Azurové novinky–září 2014


Začátek září kromě školní docházky odstartoval také lavinu obecné dostupnosti mnoha služeb Microsoft Azure, ty, které už dostupné a podporované byly, se dočkaly nových vylepšení a některé (např. SQL databáze) změnily způsob, jak fungují. A než za sebou devátý měsíc zavřel dveře, vystrčil za ně ještě novou verzi Windows Serveru (Technical Preview).

Windows Server Technical Preview

Spolu s uvolněním technického preview nové verze Windows Serveru se i v galerii Azure objevil image s tímto operačním systémem. Pokud si tedy nechcete systém stahovat na svůj počítač, můžete jej rychle a jednoduše nasadit v cloudu.

clip_image002

Nové úrovně SQL Database

Na začátku září skončilo Preview období tří nových úrovní služby Azure SQL Database. Basic, Standard a Premium jsou nyní obecně dostupné. Co to v praxi znamená?

 • Lepší SLA 99,99 % (dříve 99,9 %).
 • Garantovaný konzistentní výkon.
 • Vestavěné zálohování s možností vrátit se do libovolného místa v čase.
 • Geo-replikace (Active a Standard).
 • Větší limity pro velikosti databází (až 500 GB).
 • Funkce auditování (zatím jako Preview).
 • Nižší ceny za Standard a Premium od 1. listopadu (až o 50 % oproti dříve oznámeným cenám).
 • Účtování po hodinách.

Stávající úrovně služby – Web a Business – si zachovávají své parametry (včetně SLA 99,9 %) a budou podporovány až do září 2015.

Více informací: http://blogs.technet.com/b/dataplatforminsider/archive/2014/09/10/azure-sql-database-new-service-tiers-now-generally-available.aspx

Nové virtuální stroje s SSD disky

Na konci září byla představena nová série virtuálních strojů označená písmenem D. Jsou vybaveny operační pamětí až do velikosti 112 GB a rychlejšími procesory (až o 60 % oproti sérii A). Co je ale zajímavější – obsahují bleskově rychlé SSD disky s kapacitou až 800 GB (temporary drive D:).

Z této novinky těží například databáze, které mohou při čtení odkládat na SSD disky data, která se nevejdou do paměti (prostřednictvím BPE – Buffer Pool Extensions).

Více informací: http://azure.microsoft.com/blog/2014/09/22/new-d-series-virtual-machine-sizes/

Novinky v Media Services

 • Služba Media Services Live Streaming se podílela mimo jiné na živých přenosech zimních olympijských her (u televizní společnosti NBC) a nyní nabízí tuto funkcionalitu v rámci veřejného Preview všem zákazníkům.
 • Služba Azure Media Indexer pro lepší vyhledávání v různých typech multimediálních souborů (audio i video) je nyní obecně dostupná (GA). Dokáže zaindexovat knihovnu médií a umožnit vyhledávání podle klíčových slov a celých vět a také vytvořit textový přepis (transkript) zvukových souborů.
 • Změna účtování a rychlejší zpracování. Použití Azure Media Encoderu je nyní účtováno podle odchozích GB, na rozdíl od předchozí kombinace in-out. Kódování videa je nyní také rychlejší.

VPN pro Azure Web Sites

Web Sites lze nyní integrovat s virtuálními sítěmi v Azure, takže mohou komunikovat se všemi zdroji, které jsou do dané sítě zapojené (jak v Azure, tak přes VPN). Díky tomu jsou uskutečnitelné hybridní scénáře, kdy některé součásti (například databáze) zůstávají v datacentru a aplikace je zároveň přístupná z internetu.

Škálovatelný WordPress

Samostatný WordPress jde na Azure Web Sites nasadit velmi rychle a jednoduše už dlouho. Nyní přibývá možnost nasadit kompletní škálovatelné řešení postavené na WordPressu, které automaticky nakonfiguruje Azure Storage pro ukládání obrázků a dalších médií a dá se snadno nastavit, aby použilo Azure CDN.

Škálovatelný WordPress je možné vytvořit z nového portálu.

WebJobs SDK v1.0.0-rc1

Knihovny pro práci s WebJobs, díky nimž je možné do Azure Web Sites přidat práci na pozadí, jsou aktualizované velmi často (i několikrát za měsíc) a blíží se jejich finální verze 1.

