.NET Core open-source, .NET pro Linux, Visual Studio 2015


Když jsme říkali, že to bude velké, nevymýšleli jsme si. Včera začala vývojářská konference Connect(); a úvodní keynote zatřásla světem takovým, jaký ho známe. Posuďte sami:

.NET Core a knihovny jsou open-source

Open-source a Microsoft už dávno nejsou oddělené nádoby, z vývojářských technologií jsou k dispozici zdrojové kódy např. ASP.NET, Entity Frameworku, Web API, Roslynu a kompilátorů C# a VB.NET. Včera byla tato iniciativa rozšířena o tu hlavní technologii – .NET.

Vše, co je potřeba ke spouštění serverového .NET kódu, je nyní open-source. Znamená to tedy CLR, JIT, Garbage Collector a core knihovny BCL. Zdrojové kódy jsou vydány pod licencí MIT a jsou k vidění na GitHubu: https://github.com/dotnet/corefx.

.NET Core 5 je moderní framework rozdělený na komponenty, které můžete ke své aplikaci přibalovat jednotlivě přes NuGet, takže verze z jiných aplikací nemohou tu vaši rozbít.

.NET pro Linux a OSX

Otevřený .NET je ale pouze první krok, následuje totiž jeho rozšíření na další platformy. Včera byla oznámena oficiální distribuce .NET Core pro Linux a oficiální distribuce .NET Core pro Mac.

Znamená to mimo jiné, že vývojáři mohou tvořit serverové aplikace v .NET a cílit je na Windows Server i Linux. Kdokoliv, bez ohledu na to, jaký operační systém používá, bude moct používat .NET - open-source běhové prostředí.

Microsoft při portování pro Linux úzce spolupracuje s komunitou kolem Mono, takže obě technologie těží z vylepšení, která do nich tvůrci postupně zanesli.

Visual Studio Community Edition

Představte si Visual Studio Professional a strhněte z něj cenovku. Máte? Tak jste právě viděli Visual Studio Community 2013. Je to plně vybavené IDE s podporou pro více typů projektů a standardní rozšiřitelností – Xamarin, ReSharper, VsVim a další VSIX. Visual Studio Community je určeno primárně pro nekomerční komunitní projekty a je zcela zdarma pro:

 • jednotlivce, kteří pro sebe vyvíjejí vlastní aplikace (placené i free),
 • vývojáře, kteří přispívají do open-source projektu,
 • studenty, učitele, třídy, online kurzy – zkrátka kohokoliv v akademické sféře,
 • Malé společnosti (obrat do 1 mil USD), které mají 5 nebo méně vývojářů společně pracujících na vlastních komerčních nebo nekomerčních aplikacích

Visual Studio si zdarma můžete stáhnout zde: http://www.visualstudio.com/, omezení týkající se využití (nelze např. využít jako dodavatel pro větší společnosti při práci na zakázku atd.) najdete v EULA  

Visual Studio 2015 Preview

Nové Visual Studio opustilo CTP a dostalo finální název :) VS 2015 integruje kompilátory Roslyn, obsahuje nové funkce jazyka C# 6, lepší refaktoring (), chytré unit testy založené na technologii Pex a samozřejmě také drobnosti, o kterých jsme už psali.

Nezapomnělo se ani na vývoj pro desktop – aktualizace .NET 4.6 obsahuje vylepšení technologie WPF, včetně nástrojů pro diagnostiku, nástroje Timeline a redesignu nástroje Blend. Kdyby vás zajímalo, co bude s WPF dál, podívejte se na Roadmap for WPF.

Visual Studio 2015 také obsahuje ASP.NET 5 - webový framework, který již je open-source a multiplatformní.

Rozšířené podpory se dočkal Xamarin - MSDN předplatitelé mají nyní slevu na jeho nákup, Xamarin se dá instalovat přímo z Visual Studia a ještě letos by měla přibýt podpora Visual Studia ve Free edici Xamarinu.

Vývojáři pro Android určitě ocení nový emulátor, který je postavený na x86 a velmi výkonný.

Release Management součástí Visual Studio Online

Cloudová služba Visual Studio Online byla rozšířena o nástroj Release Management for Visual Studio, který umožňuje lépe řídit konfigurace a nasazení aplikace do různých prostředí (dev/test/produkce). Spolu s novým Azure SDK 2.5 se tak například dá automatizovat nasazování různých verzí aplikace do Azure

 

Zdroje

Stručný výčet v tomto článku není vyčerpávající a určitě se ještě další novinky objeví, jak Connect() pokračuje. Detailnější informace k jednotlivým oznámením naleznete zde:

Martin

Comments (11)

 1. Petr says:

  "jednotlivce, kteří pracují na komerčním nebo nekomerčním projektu" – to znamená OSVČ?

 2. Petr Voneš says:

  V souvislosti s první otázkou mě zajímá jaký bude osud 'Visual Studio Pro with MSDN Pro' předplatných ? Kromě VS jsou tam samozřejmě ještě license OS pro vývoj a testování a další věci, nicmémě to VS bylo přece jen podstatným důvodem ke koupi. Znamená to že Community edice bude jen 2013 nebo bude pak aktualizována i pro finální 2015 verzi ? To by bylo opět o důvod více MSDN předplatné pak neobnovovat :-)

 3. Michal Zobec says:

  vždyť si samotné Visual Studio Pro existuje levněji bez MSDN, takže bych VS CE nemíchal vůbec s předplatným …

 4. Jiri Burian says:

  Není to tak jednoduché.

