Nová služba: Azure App Service


Scott Guthrie včera představil novou službu Azure App Service, která kombinuje Azure Websites, Mobile Services a BizTalk Services do jednoho společného prostoru pro hostování aplikací. App Service je integrovaná služba, díky níž je možné vytvářet webové a mobilní aplikace pro jakoukoliv platformu a jednoduše je napojovat na další SaaS aplikace a on-premises systémy.

App Service Overview

App Service má čtyři stavební bloky:

Web Apps

Web Apps jsou v podstatě Azure Websites s novým jménem. Najdete u nich vše, co je nyní ve Websites – tedy automatické i ruční škálování, podporu .NET, Pythonu, Node.js, Javy a PHP, možnost napojení na správu zdrojového kódu (Visual Studio Online, Git, GitHub atd.), deployment sloty, WebJobs, publikování z Visual Studia… A cena zůstává stejná.

K tomu však získávají rozšíření o mobilní backend a workflows (viz níže).

S přejmenováním Websites souvisí také změna terminologie hostingových plánů – Web Hosting Plan se nyní jmenuje App Service Plan.

Mobile Apps

Druhou službou, která se dočkala nového názvu a rozšíření funkcí, jsou Mobile Services. App Service ji označuje jako Mobile Apps a rozšiřuje stávající funkce o nové šikovné možnosti:

  • automatické škálování,
  • podpora Traffic Manageru,
  • napojení na Visual Studio Online, GitHub a BitBucket,
  • podpora virtuálních sítí a hybrid connections (napojení na databáze on-premises),
  • nasazování do Staging prostředí a testování v produkci ("testing in production"),
  • Web Jobs.

Díky integraci do jedné služby (App Service) je nyní možné provozovat mobilní backend spolu s webovou aplikací a platit jenom jednou.

Logic Apps

Logic Apps umožňují automatizovat workflow a business procesy. V praxi to může vypadat například tak, že workflow automaticky zachytí volání vašeho API (nebo uložení záznamu do databáze, nebo spuštění časovače), připojí se na CRM systém (Dynamics CRM, Salesforce), získá doplňující informace a přes službu Twilio pošle personalizovanou SMS zákazníkovi. Anebo naplánuje do kalendáře Office 365 schůzku. Anebo pošle Tweet… (Takto bychom mohli pokračovat dlouho.)

Nový portál Azure poskytuje grafický editor těchto workflow, ale není problém jejich definici tvořit i deklarativně pomocí souboru JSON, s kterým se potom dá zacházet jako s jakýmkoliv jiným zdrojákem.

 

I Logic App běží na stejné infrastruktuře jako Web App a Mobile App, takže se neplatí zvlášť.

API Apps

Poslední součást App Service, jak název napovídá, pracuje s aplikačními rozhraními. A to jak vašimi vlastními, tak těmi, která poskytují ostatní SaaS a cloudové služby. Jako bonus získáváte jednoduchou správu přístupu a přihlašovacích údajů, automatické generování SDK a možnost integrace s Logic Apps.

 

Jak začít?

Preview portál byl již aktualizován, takže výše popsané služby najdete tam. Případně zkuste https://tryappservice.azure.com/.

Zdroje a další informace

Oficiální oznámení najdete zde: http://blogs.microsoft.com/blog/2015/03/24/announcing-the-availability-of-azure-app-service/

Popis služeb od Scotta Guthrie potom zde: https://weblogs.asp.net/scottgu/announcing-the-new-azure-app-service

A určitě byste neměli minout sérii videí Scotta Hanselmana:

Martin

Skip to main content