .Net vývojárov – to som fakt nečakal. A preto súhlasím – žijeme proste v novom svete.

Ďalšia oblasť, ktorou sa Microsoft otvára svetu sú jeho služby. Cortana už nie je len uzavretý systém. Vývojári sa môžu napojiť na Cortanu a využívať jej rozhrania. Microsoft tiež otvára viac možností využívania Bing API. Existujú rozhrania na rozpoznávanie obrazu, zvuku, videa, reči, alebo „obyčajné“ vyhľadávanie. A Microsoft ich rád poskytne vývojárom. Keď sme sa bavili s členmi z Bing API tímu, tak títo boli nadšení, že ľudia môžu použiť ich prácu, na ktorej robili v posledných rokoch a zdokonaľovali svoje algoritmy práve na to, aby sa dali použiť v reálnych podmienkach. A dnes už sa mnohé dajú a externé služby ich zapracovávajú do svojich projektov.

Vývojári sa tiež dostanú do Skype (a nemusia pri tom pracovať pre Microsoft [Symbol]). Komunikácia s botmi pri rezervovaní cesty na konferenciu, ktorú ukazovali v rámci dema na Keynote bola pôsobivá. Boti zvládli rezervovať miesto v obľúbenom hoteli, zistiť, že v meste je niekto zo známych prezentujúcej a skontaktovať ich spoločne. A vyzeralo to veľmi použiteľne. Takže je možné preniknúť aj do Skype a poskytnúť zákazníkom jednoduchší spôsob komunikácie so službami, ktoré firma prevádzkuje.

Microsoft už nie je len o Windows. To ale neznamená, že sa Windows nebude venovať. Nové heslo opakované počas celého //build/ je „Windows == home“, teda – Windows je domov. A doma je tam, kde máme k dispozícii všetko, čo chceme a potrebujeme.

Microsoft sa otvára svetu a víta všetkých vývojárov, ktorí sa chcú zapojiť do inovácií nezávisle na tom, akú technológiu preferujú.

Roman Jašek (MSP)

Comments (0)

Skip to main content