Build týden: Opravdu univerzální platforma Windows


Microsoft odstartoval konferenci Build 2016 úvodní keynote, která byla věnována univerzální platformě Windows a také novému přístupu Conversations as a Platform. Celé video najdete na Channel 9, v tomto článku projdeme v krátkosti to nejzásadnější.

clip_image002

Windows 10 Anniversary Update

Na léto se chystá velká aktualizace Windows 10, která nakonec ponese název Anniversary Update. Její součástí bude mimo jiné podpora Windows Hello v prohlížeči Microsoft Edge (a tedy ve webových aplikacích), lepší práce s elektronickým inkoustem, nová kategorie aplikací ve Storu pro Cortanu apod.

Aktualizace s sebou přinese i nové SDK, na jehož obsah v keynote nezbylo mnoho prostoru. Vývojáři se mohou těšit například na:

  • Jednodušší programování spolupráce mezi zařízeními. Vaše aplikace bude moct snadněji komunikovat s dalšími zařízeními na stejné síti, podobně jako třeba Xbox SmartGlass. Stačí aby na nich byla nainstalovaná a implementovala příslušný kontrakt.
  • Centrum akcí synchronizované přes cloud. Jakmile uživatel zavře notifikaci v centru akcí na jednom zařízení, zmizí i ze všech ostatních.
  • Cortana API umožní zaregistrovat svou aplikaci v systému tak, aby ji dokázala využít Cortana, když bude potřeba. Díky tomu se do aplikace dostane více uživatelů.

Anniversary SDK je k dizpozici již dnes v Preview. Můžete ho nainstalovat na Visual Studio 2015 Update 2.

Nasazování aplikací na Xbox One

Jedna z platforem, na kterou cílí UWP, je Xbox One. Po nedávném updatu systému, jenž do něj zavedl Windows 10, bylo jen otázkou času, kdy budou moct vývojáři nasazovat na konzoli vlastní aplikace. Ta doba nastala teď – můžete si ze Storu stáhnout nástroj, který váš retail Xbox One přepne do vývojářského režimu. Nefungují v něm ostatní aplikace a hry, ale můžete na něj napojit Visual Studio a přes F5 posílat své aplikace (opravdu to funguje, zkoušeli jsme). Pro návrat ke standardnímu fungování stačí jenom přepnout zpátky na "Retail" a restartovat konzoli.

HoloLens

Hologramy existují a letošní Build je uvádí v praxi. Od 30. března se po USA a Kanadě rozesílají první vývojářské kusy, my méně šťastní si můžeme stáhnout alespoň emulátor pro Windows. Je postavený na Hyper-V a funguje úplně stejně jako například emulátory Windows Phone. Kromě vlastní UWP aplikace si v něm můžete také prohlédnout rozhraní pro ovládání HoloLens.

Vývojáři Microsoft Studios připravili aplikaci Galaxy Explorer, kterou uvolnili jako open-source na GitHubu. Kdokoliv se tak může podívat, jak se vytvářejí holografické aplikace přímo v Microsoftu.

Desktopové aplikace v UWP

O projektu Centennial jsme slyšeli poprvé na loňském Buildu. Ten letošní potvrdil, že sliby nebyly plané a již existuje nástroj, který z instalátoru Win32 aplikace vytvoří UWP balíček.

Windows Store

Zajímavý balík aktualizací potkal i portál Dev Center, kde vývojáři publikují své aplikace pro Windows. Platformy se postupně začínají víc a víc prolínat, proto se hlavní rozcestník i portál samotný přesunuly na novou adresu: developer.microsoft.com.

Po přihlášení na Dev Center se vám ukáže nová notifikace, která upozorní na program Dev Center Insider. Pokud budete souhlasit, portál se přepne do Preview režimu a budete moct testovat nové funkce ještě dřív, než se objeví v produkční verzi.

clip_image004

Na jeden účet může přistupovat více uživatelů s různými oprávněními na základě rolí, novinkou je auditování všech akcí, které uživatelé prováděli, a chystá se možnost vytvářet vlastní role.

Při publikování můžete nastavit slevy pro konkrétní trhy, se správným ohodnocením věkové kategorie aplikace vám pomůže dotazník, s lokalizací vám uleví možnost říct, že některé jazykové mutace ještě nejsou připravené. V brzké době se chystá podpora publikování na Xbox One, HoloLens a Surface Hub, stejně jako rozšíření pro Microsoft Edge, Win32 aplikací a DLC.

Žádanou funkcí je tzv. Package Flighting, s jehož pomocí můžete doručit různým skupinám uživatelů různé balíčky své aplikace (např. alfa, beta a produkční). Aktuálně je potřeba všechny specifikovat pomocí jejich Microsoft Accountů (funguje i import CSV), chystá se ale možnost, aby se uživatelé registrovali sami, čímž vznikne vlastně váš osobní „Insider“ program.

Na léto 2016 se potom chystá také segmentace uživatelů s možností oslovit konkrétní segmenty push notifikací rovnou z Dev Centeru a A/B testování.

Skip to main content