Více informací: http://azure.microsoft.com/blog/2014/09/22/announcing-the-1-0-0-rc1-of-microsoft-azure-webjobs-sdk/

Role-based Access Control

Dlouho žádaná funkce podrobnějšího řízení přístupu k jednotlivým prostředkům v Azure podle rolí je konečně tady. Zatím funguje v Preview portálu a v Resource Manager API, předdefinované role jsou Owner, Contributor a Reader a v budoucnu se plánuje možnost definovat si vlastní (role určuje, které akce smí uživatel s daným prostředkem provádět).

clip_image003

V praxi je tak možné například nastavit, že jeden uživatel bude mít na starosti všechny virtuální stroje daného subscription, zatímco jiný pouze jeden z nich.

Více informací: http://azure.microsoft.com/en-us/documentation/articles/role-based-access-control-configure/

API Management je GA

Šikovná služba pro řízení přístupu k vašim API opustila Preview a je nyní GA s garantovanou dostupností 99,9 %. API Management umožňuje vzít existující API a zpřístupnit ho zákazníkům, přičemž můžete definovat různé úrovně služeb a jejich limity (např. Starter s omezením na 5 volání za hodinu), spravovat uživatele API a jejich přístupové klíče (a to i samoobslužně), sledovat a analyzovat využívání API a mnoho dalšího.

Více informací: http://azure.microsoft.com/blog/2014/09/10/the-apiphany-epiphany-gaing-azure-api-management

Azure Alerts GA

Funkce backendu Azure pro posílání upozornění na významné události opustila stádium Preview a je nyní obecně dostupná. Díky Alerts si může administrátor nechat poslat e-mail při překročení hraničních hodnot u zvolených metrik osmi služeb (Cloud Services, Virtual Machines, Web Sites, Web hosting plans, Storage, SQL Database, Redis Cache, DocumentDB) nebo operací se službami prováděných (např. vypnutí Web Site).

Alerty se nastavují na původním portále v sekci Management Services nebo na novém portále v „Alert rules“ každé služby.

Redis Cache GA

Obecně dostupná je také implementace oblíbené open-source Redis Cache v cloudu.

Více informací: http://azure.microsoft.com/en-us/services/cache/

Delší retence pro Azure Backup

Na základě četných žádostí byla prodloužena doba zachování záloh Windows Serveru, které se skladují v Azure Backup. Nebyl zvýšen limit počtu bodů obnovy (ten je pořád 120), ale zmenšila se granularita. Při troše počítání tak lze například nastavit retenci 9 let (3288 dní).

Více informací: http://azure.microsoft.com/blog/2014/09/11/announcing-long-term-retention-for-azure-backup/

Změny v Notification Hubu

Notification Hubs jsou součástí služby Service Bus a dosud mohl jeden jmenný prostor obsahovat jak fronty, tak notifikace. To se nyní mění, protože se zjistilo, že jsou málokdy využívány dohromady. V současnosti si tedy při tvorbě namespace volíte, zda bude „Messaging“, nebo „Notification Hub“. Pokud byste chtěli oboje, je potřeba založit jmenné prostory zvlášť.

clip_image004

Existující jmenné prostory, které míchají oba typy, budou fungovat i nadále – mění se jenom tvorba nových.

Více informací: http://azure.microsoft.com/blog/2014/09/05/simplifying-working-with-azure-notification-hubs/

Mohlo by vás zajímat

Nové certifikace

Dvě nové zkoušky: 532 – Developing Microsoft Azure Solutions pro vývojáře a 533 – Implementing Microsoft Azure Infrastructure Solutions pro IT profesionály vedou k certifikaci Microsoft Specialist.

http://borntolearn.mslearn.net/btl/b/weblog/archive/2014/09/04/microsoft-azure-certifications-now-available.aspx

Pod pokličkou Preview portálu

Autoři nového webového rozhraní pro přístup k Azure poodhalili pozadí vývoje této aplikace.

http://jbeckwith.com/2014/09/20/how-the-azure-portal-works/

Australské datacentrum je v přípravě

Bylo oznámeno, že se kuchtí nové datacentrum v Austrálii. Zatím je ale dostupné jen uzavřené skupině zákazníků a není známo, kdy bude veřejně dostupné.

http://blogs.msdn.com/b/ausblog/archive/2014/09/02/getting-closer-closer-australian-azure-geo-in-private-preview.aspx

 

Martin

Comments (0)

Skip to main content