Azurové novinky–leden 2015


Lednové novinky jsou opět upovídanější, nebudeme proto otálet a pustíme vás rovnou k informacím. Příjemné čtení.

 • Nová služba – Key Vault
 • G-series VM
 • Docker v Azure Marketplace
 • Rozšíření Application Insights pro Websites
 • Nástroj pro migraci mezi datacentry
 • DocumentDB Java SDK
 • Parametrizované SQL dotazy v DocumentDB
 • Blender v Azure Batch
 • Podmíněný přístup pro SaaS aplikace v Azure AD
 • Automatizace SQL Serveru v IaaS
 • Aktualizace Preview portálu
 • Cloud Platform Roadmap

Nová služba – Key Vault

Zatím jako Preview byla spuštěna nová služba, která slouží k ukládání přístupových klíčů a „secrets“ za použití HSM (Hardware Security Module) v cloudu. Není tak potřeba shánět nebo spravovat vlastní moduly, takže je jednodušší a ekonomičtější bezpečně šifrovat data, podepisovat certifikáty a obecně chránit tajné informace v cloudu.

clip_image001

Key Vault má například připravený SQL Server Connector, jehož prostřednictvím je možné snadno šifrovat virtuální mašiny se SQL Serverem (za použití TDE – Transparent Data Encryption). Nebo je možné nasadit zašifrovaný virtuální stroj CloudLink SecureVM a master klíče uložit do Key Vault.

Více informací: http://blogs.technet.com/b/kv/archive/2015/01/08/azure-key-vault-making-the-cloud-safer.aspx

G-series VM

Začátek ledna nás přivítal dobrou zprávou pro příznivce velmi výkonných virtuálních strojů – série označená písmenem G přešla do stádia obecné dostupnosti. Všichni zákazníci mají nyní k dispozici enormní množství paměti, procesorového výkonu a SSD disků pro využití ve svých aplikacích.

Pro připomenutí – virtuální stroje úrovně G nabízejí až 32 procesorů Intel Xeon E5 v3, 448 GB operační paměti a 6,59 TB lokálního SSD úložiště. Limit počtu datových disků byl zvýšen na 64, takže je možné k VM připojit až 65 TB úložného prostoru. Takový výkon už zvládne pokrýt i velmi náročné kritické aplikace, jako SQL Server, MySQL, nebo třeba velká řešení pro big data – MongoDB, Cassandra, Cloudera...

Více informací: http://azure.microsoft.com/blog/2015/01/08/largest-vm-in-the-cloud

Docker v Azure Marketplace

Docker není v Azure žádným nováčkem, naše cloudová platforma si s ním rozumí od října minulého roku. Nyní se podpora ještě zlepšuje přidáním Dockeru integrovaného s Ubuntu v podobě image na Azure Marketplace.

clip_image002

Jedno kliknutí zajistí vytvoření nového virtuálního stroje s Ubuntu Server 14.04 a následně na něj nainstaluje Docker Engine v podobě VM Extension, jejímž autorem jsou Microsoft Open Technologies, Inc. Balíček je přístupný přes Preview portál.

Více informací: http://azure.microsoft.com/blog/2015/01/08/introducing-docker-in-microsoft-azure-marketplace

Rozšíření Application Insights pro Websites

Napojení Azure Websites na analytické nástroje Application Insights je zase o něco jednodušší. Vývojáři vyslyšeli hlasy uživatelů na UserVoice a přidali tuto funkci přímo do rozhraní. V novém portále je možné pro Website aktivovat monitoring požadavků, a to včetně propojených služeb (např. SQL databáze). Můžete tak třeba odhalit slabé místo, pokud vaše aplikace nepracuje podle očekávání.

Více informací: http://blogs.msdn.com/b/visualstudioalm/archive/2015/01/07/application-insights-and-azure-websites.aspx

Nástroj pro migraci mezi datacentry

Už jste někdy zkoušeli migrovat své aplikace a výpočetní prostředky v Azure do jiného datacentra? Napsat vlastní skripty a celý přechod co nejvíc automatizovat není nejjednodušší úloha a hodil by se nějaký nástroj, který by celý proces zjednodušil.

Řešením může být například Azure Data Center Migration Solution (ADMCS), které z vaší infrastruktury vygeneruje šablony ve formátu JSON, jež je následně možné použít k nasazení totožného prostředí v jiném datacentru (a případně je před tím ještě upravit). ADCMS umí fungovat i atomicky, takže v případě přerušení buď naváže, nebo celý proces vrátí zpět.

Více informací: http://azure.microsoft.com/blog/2015/01/12/azure-data-center-migration-just-got-easier/

DocumentDB Java SDK

Rodinka knihoven pro práci s NoSQL databází v Azure se rozrostla o dalšího člena – DocumentDB má nyní open-source SDK pro Javu.

