Office 365 a Connect();


O konferenci Connect(); a novinkách pro vývojáře už jsme psali. Vývoji pro Office 365 byla věnována jedna zmínka a protože myslím, že by některá oznámení neměla zůstat bez povšimnutí, projdeme si je v tomto článku.

Microsoft Graph aka Office Unified API

Sjednocené aplikační rozhraní, dosud známé hlavně jako Office Unified API, opustilo Preview a přešlo do obecné dostupnosti pod finálním označením Microsoft Graph. Díky unifikaci můžete nyní volat Office 365 API pomocí jediného koncového bodu a eliminovat potřebu Discovery. Zároveň vám stačí získat jediný Access Token.

image

V GA můžete pracovat s:

 • uživateli (Users),
 • soubory (Files, OneDrive),
 • e-maily (Messages),
 • skupinami (Groups),
 • kalendářem (Events, Calendar),
 • kontakty uživatele (Contacts),
 • zařízeními a dalšími objekty Azure AD.

Jako Preview jsou navíc dostupné:

 • notifikace (Notifications),
 • SDK,
 • vyhledávání relevantních lidí (People),
 • kontakty organizace (Organizational contacts),
 • Office Graph,
 • OneNote, OneDrive a Outlook.

Kompletní dokumentaci a endpoint samotný najdete na adrese http://graph.microsoft.com

Microsoft Graph zatím umí pracovat s Office 365 a Azure AD, ale jeho cíle jsou mnohem vyšší – spojit všechna API microsoftího cloudu (pro firmy i koncové uživatele) pod společný deštník s nápisem Graph.

OneNote API

Ve stínu "velkého" Microsoft Graph stojí další, neméně důležitá, API. Prvním z nich je OneNote. OneNote API umožňuje přes Graph přístup k poznámkovým blokům uloženým na OneDrive for Business, SharePointu a ve skupinách Office 365 (Groups). A protože je API sjednocené, nepotřebujete získávat extra access tokeny! Jednoduše se autentizujete vůči graph.microsoft.com a zavoláte například:

https://graph.microsoft.com/beta/me/notes/

Vrátí se vám seznam poznámkových bloků aktuálně přihlášeného uživatele. Díky API pak můžete pracovat s poznámkami, jako by to byly webové služby.

Více informací najdete na vývojářském blogu OneNote.

OneDrive API

OneDrive APITradičnímu způsobu práce s OneDrive for Business přes SharePoint klienta pomalu odzvonilo, vyrostl mu totiž zdárný nástupce v podobě OneDrive API. Nyní je tedy možné pracovat se soubory z OneDrive for Business (tedy v Office 365) přes API klasického OneDrive pro koncové uživatele). Stejné API, rozdílný zdroj dat.

Spolu se sjednocením API byly vydány také knihovny SDK pro .NET, Universal Windows, iOS, Android a Python.

Více informací o tom, jak pracovat s OneDrive API najdete na portálu pro vývojáře.

People API

People API se zaměřuje na optimalizaci vyhledávání a procházení lidí v organizaci. Má v sobě integrované algoritmy, které zjišťují, kdo je v danou chvíli pro daného uživatele nejvíc relevantní a podle toho seznam ohodnotí a také seřadí. API se dokáže vypořádat i s překlepy. Výstupem jsou kompletní informace o lidech, posbírané z různých endpointů.

https://graph.microsoft.com/beta/me/people/?$top=100&$Select=DisplayName
https://outlook.office365.com/beta/me/people/?$top=100&$Select=DisplayName

V akci ho můžete vidět na tomto videu. API je zatím v Preview, takže je možné, že s vaší subskripcí ještě nebude fungovat.

Tasks API

Dalším Preview API jsou úkoly – tedy Tasks. S jeho pomocí můžete vytvářet v Office 365 úkoly a přidělovat je členům skupiny. API beží nad Groups a využívá jej primárně nová služba Planner.

Praktickou ukázku najdete ve videu. API je zatím v Preview, takže je možné, že s vaší subskripcí ještě nebude fungovat.

Excel REST API

Dokumenty Office jako webové služby? Pro automatizaci nedocenitelné – aplikace například vytvoří sešit na OneDrive a přes REST API poskládá jeho strukturu: jmenné rozsahy, formátování, tabulky, grafy… Aniž by jej musela otevřít v klientovi Office. Tato funkčnost byla jako preview uvedena pro Excel, ostatní typy budou postupně přibývat.

https://graph.microsoft.com/beta/drive/items/[id]/Workbook/Worksheets

V akci je k vidění ve videu. API je zatím v Preview, takže je možné, že s vaší subskripcí ještě nebude fungovat.

Office UI Fabric

Sada stylů, ovládacích prvků a skriptů (moderně ozačovaná jako front-end framework), díky které bude vaše aplikace vypadat, jako by vypadla přímo z Office. Office UI Fabric je responzivní, mobile-first a principielně připomíná Bootstrap. Jednoduše aplikujete patřičné CSS styly a poskládáte prvky tak, aby daly dohromady třeba rozbalovací seznam, který následně inicializujete JavaScriptem.

image

Oficiální release doprovází vlastní vývojářský portál http://dev.office.com/fabric a dema jednotlivých ovládacích prvků. Fabric je možné nalinkovat do aplikace z CDN nebo si rovnou stáhnout zdrojový kód z GitHubu.

Add-in Commands

Add-in Command je další "tvar" aplikace pro Office, který rozšiřuje stávající paletu Task Pane, Content a Mail o možnost vložit vlastní tlačítka na Ribbon a nechat je vykonat JavaScript bez UI. Názorně to předvádí video, aktuálně jsou commandy použitelné v Outlooku.

Martin

Comments (0)

Skip to main content