Azurové novinky – květen 2014


Na začátku května proběhla v americkém Houstonu konference TechEd, takže vás jistě nepřekvapí, že toto vydání Novinek je opět plné funkcí, které jako Preview zaplavily Microsoft Azure. Kromě nich nás čekají také zajímavé služby, které jsou nyní dostupné i u nás, a několik příjemných drobností pro síťaře.

Azure File Service (sdílení souborů)

Služba Azure Storage dostala do vínku novou funkcionalitu – zvládne teď vystavit sdílené soubory prostřednictvím standardního protokolu SMB (Server Message Block), takže aplikace v Azure mohou sdílet společná úložiště bez ohledu na to, jestli běží na Windows nebo Linuxu.

Díky tomu, že se jedná o rozšíření Azure Storage a na pozadí jsou stále stejné technologie jako v případě Blob, Table a Queue, zůstávají obvyklé parametry – vysoká dostupnost, geo-redundance, odolnost a škálovatelnost. Všechny soubory jsou dostupné nejen přes SMB, ale také, jak je u Azure zvykem, přes rozhraní REST.

Aplikace mohou díky sdíleným úložištím například používat společné konfigurační soubory (v případě distribuovaného modelu) nebo ukládat diagnostické informace na jedno místo. Zajímavé je také uložení vývojářských utilitek na sdílené místo pro snadné použití během ladění.

Více informací: http://msdn.microsoft.com/en-us/library/azure/dn167006.aspx

Posílání disků do Azure je dostupné v Evropě

V zimě loňského roku byla představena nová služba nazvaná Azure Import/Export Service, která umožňuje poslat data do cloudu fyzickou cestou – tedy přenést celé disky přepravní službou místo nahrávání elektronicky, což může být v případě velkých objemů rychlejší metoda.

Tato služba je nyní GA a tedy plně podporovaná, zároveň došlo k jejímu rozšíření i do Evropy a Asie. Poslat disky je možné přepravními službami FedEx a DHL.

Více informací: http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkID=329852&clcid=0x409

Antimalware ve VM

Agenty ve virtuálních strojích dostaly novou kategorii rozšíření – Security Extensions. Do VM lze tak jednoduše a automaticky nainstalovat Microsoft Antimalware, Symantec Endpoint Protection nebo TrendMicro’s Deep Security Agent.

clip_image002

Více informací: http://azure.microsoft.com/blog/2014/05/13/deploying-antimalware-solutions-on-azure-virtual-machines/

Capture VM Image přes portál

Kouzelné tlačítko Capture u virtuálních strojů umožňuje vytvořit image VM, který obsahuje nejen disk operačního systému, ale také jeden nebo několik datových disků, které jsou k VM připojeny. Virtuální počítač může být zastaven, ale není to podmínkou – Capture funguje i pro běžící instance. Dokonce není potřeba stroj ani restartovat.

clip_image003

A8 a A9 VM instance

Stádium Preview v květnu opustily „velké“ instance virtuálních strojů – A8 a A9. Za plnou cenu nyní můžete získat plně podporované virtuální stroje s velkým výpočetním výkonem (8 nebo 16 virtuálních jader) a hromadou operační paměti (56 GB nebo 112 GB), které jsou připojeny do sítě 40Gbit/s přípojkou InfiniBand.

Azure RemoteApp

Zatím jako Preview byla uvedena nová služba Azure RemoteApp, která umožňuje poskytovat Windows aplikace prostřednictvím Microsoft Azure. Pokud znáte technologii RemoteApp z Windows Serveru, jedná se o totéž, ale v cloudu. Aplikace (např. Word) běží na vzdáleném serveru a uživatel k ní přistupuje přes speciálního klienta. Díky protokolu RDP se aplikace jeví, jako by byla spuštěna na jeho počítači a klient se dokáže dobře vyrovnat i s kolísající kvalitou síťového připojení. K ukládání dat slouží trvalé úložiště s kapacitou 50 GB (které funguje nad Azure Storage, takže je několikrát zálohované, odolné proti chybám a vysoce dostupné).

Využití služby není omezeno pouze na operační systémy Microsoftu – vedle speciální klientské aplikace pro Windows (Microsoft RemoteApp) byly aktualizovány také aplikace Microsoft Remote Desktop pro iOS a Android tak, aby podporovaly právě Azure RemoteApp. V blízké době se chystá také patřičná aktualizace klientů pro Mac, Windows Phone a Windows RT.

Chcete-li si RemoteApp vyzkoušet, je připraveno demo prostředí s aplikacemi Office 2013: http://azure.microsoft.com/en-us/services/RemoteApp/

Více informací: http://blogs.msdn.com/b/rds/archive/2014/05/12/windows-apps-in-the-cloud-introducing-microsoft-azure-remoteapp.aspx

Rozšíření virtuálních sítí

Virtuální sítě (VNET) se dočkaly tří rozšíření:

  • K  VNET lze nyní připojit několik on-premise lokalit pomocí site-to-site connection (dosud byla možná pouze jedna).

clip_image005

  • Také je možné navzájem spojit více virtuálních sítí (VNET to VNET), takže se dá například lépe řídit fungování ve více regionech, vysoce dostupné aplikace nebo prostá integrace sítí v rámci jednoho regionu pro lepší správu. Funkce dovoluje také propojení virtuálních sítí napříč subskripcemi Azure účtu.
  • Virtuální sítě už nemusí být vázané na Affinity group, ale mohou využít tzv. Regional Virtual Networks a rozložit se do celého regionu (např. North Europe). Takže již nemusí spoléhat na několik serverů, ale těží z možnosti škálovat teoreticky až do kapacity regionu.

