Příprava na Microsoft Azure (převážně pro OSS vývojáře a administrátory)


Možná jste si všimli, už nějaký čas nepracuji pro společnost Microsoft, ale pro farmaceutickou společnost MSD, kde mám na starost Cloud tým v regionu EMEA. Momentálně máme v Cloudu kolem 1000 serverů a několik set TB dat. Součástí mojí práce je i příprava vývojových týmů na práci s Cloud technologiemi od různých dodavatelů. Proto jsem začal vyhledávat výukové materiály pro naše vývojáře a administrátory, aby se seznámili s Microsoft Azure. Požadavky na výukové materiály mám následující:

  1. Angličtina – velká většina mých kolegů jsou cizinci.
  2. Zaměření na Open Source – nové projekty využívají převážně Linux v kombinaci s Node.js, JAVA, Python.
  3. Automatizace – pokud máme něco udělat v Cloudu dvakrát, tak si na to napíšeme skript. Lenost je největší hybatel pokroku.
  4. DevOps – v tuto chvíli asi nejkritičtější místo díky využívání agilních metod vývoje software.
  5. Kurzy mladší než 1 rok – Microsoft Azure se vyvíjí velmi rychle.
  6. Úroveň 100 až 200 – nepředpokládám znalost Microsoft Azure.

Na základě požadavků jsem se rozhodl připravit výběr výukových kurzů z Microsoft Virtual Academy, který kolegové dostanou k dispozici, aby se mohli začít připravovat. O seznam bych se s vámi nyní rád podělil.

Základní kurzy

Microsoft Azure Fundamentals: Virtual Machines– základní kurz pro nasazování virtuálních strojů. Přeci jen se virtuální stroje využívají nejvíce, i když z toho moc nadšený nejsem. PaaS mi přijde v některých situacích mnohem vhodnější, zejména pro nasazování webových aplikací.

Microsoft Azure Fundamentals: Storage and Data– tento kurz je zaměřen na práci s daty. Pokrývá problematiku relačních i nerelačních dat.

Microsoft Azure Fundamentals: Websites– úvod do PaaS pro vývojáře. Velká část u nás vyvíjených aplikací jsou klasické třívrstvé webové aplikace. Potýkáme se zejména s problémem vytváření a údržby infrastruktury pro tyto aplikace. PaaS je řešení, které by nám ušetřilo hodně práce.

Integrate, Deliver, and Deploy Continuously with Cloud DevOps– úvodní kurz DevOps. Obsahuje i základy Visual Studio Online. Velmi dobré i v případě, že používáte jiný DevOps Stack.

Automate Application Deployment and Orchestration Using Docker and Containers– řada mých kolegů začíná využívat Docker kontejnery zejména pro vývoj a testování.

Pokročilejší kurzy

Building Linux-Based Solutions on Azure a Running Linux in Microsoft Azure– tyto kurzy se zabývají detailněji problematikou nasazování Linux serverů do Microsoft Azure.

Building Apps with Node.js Jump Start a Microsoft Azure for NodeJS developers– Node.js je u našich vývojářů velmi oblíbený.

Azure Backend for Android & iOS apps– velmi důležitý kurz pro naše mobilní vývojáře. Firemní standard pro mobilní zařízení je iOS.

Modern IT: DevOps to ITIL, Creating a Complete Lifecycle for Service Management– detailnější úvod do DevOps.

Building Infrastructure in Azure using Azure Resource Manager– automatizace infrastruktury. Pro nás velmi kritická záležitost.

Kompletní seznam kurzů MVA

Určitě nezapomeňte také na elektronické knížky zdarma od Microsoft Press.

- Štěpán Bechynský, MVP (Microsoft Azure)

Comments (0)

Skip to main content