Azurové novinky–červenec 2014


Léto udeřilo na Českou republiku rukou těžkou a horkou. Přestože občasné bouřky dokázaly proměnit některé pražské ulice v řeky, následná vedra vše dokonale vysušila. Tedy skoro vše – pravidelný přísun novinek z Microsoftího cloudu je k nezastavení. Pojďme se podívat, co přinesl červenec.

Vylepšení Preview portálu

Nový Azure preview portál, který byl poprvé představen v dubnu, dostal nové funkce.

  • Byla přidána možnost pracovat s IaaS (tedy virtuálními stroji). Kromě vytváření, nasazování a monitoringu aplikací, je možné spravovat i virtuální sítě a automatizovat nasazení aplikací běžících na více strojích (typickým příkladem budiž například SharePoint farma).
  • Byla vylepšena práce se skupinami zdrojů (Resource Groups). Všechny související služby (virtuální stroje, sítě, databáze atd.) je možné spravovat jako jednu aplikaci v rámci skupiny. Tento přístup značně zpřehledňuje dělení ve stávajícím portálu.
  • Byla kompletně přepracována nabídka virtuálních strojů (Azure Gallery). Přibyly do ní šablony pro komplexní aplikace a několik nových typů VM.

clip_image001

  • Byla také přidána možnost v novém portálu spravovat SQL databáze.

Zkuste nový Azure portál: http://portal.azure.com

Event Hubs

Služba Service Bus dostala do vínku novou funkci – Event Hubs. Event Hubs jsou zatím k dispozici jako Preview a slouží ke sběru proudu dat ze všech možných zařízení, s vysokou propustností (dovnitř až 1 MB/s, ven až 2 MB/s na partition). Typickým využitím je řízení a monitoring IoT zařízení.

clip_image002

Praktický příklad: http://fabriccontroller.net/blog/posts/getting-started-azure-service-bus-event-hubs-building-a-real-time-log-stream/

Dokumentace: http://msdn.microsoft.com/en-us/library/dn789972.aspx

Web Sites Backup GA

Služba zálohování Web Sites opustila stádium Preview a přešla do obecné dostupnosti. Spolu s tím bylo vylepšeno několik funkcí – zálohovat lze nyní větší objemy dat a byly identifikovány často se opakující scénáře, při kterých docházelo k neúspěchu zálohy (například uzamčení přístupu k souborům před zálohou). Spravovat zálohy a obnovovat data přesně v daném období je nyní možné v novém preview portálu.

Více informací: http://azure.microsoft.com/blog/2014/07/07/backup-for-azure-web-sites-is-now-generally-available/

Diagnostika jako služba (DaaS) pro Web Sites

Minule jsme psali, že Azure Web Sites se dají rozšiřovat o doplňující funkce pomocí Site Extensions. Nyní bylo představeno nové rozšíření, zkracované jako DaaS (Diagnostics as a Service), které je dostupné pouze pro Basic a Standard instance a poskytuje způsob, jak přehledně analyzovat data pocházející z logovacích systémů.

Nástroj dokáže posbírat data z výpisů paměti, HTTP logů a event logů všech instancí aplikace, a to periodicky v zadaném intervalu, nebo na požádání v jakémkoliv okamžiku.

Více informací: http://azure.microsoft.com/blog/2014/07/08/daas/

Reverzní DNS pro Azure Cloud Services

Reverzní DNS záznamy jsou opakem pro standardní „forward-resolution“ – slouží k nalezení doménového jména k dané IP adrese. Microsoft Azure je nyní podporuje v PaaS i IaaS Cloud Services (tedy nikoliv Web Sites), jsou zdarma a dají se přidat i zpětně k existujícím Cloud Services.

Přidat nebo odebrat reverzní DNS je možné přes Azure Service Management API nebo pomocí PowerShellu. Azure se následně postará o všechno potřebné, aby byly záznamy k dispozici z internetu.

Více informací: http://blog.azure.com/2014/07/21/announcing-reverse-dns-for-azure-cloud-services/

Interní load balancing – GA

Interní load balancing, o kterém jsme psali v květnu, je nyní obecně dostupný. Všechny služby, které používají interně load-balancované koncové body, jsou kryty Azure SLA.

