Programování pro Microsoft Band 2: Díl 1.– objednání Bandu


Vítejte v nové sérii článků věnované programování druhé generace fitness náramku od Microsoftu. Pokud máte Microsoft Band 1, můžete použít většinu popsaných způsobů, na odlišnosti mezi verzemi budu upozorňovat.

Pokud chceme začít programovat pro Microsoft Band, musíme si nejdříve obstarat samotný náramek, protože prozatím nejsou dostupné žádné emulátory. Dále musíme mít kompatibilní smartphone – iPhone (4S nebo novější), Android (verze 4.3+) nebo Windows Phone (verze 8.1 Update). Nedoporučuji používat pro vývoj emulátor Windows Phone, protože nedokáže komunikovat přes Bluetooth. Personální asistentku Cortanu lze z Bandu ovládat pouze, pokud máte Windows Phone. Na ostatní mobilní operační systémy se nejspíš dostane později.

Před samotným objednáním je potřeba zjistit, jaká velikost Bandu 2 bude ta pravá. Ze stránek Microsoft Store si můžete stáhnout PDF soubor s měřícím páskem, který si vytisknete, vystřihnete a omotáte kolem zápěstí. Mně vyšla velikost na rozhraní S a M, v takovém případě je doporučeno sáhnout po větším modelu.

Pokud si budete objednávat první generaci Bandu, musíte použít jiné PDF z Microsoft Store a změřit si výšku zápěstí nikoliv obvod. Nedávno probíhala výprodejová akce, kdy byl Band k dostání za 99 dolarů, cena však vydržela jen 12. října. Další velkou slevovou akci na elektroniku lze očekávat 27. listopadu, na kdy připadá americký Black Friday.

Předobjednávky na Band 2 s odeslání první den dostupnosti 30. října přijímaly jen tři americké obchody – oficiální Microsoft Store US, BestBuy a Amazon.com. První dva mi odmítly českou platební kartu i platbu přes PayPal, který je veden v českých korunách. Amazon sice platby přes PayPal nepodporuje, ale českou kreditní kartu přijal bez problémů. Zaplatil jsem doporučenou maloobchodní cenu 250 USD.

Protože Amazon nepošle Band 2 mimo území Spojených států, musel jsem si vytvořit virtuální americkou adresu. Použil jsem k tomu službu Shipito, která vám za rozumný poplatek přepošle zásilky kamkoliv na světě. V USA se platí daň Sales tax, což je obdoba evropské daně DPH. Na rozdíl od DPH však Sales tax musíte zaplatit, i když si pak zboží necháte přeposlat do zahraničí. Naštěstí je výše daně v různých státech USA různá a někde je nulová. Shipito nabízí přeposlání přes Kalifornii (Sales tax 7,5% - 10% podle druhu zboží), Nevadu (Sales tax 6,85%) a Oregon (Sales tax 0%). V Oregonu zaplatíte více za přeposlaní zásilky a poštovné (také doručení trvá mírně delší dobu), ale po důkladném propočtu mi vyšlo, že se to vyplatí.

Balíček prostředníkovi přišel 30. listopadu večer, z Amazonu ho poslali o den dříve s doručením do 2 dní. Poštovné k prostředníkovi jsem měl zdarma díky předplatnému Amazon Prime, které jsem si aktivoval na zkušební dobu jednoho měsíce. Prostředník mi pak poslal několik fotek balíčku a jeho obsahu.

clip_image002 clip_image004

Následně jsem si nechal balíček přeposlat na svoji adresu pomocí společnosti DHL. Jelikož do Shipito přišel balíček v pátek večer, odeslat ho mohli až v pondělí ráno 2. listopadu. Následné doručení proběhlo velmi rychle a ve středu 4. listopadu v poledne jsem měl již zásilku na stole. Poštovné vyšlo asi na 60 dolarů. Původně jsem počítal s nižší částkou okolo 45 dolarů, ale cenu navýšila větší krabice, ve které Band 2 z Amazonu odeslali. Shipito sice umí přebalit zásilku do jiné krabice, ale to by se mi finančně nevyplatilo.

Nyní jsem ve Švýcarsku, platí zde bezcelní limit 300 CHF (což je asi 300 USD), kdy se nedoplácí ani DPH. Díky tomu jsem při dodání nemusel platit nic navíc. V České republice by bylo potřeba připočítat zhruba ještě třetinu ceny na celní poplatky a doplatek DPH (platí se i z poštovného). Celkem mě tedy nákup stál 250 USD za Band 2 + 60 USD za poštovné + 15 USD za služby prostředníka.

Přepočteno na britské libry vychází moje náklady na 211 GBP, což je jen o něco málo více než 200 GBP, za které se bude Band 2 v Británii od 19. listopadu 2015 oficiálně prodávat. Když jsem zkoušel udělat předobjednávku v oficiálním Microsoft Store UK s dodáním na českou adresu a s českou platební kartou, tak vše proběhlo bez problémů, peníze si ale z karty zatím nestrhli. Snad tedy budou Bandy 2 posílat i do zahraničí, stejně jako to už dělají například s tablety Surface.

Vnější krabice zásilky sice dorazila poněkud pomačkaná, ale obsah naštěstí zůstal nepoškozený. Uvnitř byla ještě jedna menší krabička s nápisem „Neprodávejte dříve než 30. listopadu 2015“ v angličtině a francouzštině. Uvnitř byla krabice pro maloobchodní prodej, ve které byl konečně Band 2. V balení jsem dále našel USB napájecí kabel (bez adaptéru do zásuvky) a velice krátký manuál.

image

První věc, která se musí Bandem 2 udělat po rozbalení, je volba jazyka. Aktuálně podporované jazyky jsou angličtina, dánština, němčina, španělština, francouzština, italština, holandština, norština, portugalština, finština a švédština. Čestína chybí, takže si na oficiální dovoz nejspíše ještě nějakou dobu počkáme. Band 2 navíc nedokáže zobrazovat neobvyklé znaky abecedy (včetně písmen s háčky), proto nejspíš také nejsou k dispozici asijské jazyky.

K Bandu 2 jsem si objednával i náhradní napájecí kabel, ale protože v říjnu ještě nebyl na skladě, prostředník ho obdržel až nyní. Nechám si ho poslat běžnou poštou, což vyjde zhruba na 12 dolarů (takto nelze poslat zařízení s lithiovou baterií). Doručení čekám za měsíc až dva, takže do vánoc by to mohli stihnout.

clip_image008 clip_image010

Jiří Danihelka (MSP, MCSD)

Comments (2)

  1. Kštík says:

    Fajn článek.

    S těmito dovozy a nedovozy do české republiky – to je vždycky problém. Díky za návod, jak si to trochu ulehčit.

  2. Objednávka přes MS says:

    Zde jsem nasel ještě informaci, jak je mozne HW zde nedostupny objednat primo přes lokalni Microsoft.

    wmmania.cz/…/nakup-v-zahranicnim-store-i-v-cr-navod

Skip to main content