  VS Community Edition je primárně pro neziskové akademické projekty, OSS, vlastní vývoj řešení jednotlivců nebo maličkých firem. (např. jako jednotlivec-malá firma programuji a pak prodávám nějakou vlastní aplikaci na MS Store)

  Pokud jako individuální developer nebo malá společnost pořídím Community edition, pak musím počítat že jej ! NELZE ! použít na jakékoli externí projekty, kde pracuji jako dodavatel, kontraktor, outsourcer společnosti mající obrat >1M$ ročně nebo mající více než 250pc.  

  Více zde: http://www.microsoft.com/…/confirmation.aspx

  JB.

 5. Tomáš says:

  Kdesi jsem četl, že MS předpokládá, že .NET serverové aplikace poběží na Windows nebo linux serverech, podporu pro Mac MS plánuje spíše kvůli vývojářům používajícím tento systém. Znamená to, že MS do budoucna plánuje vydat Visual Studio i pro Mac a Linux, nebo na těchto platformách počítá s použitím nějakého jiného vývojového prostředí (MonoDevelop atp.)?

 6. Martin says:

  JB: Díky, tu informaci, že nemůžu VS Community Edition používat jako dodavatel pro velkou společnost, jsem na žádné prezentaci novinek ve VS neobjevil. Na druhé straně dokument, na který odkazujete se jmenuje "White Paper". Znamená to, že finální licenční podmínky ještě nejsou známy?

 7. Petr Voneš says:

  Jirko, díky za upřesnění, že se Microsoft ještě nepomátl zcela :-) Ten odstavec "Visual Studio Community Edition" v textu by se ale měl upravit, protože teď je zavádějící. Takhle to opravdu vypadá, že je to zdarma pro jakékoli komerční využití.

  Podmínka s obratem společnosti pro kterou kontraktor dodává je ovšem problematická. Stejně tak otázka v případě, kdy dodává současně pro více společností, zda-li se ta hodnota obratů pro jednu Community licenci sčítá nebo je to jen Max() funkce. V ČR společnosti často účetní uzávěrku ani nezveřejňují.

  Pro OSVČ to znamená zřejmě nadále nutnost zakoupené VS licence. Ta verze zdarma (za dodržení podmínek) je problematická při zdejších zákonech, musela by být alespoň za 1 Kč s fakturou.

 8. Mírně jsem upravil wording v části "Visual Studio Community Edition", aby lépe odrážel omezení, na která jsme tady narazili :)

  Díky.

 9. Jiri Burian says:

  Zde je relevantni část EULA, pro OSVC je dulezite jestli delaji projekty pro pro sebe nebo pro jiné jako "contractor".

  MICROSOFT SOFTWARE LICENSE TERMS

  MICROSOFT VISUAL STUDIO COMMUNITY 2013

  These license terms are an agreement between Microsoft Corporation (or based on where you live, one of its affiliates) and you. They apply to the software named above. The terms also apply to any Microsoft services or updates for the software, except to the extent those have additional terms.

  IF YOU COMPLY WITH THESE LICENSE TERMS, YOU HAVE THE RIGHTS BELOW.

  1.   INSTALLATION AND USE RIGHTS.

  a.   Individual license. If you are an individual working on your own applications to sell or for any other purpose, you may use the software to develop and test those applications.

  b.   Organization licenses. If you are an organization, your users may use the software as follows:

  •Any number of your users may use the software to develop and test your applications released under Open Source Institute (OSI)-approved open source software licenses.

  •Any number of your users may use the software to develop and test your applications as part of online or in person classroom training and education, or for performing academic research.

  •If none of the above apply, and you are also not an enterprise (defined below), then up to 5 of your individual users can use the software concurrently to develop and test your applications.

  •If you are an enterprise, your employees and contractors may not use the software to develop or test your applications, except for open source and education purposes as permitted above. An “enterprise” is any organization and its affiliates who collectively have either (a) more than 250 PCs or users or (b) more than one million US dollars (or the equivalent in other currencies) in annual revenues, and “affiliates” means those entities that control (via majority ownership), are controlled by, or are under common control with an organization.

  c.   Demo use. The uses permitted above include use of the software in demonstrating your applications.

  d.   Backup copy. You may make one backup copy of the software, for reinstalling the software.

  JB

 10. Pierre says:

  K VS.NET Community – tato věta je jasná:

  "Pokud jako individuální developer nebo malá společnost pořídím Community edition, pak musím počítat že jej ! NELZE ! použít na jakékoli externí projekty, kde pracuji jako dodavatel, kontraktor, outsourcer společnosti mající obrat >1M$ ročně nebo mající více než 250pc. "

  A jak by to bylo v případě, že bych jako OSVČ působil jako externí dodavatel firmě, která už podmínku nesplňuje, nicméně ta samotná firma by měla zakoupené MSDN s licencema pro VS.NET?

 11. Jiri Burian says:

  Společnost, která vlastní MSDN licence je může používat pro své vlastní developery nebo je může přiřazovat i externím kontraktorům, kteří pro ni pracují. Každých 90 dní někomu jinému a to včetně všech MSDN benefitů jako je např. generování klíču, Azure atd. Pokud vývojář, ať již interní nebo externí, přestane ve společnosti pracovat je vhodné/správné mu MSDN licenci a další práva odebrat a přidělit je někomu jinému. Ve vašem případě by Vám měla společnost po dobu po kterou tam budete pracovat přiřadit jednu z jejich vlastních MSDN licencí.

  JB

Skip to main content