Více informací o používání: http://azure.microsoft.com/blog/2014/05/20/internal-load-balancing/

Aktualizace pro Mobile Services .NET

Do .NET backendu byla přidána podpora CORS pro ASP.NET Web API. CORS znamená Cross-Origin Resource Sharing a je to W3C specifikace umožňující JavaScriptu volání i jiných serverů než těch, z kterých skript „pochází“ (což je standardní bezpečnostní omezení). Díky tomu mohou AJAXové aplikace volat Web API jiných serverů, pokud to tyto dovolí (CORS je serverová implementace – prohlížeč se nejprve zeptá, jestli smí takový požadavek odeslat).

Přibyla také možnost tvořit vlastní poskytovatele přihlašování (Custom Authentication). Kromě zabudovaných poskytovatelů pro Facebook, Twitter, Google, Microsoft Account a Active Directory se dá přidat jakýkoliv jiný OWIN provider.

Více informací: http://blog.azure.com/2014/07/28/azure-mobile-services-net-updates/

Akvizice InMage

Technologie InMage Scout bude postupně integrována do služeb Azure, konkrétně Azure Site Recovery. Microsoft v červenci oznámil akvizici firmy, která se specializuje na problematiku business continuity a recovery systémů. Do Site Recovery tak vedle možností „dvě on-premises Hyper-V“ a „on-premises Hyper-V do Azure“ přibyde položka „dva on-premises VMware“, po jejímž vybrání následuje nabídka stažení nástroje InMage Scout.

Více informací: http://azure.microsoft.com/blog/2014/07/16/azure-site-recovery-now-offers-disaster-recovery-for-any-physical-or-virtualized-it-environment-with-inmage-scout-2/

WPC

Na partnerské konferenci WPC (Worldwide Partner Conference) byl ohlášen certifikační program Microsoft Azure Certified, který umožňuje partnerům získat pro jejich aplikace výsadní místo vedle first-party nabídek Microsoftu.

Zároveň přibyla možnost pro partnery prodávat služby Azure v rámci Open Licensing programu, čímž se výrazně zjednodušuje licencování zákazníkům.

Co se děje v Americe

Některé novinky se omezují pouze USA, přesto je dobré o nich vědět.

Mohlo by vás zajímat

Nová série článků na TechNet blogu

Na našem bratrském blogu TechNet začal vycházet seriál o základech Microsoft Azure.

http://blogs.technet.com/b/technetczsk/archive/2014/07/09/azure-od-a-do-azurove-portaly-a-jak-ridit-silu-cloudu.aspx

SharePoint farma v Azure

Preview portál Microsoft Azure obsahuje nejeden skrytý poklad. Věděli jste například, že přes několik kliknutí se dá v cloudu vytvořit základní SharePoint farma? K dispozici je dokonce i varianta s vysokou dostupností, kterou tvoří devět zasíťovaných virtuálních strojů.

Toto jednoduché nasazení dokáže ušetřit spoustu času, když je potřeba vytvořit prostředí pro vývoj a testování nebo ve firmě otestovat, jestli se SharePoint 2013 hodí pro dané účely.

http://azure.microsoft.com/en-us/documentation/articles/virtual-machines-sharepoint-farm-azure-preview/

Stručný úvod do Azure Machine Learning

Jeden z nejčerstvějších přírůstků do rodiny služeb Azure popisuje článek o Azure Machine Learning, který krok za krokem ukazuje, jak se strojové učení v cloudu používá a co se s ním dá vytvořit.

https://projectbotticelli.com/knowledge/brief-introduction-to-microsoft-azure-ml

Azure Mobile Services: why should ASP.NET developers care?

Přehledný článek popisuje několik pádných důvodů, proč se zajímat o Mobile Services a jak s nimi začít.

http://azure.microsoft.com/blog/2014/07/11/azure-mobile-services-why-should-asp-net-developers-care/

Azure PowerShell Update

PowerShell pro Microsoft Azure byl ve verzi 0.8.5 rozšířen o nové příkazy – přibyla podpora služby Azure File Service a byly doplněny funkce do Resource Manageru, Compute a síťování.

A mimochodem – věděli jste, že Azure PowerShell je open-source?

https://github.com/Azure/azure-sdk-tools/releases

Azure Web Sites Cheat Sheet

Na internetu se objevil příjemný, rychlý a efektivní zdroj informací pro Azure Web Sites. „Tahák“ jde přímo k věci a rovnou poskytuje odpovědi a skripty pro různé situace – např. blokování IP adres, HTTP kompresi, deployment pomocí Kudu, nasazení vlastního PHP runtime, práce s CLI příkazy a mnoho dalšího.

http://microsoftazurewebsitescheatsheet.info/

Martin

Comments (0)

Skip to main content