Project Spartan–seriál o novém prohlížeči


Rádi bychom vás upozornili na rozsáhlý seriál o vývoji nového prohlížeče s kódovým označením Project Spartan. Autorem je Václav Dajbych a svými slovy jej představuje takto:

Spartan je kódové jméno pro nový prohlížeč, který má nahradit Internet Explorer. Jeho vývoj nevznikal z ničeho. Vychází z IE, který je zatížen zpětnou kompatibilitou natolik, že se nemůže vyvíjet takovým tempem, jakým se vyvíjí Spartan. Protože o něm píšu v obsáhlém seriálu, rozhodl jsem vedle toho sepsat ještě malý souhrn toho nejdůležitějšího.

Internet Explorer má historicky mnohem více vykreslovacích režimů, než mají ostatní prohlížeče. Spartan však bude mít jen jeden režim pro moderní web. Více informací najdete v dílu Dějiny Internet Exploreru v kostce.

Ve firemním prostředí, ve kterém se IE používá především na intranet, může potřeba konkrétní verze IE blokovat upgrade na nejnovější verzi Windows. IE je proto vybaven pokročilou správou kompatibilních režimů, které umožňují správci vyhodnotit a nastavit, který kompatibilní režim se má pro který web použít. Další podrobnosti se dočtete v dílu Prohlížeč v korporaci.

Technický popis toho, v čím se nový vykreslovací režim Spartanu liší od svých předchůdců, jsou shrnuty v dílu Nové jádro. Jde zejména o HTTP/2, adaptivní streamování videa bez pluginů, nebo nové bezpečnostní prvky.

Zpracování událostí dotykového displeje jako ve WPF, nebo běh Unreal enginu – taková je budoucnost JavaScriptu. Přehled toho, co nového se chystá v programovacím jazyce webu, najdete v dílu Vylepšení v JavaScriptu.

Webová aplikace se díky WebDeploy nasazuje snadno a novou verzi mají všichni uživatelé okamžitě. Představte si, že by to bylo tak snadné i pro Store aplikace. Přesně k tomu jsou navržené Hosted Web Apps. Jde o Store aplikace, které načítají veškerý svůj obsah z webu, ale mají stále přístup k API Windows Runtime. Více se dočtete v dílu Windows API pro webové aplikace.

Comments (3)
  1. Petr Voneš says:

    Bude konečně respektovat nastavení operačního systému – globální vypnutí "vyhlazování" písma ? Do verze IE8 to šlo vypnout, pro IE9 existuje neoficiální upravená DLL, pro vyšší verze už žádné řešení není a je nutné přejít na jiný prohlížeč. Kvalita renderovaného textu je totiž šílená a nelze to číst. Jestliže to dokáže Firefox mohl by to dokázat i Microsoft :-)

  2. vasek7 says:

    Pravděpodobně ne. Obvyklým řešením tohoto problému je správné nastavení ClearType v Ovládacích panelech.

  3. Petr Voneš says:

    Jediné správné nastavení je zcela vypnout, ten princip rozmazávání zcela vylučuje renderovat čitelný text annystudio.com/…/anti-aliased-fonts-hurt Alespoň dokud nebudou běžně dostupné monitory s rozlišením 500 PPI a více. Nechápu v čem je takový problém to nastavení respektovat, když to většina aplikací zvládne.

Comments are closed.

Skip to main content