AzureCon–zásadní novinky v Azure


V úterý proběhla konference AzureCon, jejíž stream sledovaly desetitisíce vývojářů po celém světě. Pokud jste ji minuli, nezoufejte, záznamy jsou k dispozici online. Ty nejzásadnější novinky jsme pro vás shrnuli zde.

Virtuální stroje s GPU

Ano, čtete správně – nově oznámená série N poskytne grafickou akceleraci ve virtuálních strojích Microsoft Azure. Označení je příhodné, protože na pozadí běží hardware od NVidie (Tesla K80 a M60). Díky zapojení nejnovějších akcelerátorů pro sdílené prostředí je Azure první službou, která přenesla masivní výkon NVidie do cloudu.

K čemu je to dobré? Díky hardwarové 3D akceleraci můžete v cloudu efektivně počítat složité vizualizace nebo analytické úlohy, včetně řetězení několika strojů a kombinování jejich výkonu (multi-machine, multi-GPU). Anebo si můžete do Azure nainstalovat třeba Minecraft :)

Podívejte se na video.

Azure Security Center

Bezpečnost jako služba – to je ve zkratce Azure Security Center. Na jednom místě můžete sledovat, co se děje s vašimi prostředky v Azure. Služba umí například detekovat DDoS útoky pomocí machine learningu, upozornit na chybějící firewally a nabídnout automatickou instalaci, poznat pokusy o narušení vaší infrastruktury a navrhnout řešení apod.

Podívejte se na video.

IoT Suite a IoT Hub

Internet of things (IoT) je nový trend, který přináší dosud netušené technologické možnosti. Platforma Azure je na IoT vybavena několika zajímavými službami (Event Hub, Stream Analytics, Machine Learning…) a nyní opouští fázi veřejného preview balíček IoT Suite. Jedná se o kombinaci technologií pro propojování zařízení, jejich monitorování, sběr dat a analýzu. Do budoucna se chystá také zajímavá funkce "prediktivní údržby", díky které bude možné odhadnout předem selhání zařízení a naplánovat opravu.

IoT zařízení komunikujících s backendem mohou být miliony a zajistit správně jejich koordinaci není v tomto rozsahu jednoduchý úkol. Pomoci by měla nová služba IoT Hub, která ve svém veřejném preview přináší zajištění spolehlivé komunikace zařízení s cloudem a naopak. Oboustranná výměna zpráv může být zabezpečená, a to na úrovni indiviuální autentizace každého zařízení (za použití unikátních klíčů). Může být také individuální a nechá vás pomocí whitelistů a blacklistů filtrovat, z kterých zařízení chcete přijímat data a z kterých ne.

V Azure Preview portále je pro IoT vyhrazena zvláštní sekce "Internet of Things", kde kromě IoT Hubu najdete i služby Machine Learning, HDInsight, Event Hub a Stream Analytics.

Podívejte se na video.

Azure Container Service

Docker containery díky spolupráci s Microsoftem fungují už i na Windows. Tento týden byla oznámena nová služba Container Service, která používá Apache Mesos pro orchestraci aplikací nasazených jako kontejnery Dockeru.

Pomocí Azure Container Service si můžete vytvořit Apache Mesos cluster připravený pro Docker a zároveň využít i standardní funkce Azure – tagy, Role Based Access Control, Virtual Machine Scale Sets a Azure portál.

Služba bude uvolněna do preview na konci letošního roku.

Podívejte se na video.

Tři nové regiony

Rodina regionů, kde jsou datacentra služeb Microsoft Azure, se rozrostla o další přírůstky a nyní můžete své aplikace umisťovat na 24 míst po celém světě. Nejnověji do Indie – Mumbai (West), Chennai (South) a Pune (Central).

Azure Files GA

Služba pro rozšíření Azure Storage o klasický SMB file share byla dlouho v Preview, proto je dobrá zpráva, že Azure Files konečně přechází do obecné dostupnosti a přidává podporu pro SMB 3.0.

Podívejte se na video.

Rozšíření CDN

Azure Content Delivery Network navázala partnerství s Akamai a rozšířila tak své možnosti.

Podívejte se na video.

Martin

Comments (0)

Skip to main content