Vendor prefixy v CSS ztrácejí smysl, IE je začíná ignorovat


Předpony výrobce prohlížeče v kaskádových stylech (-ms-, -moz-, -webkit-, -khtml-, -o-) pozbývají svého významu. Internet Explorer 11 si jich totiž přestává všímat a naopak začíná podporovat některé vlastnosti určené pro pokusné vpravení nových technik do WebKitu. Výrobci stránek záměrně upřednostňují jen jeden prohlížeč, nejčastěji právě s jádrem WebKit, a vytvářejí tak mylný dojem, že ostatní prohlížeče to samé nesvedou. Často je však pravdou opak.

Protože tím vyvstává velký problém zejména pro Windows Phone, nezbývá Microsoftu nic jiného, než předstírat jiný prohlížeč. Internet Explorer 11 pro PC změnil svůj User-Agent řetězec a stejný osud potkal i verzi pro Windows Phone 8.1. Ta jde ale ještě o krok dál. Techniky, které jsou dostupné s předponou -webkit- a které IE11 podporuje také, budou chápány tak, jako kdyby byly uvedené s předponou -ms-. Je pravděpodobné, že se tato změna časem promítne i v desktopové verzi.

Henri Sivonen, vývojář Mozilly, před třemi lety pečlivě vysvětlil, proč jsou předpony výrobců v CSS špatný nápad. Eric Law, bývalý vývojář Microsoftu, nedávno výstižně shrnul, že předstírání jiných verzí, než těch skutečných, má svůj dobrý důvod, protože se snaží přizpůsobit špatnému kódu někoho jiného.

Když předponu výrobce používáte, musíte prostě počítat s tím, že funguje jen někde a že se v budoucnu může specifikace (a následně implementace) změnit. Vždy, když vyjde nová verze prohlížeče, budete muset zkontrolovat, jestli vaše stránka vypadá a funguje stále stejně. Vzhledem k tomu, že nové verze prohlížečů vycházejí každých pár týdnů, je nutné mít každé použití předpony na zřeteli.

Předpony prohlížeče však měly kompatibilitu naopak zlepšit. Předpona znamená pravděpodobnou změnu v budoucnu. Její absence naopak značí stálost, větší, než v minulosti, právě díky předponám. Zdá se ale, že neukázněnost vývojářů může tuto myšlenku rozmetat. Možnost vývojáře využít dvě rozdílné pokusné implementace je podmíněna důsledným dodržováním předpon ze strany prohlížeče. Důsledné dodržování předpon ze strany prohlížeče je naopak podmíněno zdržením se předpon mimo webové technické ukázky.

 

Václav Dajbych, Internet Explorer MVP

http://dajbych.net

Comments (2)
  1. Kamil says:

    "Internet Explorer 11 si jich totiž přestává všímat a naopak začíná podporovat"

    Jak si mám vyložit použitý čas? Postupně se to víc a víc omezuje s updaty? Nebo si jich přestal všímat od začátku?

  2. vasek7 says:

    S updaty postupně vendor prefixy ztrácejí víc a víc a významu, protože IE začíná postupně podporovat i ty pro Webkit.

Comments are closed.

Skip to main content