Čistka Windows Store pokračuje–na co si dát pozor?


Možná jste zaznamenali, že od 27. května začal Microsoft ve svém Windows Store přísněji kontrolovat certifikační pravidlo 10.1 Distinct Function & Value; Accurate Representation. Aplikace přidávané do katalogu musí být dostatečně kvalitní a dostatečně rozlišitelné. Protože se tato situace netýká jen nových aplikací, ale i těch stávajících, připravili jsme pro vás shrnutí základních věcí, na které si dát pozor, abyste minimalizovali riziko, že vaše aplikace bude odebrána ze Storu. Pokud už se tak stalo, nepanikařte a zkuste se podívat, jestli jste náhodou neporušili některé z pravidel popsaných níže.

Základní pravidla:

 • Aplikace by měla být unikátní a odlišitelná od ostatních.
 • Aplikace by o sobě neměla lhát – ikona, název i popis mají odpovídat funkctionalitě.
 • Cena musí být spravedlivá a odrážet skutečnou hodnotu pro uživatele.
 • Informační aplikace (návody, manuály…) musí být na první pohled odlišitelné.
 • Klíčová slova musí být relevantní.

A o něco podrobněji:

Unikátnost

Jedna z nejčastějších stížností uživatelů se týká obecně nepořádku v katalogu – aplikace se imitují navzájem, mají ikony, které neodpovídají funkčnosti, apod.

Dejte si pozor, aby vaše aplikace:

 • byla odlišitelná od ostatních aplikací ve Storu,
 • měla ikonu a název odlišný od ostatních aplikací ve Storu,
 • měla ikonu, která odpovídá funkcionalitě.

Dalším typickým zdrojem "znečištění" jsou aplikace, které nenabízejí uživatelům unikátní hodnotu – například stovky svítilen. Takové aplikace mohou být odebrány ze Storu.

Ceny

Základní pravidlo zní: Cena aplikace musí odrážet její hodnotu. Vývojáři mají stále možnost sami rozhodnout o tom, kolik bude jejich aplikace stát, nicméně by měli mít na paměti, aby cena byla spravedlivá a smysluplná.

Pokud bude aplikace mít výrazně vyšší cenu než ostatní aplikace stejného typu a nenabídne funkcionalitu, která by to ospravedlnila, může být odstraněna ze Storu. Cílem je zabránit tomu, aby uživatelé nabyli mylného dojmu, že si za více peněz kupují více funkcionality.

Informační aplikace

Napříč Storem se vyskytují aplikace, které lze souhrnně nazvat jako "informační" – tedy návody, tutoriály, tipy&triky, manuály apod. Jsou často pojmenované velmi podobně jako původní aplikace, k níž se vážou (např. návod ke hře), a mívají i stejnou ikonu.

Takové aplikace musí být jednoznačně odlišené například textem v ikoně nebo bannerem,  aby nehrozilo, že si je uživatelé omylem koupí místo původních aplikací.

Relevantní název a klíčová slova

Název aplikace, popis, klíčová slova a tagy musí být přesné a relevantní k tomu, co aplikace dělá. Popis aplikace (description) ani název (title) nesmí tvrdit, že je stejná nebo lepší než jiné aplikace, pokud nejsou porovnatelné.

Také je zakázáno používat nerelevantní klíčová slova za účelem manipulace s výsledky vyhledávání. Podrobnější instrukce naleznete zde.

Martin

Comments (1)

 1. Petr Voneš says:

  Pokračuje i u samotných Microsoft aplikací. Údajně se 7.července chystá Microsoft odstřihnout bez náhrady uživatele tabletů s Windows 8.1 (ne RT) od Skype, protože zruší Windows Store (Metro) verzi Skype a přesměruje je na download desktopové verze. To je na tabletu opravdu "chytrá" rada, když ta desktopová verze nepodporuje základní věci jako Connected standby režim (to mohou jen Windows Store aplikace) ani notifikace na Start obrazovce ani live tile. Navíc nepodporuje ani High-DPI awareness, takže je vše rozmazané.

  Argumentovat že se dá za pár týdnů zdarma upgradovat na Windows 10 je také nesmysl, protože bude jen několik měsíců trvat, než výrobci vyladí drivery a další specifické utility pro starší hardware.

  Přemýšlí u Microsoftu někdo vůbec nad důsledky ? To chce aby opravdu i těch pár uživatelů tabletů s Windows nakonec přešlo na jinou platformu, když jim takto prakticky znemožňují ty věci normálně používat, přitom naprosto zbytečně ? Nevím kam jinam to napsat, komentář pod příspěvkem kde se o tom píše na Skype blogu samozřejmě nezveřejnili :-)

Skip to main content