Více informací: http://azure.microsoft.com/blog/2015/01/06/introducing-the-azure-documentdb-java-sdk/

Parametrizované SQL dotazy v DocumentDB

A DocumentDB ještě jednou – REST API i SDK nyní podporují parametrizované SQL dotazy, takže je možné aplikace lépe chránit před bezpečnostním rizikem typu SQL injection. Dotazy na DocumentDB jsou striktně read-only, nicméně se mohlo stát, že uživatel díky upravenému dotazu získal přístup k datům, ke kterým neměl. Parametrizace dotazů je vhodné preventivní opatření.

clip_image003

Více informací: http://azure.microsoft.com/blog/2015/01/14/announcing-sql-parameterization-in-documentdb/

Blender v Azure Batch

Oblíbený nástroj pro 3D animátory Blender je vynikající příklad softwaru, který může síla cloudu rozšířit. Výpočetně náročné renderovací úlohy je totiž možné přesměrovat do služby Azure Batch a nechat ji automaticky řídit zdroje a časování potřebné k produkci výsledku.

Microsoft v lednu vydal na GitHub dvě komponenty umožňující komukoliv přesměrovat úlohy z Blenderu do Azure. První je serverová část, která využívá .NET SDK a obsahuje logiku pro rozdělení animace na úlohy, jež pak zpracují jednotlivé virtuální stroje, druhou je klientská komponenta pro Blender (napsaná v Pythonu), která umí řídit renderování přímo v rozhraní Blenderu.

Více informací: http://azure.microsoft.com/blog/2015/01/26/blender-on-azure-batch/

Podmíněný přístup pro SaaS aplikace v Azure AD

Správa identit a aplikací v Azure Active Directory nyní dokáže lépe řídit přístup uživatelů k SaaS aplikacím. Díky funkci Conditional Access je možné například vytvořit politiku, která povolí uživatelům single sign-on k aplikaci pouze v případě, že se přihlašují z firemní sítě, jinak si vynutí multifaktorovou autentizaci.

Více informací: http://blogs.technet.com/b/ad/archive/2015/01/29/azure-ad-conditional-access-and-azure-ad-connect-health-now-in-preview.aspx

Automatizace SQL Serveru v IaaS

Na konci ledna byly představeny nástroje pro nastavení automatizace zálohování a aktualizací SQL Serveru běžícího ve virtuálním stroji (IaaS). Obě funkce lze aktivovat v Preview portálu několika kliknutími.

Více informací: http://azure.microsoft.com/blog/2015/01/29/automated-everything-with-sql-server-on-iaas-vms/

Aktualizace Preview portálu

Nový Azure portál stále nese nálepku Preview a kromě toho, že se průběžně mění „pod rukama“, objeví se čas od času větší balík novinek, který si zaslouží komentář. Minulý týden se změny dočkaly Resource Blades (hlavně Websites a VM), nový je způsob maximalizace listů, sloupce všech tabulek jsou roztažitelné, skupiny dlaždic mohou být pojmenované (podobně jako na obrazovce Start ve Windows 8.1) atd.

Více informací: http://azure.microsoft.com/blog/2015/01/29/announcing-azure-preview-portal-improvements/

Cloud Platform Roadmap

Pokud vás zajímá, co se v cloudové platformě událo, co se chystá a na jakých funkcích se naopak pracovat nebude, určitě sledujte nově uvolněnou roadmapu. Pokrývá cloudové služby Azure, Intune a Visual Studio Online, serverové produkty Windows Server, System Center, SQL Server i Visual Studio a propojené technologie jako Cloud Platform System, analytickou platformu a StorSimple.

Více informací: http://www.microsoft.com/cloudplatformroadmap

Mohlo by vás zajímat

Whitepaper: Provoz kritických aplikací na Microsoft Azure Virtual Machines (EN)

Zajímavé čtení pro všechny, kdo navrhují vysoce dostupné aplikace, které využívají Virtual Machines.

http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=45328

Technický přehled služby Azure Batch

Chcete-li se dozvědět, jak technicky funguje nedávno představená služba Azure Batch a jak ji nejlépe implementovat, podívejte se na tento článek.

http://azure.microsoft.com/en-us/documentation/articles/batch-technical-overview/

Automatické nasazení více Websites najednou

Přehledný návod ukazuje krok za krokem, jak nastavit Cloud Depoyment Project tak, aby nasazoval více webových aplikací najednou.

http://azure.microsoft.com/blog/2015/01/06/how-to-provision-and-deploy-multiple-websites-from-your-cloud-deployment-project/

SQL Database Migration Cookbook

Tým Azure SQL Database vydal aktualizovanou verzi své „kuchařky“ pro migraci databází z on-premises SQL Serveru do cloudové Azure SQL Database. Kniha je k dispozici zdarma.

http://azure.microsoft.com/blog/2015/01/26/migration-cookbook-now-available-for-the-latest-azure-sql-database-update-v12/

Martin

Comments (0)

Skip to main content