Takový byl pražský Build (obrazem)


image

Pražský klub SaSaZu hostil v pátek 5. června jednu ze zastávek celosvětové Build Tour. Řečníci z Microsoft Corporation navštívili Českou republiku jako jedinou zemi v CEE a více než čtyři stovky návštěvníků to náležitě ocenily. Bohatý program plný novinek a praktických ukázek Windows 10 a Microsoft Azure doplnila i zábavná soutěž o zajímavé ceny.

Ráno nás nenechalo na pochybách, že den bude horký. Organizační tým byl na nohou již dvě hodiny před začátkem a přestože registrace byly beznadějně naplněny v řádu hodin, stále ve vzduchu viselo, kolik návštěvníků opravdu dorazí. Naštěstí nás vývojáři nezklamali a v přímém souboji s tropickými teplotami obstál pražský Build velmi dobře – prázdná místa v hledišti by člověk pohledal.

image

 image

 

Program uvedl Milan Hrabovský, vedoucí divize Developer Experience českého Microsoftu, a poté se přešlo do angličtiny. Postupně se vystřídali řečníci Jeff Burtoft, Pete Brown, David Rousset a Mat Velloso s tématy, která odpovídají sestavě – Windows 10, univerzální platforma (UWP), Microsoft Edge, IoT, Microsoft Azure a Office 365.

image image

 image

Hned v rámci keynote shrnul Jeff zásadní novinky, které se týkají Windows 10. Aplikace bude možné publikovat na sjednocený Store a vstoupit na něj budou moci i desktopové programy. Univerzální platforma umožní vytvořit jeden balíček a pak jej provozovat napříč zařízeními, na nichž poběží Windows 10 (od mobilní telefonů, přes tablety a PC, až po Xbox One, mikropočítače a holografické přístroje). Velký prostor dostalo také v poslední době velmi oblíbené téma "internetu věcí" – IoT. Windows 10 již dnes běží na Raspberry Pi 2 a jeho možnosti představil jak Pete Brown, tak náš Jan Pospíšil.

image image 

Neopomenutelná zůstává také platforma Microsoft Azure – díky technologii SQL Elastic Scale rozložíte výkon mezi databázemi, Data Lakes zase pojmou petabyty informací. Neustále se rozvíjející Machine Learning pak poslouží k předpovídání budoucnosti i k analýzám minulosti.

image

Celý tým spolu tráví na cestách poměrně dost času, takže prostor dostalo i přátelské pošťuchování v průběhu přednášek (oblíbeným tématem je například Davidův francouzský přízvuk). Dočkali jsme se také premiéry nové virální aplikace TwinsOrNot.net, kterou před návštěvou Prahy spíchnul Mat.

image

Zvědavost ve všech očích začal postupně nahrazovat hlad a catering připravil vynikající oběd. Kvalitu jídla obecně jsme jen tak tak stihli zdokumentovat i na Twitter:

Po obědě dokázal Pete postavit posluchače na nohy, když formou zábavného kvízu určil šťastné výherce rychlé soutěže o hodnotné ceny (telefony i Microsoft Band). Mezi otázkami se objevilo např. "How many 1.44MB 3.5" floppies did VB3 Pro come on?"

image

 

Velmi přínosnou částí pak bylo Q&A, tedy možnost pokládat jakékoliv otázky z publika. Po několika dotazech online se osmělili první lidé v audienci a postupně se rozjela zajímavá diskuze. Otázky se točily hlavně kolem dostupnosti microsoftích produktů na českém trhu a také pokračujícím vývoji Windows 10.

image

Atmosféru celé konference pěkně zachycuje i krátké video:

Závěrem nezbývá než poděkovat všem účastníkům – jednak za to, že dorazili, a druhak za velmi pozitivní reakce na celou akci. Český tým nyní aktivně pracuje na tom, aby tato návštěva z Redmondu nebyla poslední.

 

Martin

Comments (0)

Skip to main content