TFS 2015 uvolněn, změny v licencích


Včera byla uvolněna finální verze produktu Microsoft Team Foundation Server 2015.
TFS je základním serverovým kamenem týmové infrastruktury, kterou potřebují vývojáři pro svoji vzájemnou spolupráci, sdílení kódu, řízení projektu, správy chyb, požadavků, testů, uvolňování nových verzí atd.
 

Obdoba TFS serveru instalovaného interně je jeho cloudová verze Visual Studio Online (VSO) a obě verze se k sobě mílovými kroky přibližují.  TFS server si nyní bere většinu vyzkoušených vlastností a funkčností z VSO dostupných čistě promocí web browseru.

V TFS Serveru 2015 se událo nejvíce technických změn v těchto oblastech:

  • Agile Project Management – vylepšená práce práce s backlogem, s kanban boardy, atd.
  • Nový integrovaný Build systém – je zcela přepracovaný systém podporující Java, android, IOS, …
  • Kontinuální nasazení – Nástroje pro další automatizace od buildů, testování, monitorování až do produkčního prostředí
  • Git a Pull Request   – TFS funguje jako enterprise on+premise Git serrver, kdy Git je distribuovaná varianta úložiště. (Stejně jako centralizované nebo hybridní TFS uložiště využívá i Git MS SQL server a veškerou jednotnou databázovou repository TFS). Nově s podporou Pull Request, Code Review, branch politik atd.
  • Rozšiřitelnost – Po vzoru VSO pomocí REST, Service Hooks and OAuth.

Podrobněji hlavní novinky popsal Brian Harry, detaily pak najdete zde.

 

Změny licencování TFS 2015 a VSO

Pokračuje trend započatý u TFS 2013.3 a přístupové licence přestávají mít restrikce platné pro starší edice. Do měsíce se částečně propojí licenční CAL model s měsíčním pronájmem VSO. Obecně lze říci, že TFS se licencuje formou TFS Server + CAL klientský přístup. K nižší verzi Serveru lze pořídit dokoupit vyšší verzi CAL (obsahuje downgrade) nikoli však naopak. Licencování se řídí serverovou verzí. Některá funkčnost nevyžaduje CAL, některá vyžaduje ještě něco navíc.

* Historicky až do TFS 2012 bylo nutno kupovat CAL licence nebo MSDN licence obsahující CAL každému, kdo využíval TFS na cokoli jiného než zapisování chyb nebo požadavků, případně prohlížel statické reporty. Mnohá funkčnost jako např. agilní plánování vyžadovalo navíc licenci vyšších edic MSDN.

* Přibližně před rokem, v létě 2014, byla oznámena tzv. pro TFS 2013.4  Stakeholder Licence, která je zcela zdarma a umožňuje neomezenému počtu lidí přistupovat do TFS k jakýmkoli položkám včetně  plánování ale již ne ke zdrojových kódům, buildům, správě testů. Byla určena pro typické „projekťáky“, kteří nekódují ani nevedou tým. Nutnost pořídit nejenom CAL ale nějakou z vyšších edic MSDN zůstávala pro některé další pokročilejší činnosti jako je prioritizace backlogu, práce v team rooms atd.

* S příchodem TFS 2015 se dále pravidla uvolňují. Stakeholder licence zůstává a placený TFS CAL nebo CAL mající jako benefit aktivní MSDN uživatelé již obsahuje veškerou funkčnost TFS s výjimkou Feedback managementu, Test Case managementu a Release managementu. Pro tyto tři oblasti je stále nutné vyšší MSDN. Cena běžného TFS CALu zůstává stejná.

* Od 1.9.2015 bude však licence TFS CAL součástí licence Visual Studio Online a tak ji bude možné koupit/pronajmout na měsíční bázi s flexibilní cloudovou platbou v Azure v modelech EA, MPSA a OPEN (Nikoli PAYG placených kreditkou). Jedná se nikoli o free VSO Basic licenci, kterých je ke každému VSO accountu zdarma 5 ale o placenou VSO Basic licenci, která obsahuje TFS CAL a bude od 1.9. mít tyto nové snížené ceny dle počtu VSO uživatelů:  6-10 users $6/user/month, 11-100 users $8/user/month, 101-1000 users $4/user/month,  1001 users and up $2/user/month. Počítáno kumulativně, pro VSO 12 uživatelů pak: 5x$0 + 5x$6 + 2x$8 =46$ měsíčně. V těchto 12 uživatelích VSO je 7 placených, kteří mají nejenom VSO přístup ale zároveň pronájem nejnovějšího TFS CALu, kterým mohou přistupovat do vlastního interního on-premis prostředí TFS stejné organizace která pořídila VSO. Pokud potřebuji na 1 měsíc jen jedinou TFS CAL licenci, nic mi nebrání si ji pronajmout-koupit v rámci VSO a bude to stát 1x$6.  Aktivní MSDN uživatelé mají samozřejmě jak VSO tak i TFS CAL licenci v rámci MSDN benefitu a nemusí cokoli kupovat. Více informací o připravované změně zde.

Jiří Burian

 

 

 

 

 

 

 

Comments (0)

Skip to main content