SQL Server 2016 a SQL Server na Linuxu


Před dvěmaSQL Server na Linuxu týdny Scott Guthrie oznámil, že Microsoft se chystá přivést SQL Server na Linux. Že to nejsou jen planá slova, následovala praktická ukázka během konference Data Driven, kde jsme mohli vidět databázi poháněnou SQL Serverem na Ubutnu. Cílem je nabídnout konzistentní databázovou platformu on-premises i v cloudu, napříč operačními systémy Windows a Linux.

sql-ubuntu

Aktuálně běží uzavřené testování, první oficiální vydání pro Linux je plánováno na léto 2017 a mělo by zahrnovat základní funkce relačního databázového systému. Mezi ty patří například traksakční zpracování a datové sklady. Obecná dostupnost SQL Serveru 2016 (pro Windows) by měla přijít ještě letos (již je dostupný první release candidate RC0).

Licencování by mělo být prosté – jakmile si zákazník koupí licenci SQL Serveru (per-server nebo per-jádro), bude ho moct nasadit na Windows Server i Linux. Zákazníci se Software Assurance budou mít i nadále nárok na budoucí verze SQL Serveru, jakmile dosáhnou obecné dostupnosti.

SQL Server na Linuxu byla ale jen drobnost v porovnání s dalšími ukázkami a oznámeními na konferenci Data Driven, která se primárně točila kolem nové verze SQL Server 2016.

SQL Server 2016 představuje přelomovou verzi, která přinese celou řadu novinek:

  • Ojedinělé řešení zajišťující maximální bezpečnost pro data, která jsou vždy šifrovaná, ať již se jedná o uložená data, data při přenosu nebo v paměti.
  • Zpracování transakčních i analytických úloh v paměti přinášející nárůst výkonu 30-100krát.
  • Extrémní výkon při provozování datového skladu podložený výkonnostním srovnáním – #1, #2 a #3 TPC-H 10 Terabyte benchmarks for non-clustered performance.
  • Business Intelligence řešení pro každého zaměstnance na jakémkoliv zařízení – včetně mobilního BI pro iOS, Android a Windows Phone.
  • Unikátní propojení s cloudovými službami umožňující zákazníkům snadné nasazení hybridních architektur s cílem snížit náklady či zvýšit škálovatelnost.
  • Pokročilá analytika s podporou jazyka R a prostředí umožňující zákazníkům provádět predikce v reálném čase jak nad operačními, tak analytickými daty.

SQL Server 2016 bude zákazníkům poskytovat ještě větší flexibilitu jejich datového řešení. Ať už se jedná o výkon, TCO, nejlepší bezpečnost ve své třídě či hybridní inovace v cloudu – např. Stretch databáze, která umožňuje zákazníkům transparentně rozšířit své databázové úložiště o cloud. To vše jako součást produktu.

Sílu datové platformy Microsoftu hodnotí kladně zákazníci i analytické společnosti. Microsoft je jediná společnost hodnocená firmou Gartner jako lídr s vizí a exekucí v oblastech napříč datovou platformou a cloudem – v databázíchbusiness intelligencepokročilé analyticedatových skladechcloudové infrastruktuře a aplikační platformě v cloudu.

V závěru konference byl navíc oznámen nový program, který má za cíl pomoci zákazníkům zvažujícím přechod na SQL Server 2016 z jiných platforem a snížit související náklady. Jedná se o migrační program nabízející migrační nástroje, školení pro databázové administrátory a také bezplatné SQL Server licence při splnění definovaných podmínek.

Martin

Comments (0)

Skip to main content