Novinky v Office 2016 pro vývojáře


Minulý týden odstartovala distribuce finální verze Office 2016 a kromě toho, že přináší spoustu příjemných vylepšení uživatelům, nese s sebou i něco pro nás vývojáře. Klientské aplikace Office napříč platformami je možné obohacovat o add-iny, které běží na vašem webovém serveru a pracují s obsahem, který uživatel právě vytváří. Již ve verzi 2013 bylo možné rovnou z Outlooku nastavit připomínku rezervace odvozu přes Uber, prolustrovat kontakty z LinkedInu nebo si třeba v PowerPointu objednat obrázek přesně na míru pomocí služby PicHit.me. Nový Office rozšiřuje javascriptová API a přináší následující novinky:

Add-in commands

Dosud byla jediná možnost, jak aktivovat aplikaci, přes tlačítko na panelu Insert (Vložení). Office 2016 plní sen mnoha vývojářů a dovoluje přidávat vlastní tlačítka na Ribbon:

image

Dokonce se nemusíte omezovat na jednotlivá tlačítka, ale můžete vytvořit hned skupinu:

image

Kliknutí na tlačítko může buď klasicky otevřít vaši aplikaci v panelu nebo přímo v dokumentu (v případě Excelu a PowerPointu), nebo nově jenom spustit konkrétní skript. Není tak problém vytvořit add-in, který po kliknutí na tlačítko například přeloží označený text pomocí Bing Translatoru (nebo jiného překladače podle vaší volby).

Každá slušná aplikace by také měla informovat o tom, co dělá. Add-in, který nemá vlastní uživatelské rozhraní, může využít proužek poskytnutý hostitelskou aplikací:

image

Barvy

Ne každý se narodil designérem, a proto, abychom to my pisálci měli jednodušší, byla nedávno uvolněna sada stylů a knihoven Office UI Fabric. Dá se použít v libovolné webové aplikaci (je to opravdu v podstatě jenom CSS a JavaScript) a velice jednoduše napodobit vzhled klientských aplikací Office.

image

Tam ale nekončíme. Pokud Office UI Fabric použijete v add-inu, můžete počítat s tím, že se vaše aplikace vypořádá s tím, když uživatel přepne vzhled Office třeba na tmavý. Využívá totiž nové API Conext.officeTheme.

Speciální funkcionalita pro Word a Excel

Ačkoliv Office.js API dokáže být velice univerzální a v mnoha případech to stačí, najdou se situace, kdy je potřeba sáhnout hlouběji do konkrétní aplikace. Zářným příkladem je třeba vkládání formátovaných grafů do Excelu nebo zalomení konce strany ve Wordu. Tyto dvě aplikace Office si díky tomu vysloužily speciální API v Office.js. Prozkoumat je můžete interaktivně zde: Word, Excel.

Jak na to?

Začít je jednoduché, stačí nabrousit své znalosti JavaScriptu a HTML, spustit Visual Studio (nebo Visual Studio Code, případně jiný editor) a zabrousit na http://dev.office.com/getting-started/addins, kde se dozvíte vše potřebné.

Martin

Comments (0)

Skip to main content