clip_image007

Další síťové novinky

Květnový update síťování v Microsoft Azure doplňuje tři často žádané funkce spojené s IP adresami:

  • Rezervování IP adres, takže je nyní možné si zaregistrovat zdarma až pět veřejných IP adres a libovolně je přiřazovat instancím VM nebo Cloud Service. Další rezervace jsou možné za poplatek. V současné době je tato funkce přístupná přes PowerShell, její podpora v management portálu se plánuje do jeho příští aktualizace.
  • Veřejné IP adresy pro instance VM jsou nyní k dispozici jako Preview. Každému virtuálnímu stroji se dá přiřadit veřejná IP adresa, takže bude přístupný přímo z internetu bez nutnosti konfigurovat přístup přes VIP. Protože se zatím jedná o Preview, je tato funkce dostupná pouze pro nové VM a virtuální sítě a zapíná se pouze přes PowerShell.
  • Interní load balancing umožňuje distribuci zátěže na virtuálních strojích s privátní IP adresou (uvnitř virtuální sítě nebo v rámci Cloud Service), tedy těch, které nejsou přístupné zvenčí a může na ně pouze vlastní aplikace. V současnosti je funkce ve stádiu Preview a dá se aktivovat pro nové VM a virtuální sítě přes PowerShell.

Více informací: http://msdn.microsoft.com/en-us/library/azure/dn690120.aspx

ExpressRoute GA

Služba umožňující propojit on-premise systémy a Microsoft Azure rychlou optickou linkou bez použití veřejného internetu – ExpressRoute – dospěla do fáze General Availability. Spolu s tím byla rozšířena nabídka poskytovatelů připojení. ExpressRoute se hodí například pro rychlé přenosy velkého množství dat (přesuny VM, disaster recovery apod.) nebo pro efektivní rozšíření vlastního datacentra cloudem. V Evropě je nyní služba k dispozici pro region Europe North.

Více informací: http://azure.microsoft.com/en-us/services/expressroute/

Hybrid Connections

Web Sites a Mobile Services lze nyní přímo napojit na lokální infrastrukturu pomocí nové funkce, která se jmenuje Hybrid Connections a je součástí BizTalk Services. V současnosti je ve stádiu Preview a je dostupná buď přes novou záložku v BizTalk Services a Mobile Services, nebo v novém portálu Microsoft Azure u Web Sites.

clip_image008

Po aktivaci Hybrid connection je potřeba na cílovém on-premise serveru stáhnout tzv. Hybrid Connection Manager, který se postará o řízení spojení. Není potřeba nastavovat speciální VPN ani firewally. Od té chvíle se lokální zdroje a Web Sites (resp. Mobile Services) tváří, jako by byly na stejné privátní síti.

Více informací: http://azure.microsoft.com/en-us/documentation/articles/integration-hybrid-connection-overview/

API Management

Dalším preview do květnové sbírky je služba Azure API Management. Jak název napovídá, přidává možnost přidávat, spravovat a monitorovat vlastní API nad službami, které běží buď v Azure, nebo kdekoliv jinde. Backend mohou tvořit Mobile Services, Web Sites, virtuální stroje, Cloud Services, ale třeba i on-premise systémy. Stačí několik kliknutí a vytvoří se přehledný portál pro vývojáře s ukázkami použití API, dokumentací a online testovacím nástrojem.

clip_image010

API lze dělit na tzv. produkty a specifikovat jejich omezení (např. limit počtu volání za hodinu), nastavovat, které požadavky povedou na které adresy a spravovat vývojáře, kteří API používají. Součástí jsou také statistiky vytížení pro lepší přehled.

Ukázka použití: http://azure.microsoft.com/en-us/documentation/articles/api-management-get-started/

Redis Cache

V Microsoft Azure lze nyní využívat preview služby cache, založené na technologii Redis. V Azure preview portálu stačí vytvořit nový cache endpoint a instruovat aplikace, aby jej začaly používat (například pomocí NuGet balíčku StackExchange.Redis).

Více informací: http://msdn.microsoft.com/en-us/library/dn690523.aspx

Azure Store a účtování do EA

Rozšíření třetích stran, která se dokupují přes Azure Store, lze nyní zákazníkům s Enterprise Agreementem fakturovat přímo proti jejich EA. Cenu stanovuje výrobce daného rozšíření, o platby se ale stará Microsoft.

clip_image012

Více informací: http://azure.microsoft.com/blog/2014/05/19/azure-store-launches-for-direct-enterprise-agreement-ea-customers-and-channel-partners/

Azure certifikace pro SAP

Zákazníci, kteří vlastní licence systému SAP jej nyní mohou spolehlivě nasadit do Microsoft Azure, protože služba získala certifikaci pro SAP Business Suite, SAP NetWeaver a SAP HANA Developer Edition s plnou podporu ze strany Microsoftu i SAPu.

Více informací: http://azure.microsoft.com/en-us/campaigns/sap/

Mohlo by vás zajímat

Jak na HLS na Androidu pomocí Azure Media Services

Z poněkud jiného soudku je krátký návod na zprovoznění HLS (HTTP Live Streaming) verze 3 pro Android prostřednictvím služby Azure Media Services.

http://mingfeiy.com/android-hls-playback-via-azure-media-services

 

 

Martin

Comments (0)

Skip to main content