//publish/Prague/2014


 

Do Impact Hubu v Praze na Smíchově se v pátek 16. května sjelo přibližně 50 kreativních vývojářů, aby věnovali dva dny a jednu noc programování svých mobilní aplikací. Konalo se zde české kolo globálního hackathonu Publish, pořádaného společností Microsoft. Motiv byl jednoduchý a otevřený širokému spektru témat – přijít mohl každý s nápadem na aplikaci pro Windows Phone 8.1 nebo Windows 8.1 nebo již rozpracovaným projektem. Zkušení odborníci pak pomohli s jejím dotažením až k publikování.

clip_image004

Společnost Microsoft pojala akci ve velkém a rozhodla se, že když už pořádá hackathon, tak na celém světě a v patřičných prostorách. Publish se konal na 60 místech takřka ve stejnou dobu (s přihlédnutím k časovým pásmům), ten český v příjemných prostorách coworkingového centra, jehož spodní patro měli účastníci na dva dny pro sebe. Kromě nekonečné zásoby kávy, vody a bublinkových nápojů byl zajištěn pravidelný přísun jídla (teplého i studeného) a pro případ, že by se někdo rozhodl jít v noci spát, byly připraveny i deky a karimatky.

Pozvání na akci přijali i specialisté z oboru – techniční a business mentoři ze společností Microsoft, Seznam, Geewa, Silicon Jelly, z ČVUT Praha i držitelé titulu MVP. Tito lidé byli v průběhu hackathonu k dispozici a neúnavně pomáhali a konzultovali jak technickou, tak obchodní stránku aplikací.

Kromě osobní podpory při tvorbě aplikace a možnosti se jí plně věnovat, mohli účastníci vyhrát také příjemné ceny. Pro lokální akci byla vypsána dvě speciální témata: aplikace pro lepší život ve městě a aplikace pro rodinu a volný čas. Odměnami v tomto případě byly tablety Dell Venue Pro a telefony Nokia Lumia 1520, dále tříměsíční členství v Impact Hubu, možnost vyzkoušení testovací laboratože Seznam.cz nebo cestu na TechCrunch Disrupt v San Franciscu.

Aplikace publikované do 1. června a zaregistrované na portálu http://publishwindows.com/contest mohou navíc soutěžit v mezinárodním kole a vyhrát cestu na F1 Grand Prix do USA, 3D tiskárnu, 10 000 dolarů a spoustu mobilních telefonů Nokia Lumia. Tato soutěž mimochodem není omezena pouze na účastníky hackathonu a mohou do ní vstoupit všichni.

A teď zpět k náročnému víkendu, jak vypadal Publish v Praze?

Oficiální začátek akce byl naplánován na desátou hodinu dopolední, ale programátory svrběly prsty a začali se postupně trousit už po deváté. Někteří osamotě, další v malých skupinkách. Všichni dostali u registrace tričko //publish a netrpělivě vyhlíželi, co bude následovat.

Hackathon 1

Desátá odbila, úvodní slovo, představení Hubu, představení odměn a soutěžních kategorií a nakonec také mentorů. Potom už vzhůru ke strojům, případně na první doprovodnou přednášku, kde Martin Suchan ukázal novinky ve vývoji pro Windows Phone 8.1.

Hackathon 2

Den se rozběhl velmi rychle – zkušenější vývojáři se pustili okamžitě do práce a ladění své rozpracované aplikace, některé týmy začaly teprve s promýšlením detailů svého nápadu, instalací vývojového prostředí a sháněním patřičných zařízení.

Pro testování aplikací bylo připraveno 12 telefonů Nokia Lumia různých úhlopříček a výkonu (od 620, přes 925 až po obří 1050) a pět tabletů. Někteří účastníci využili i flashdisk s instalací Windows 8.1.

Hackathon 3

Doprovodný program tvořily celkem čtyři přednášky – již zmíněný Martin Suchan a novinky ve vývoji pro WP 8.1, dále Vašek Hudec a základy vývoje v Unity, Štěpán Bechynský a komunikace počítače s elektronikou a nakonec v podvečerních hodinách Martin Šimeček s přestavením Azure Mobile Services.

Pátek se postupně blížil ke konci, nadšení v místnosti ovšem neopadalo. Přibližně třetina vývojářů se po desáté odešla osvěžit domů, zbytek ale statečně zůstal a pracoval přes noc. Projevilo se to mimo jiné na růstu počtu čárek symbolizujícíh vypité plechovky energetických nápojů.

Hackathon 4

Pátek, 22:06 – Tvrdé jádro neúnavně pokračuje v práci

Sobotní ráno přivítalo skvělé nápady z pátku přetavené přes noc do prvních funkčních prototypů. A také plnou místnost hladových lidí, vyhlížejících se zalepenýma očima snídani. Počet red bullových čárek ještě o něco narostl.

V děvet hodin, posilněny vydatnou snídaní (slanina s vajíčky nemůže zklamat), představily týmy poprvé své aplikace ostatním. Status pitch odhalil, že soutěžilo 11 projektů, mezi nimi například čmelák Alda, který hravou formou naučí děti programovat, nebo Hádankář, který nám všem ukáže, jak dobře (nebo špatně) známe Českou republiku. Někteří vývojáři využili naplno nové možnosti platformy Windows Phone 8.1, další začali poprvé budovat své backendy v Azure a jiní zase vsadili na multiplatformnost a postavili své hry v Unity.

Hackathon 5

Sobota, 8:44 – Příprava na status pitch vrcholí

Odpoledne začalo venku pršet, ale ani smutné počasí nezastavilo vývojáře v práci (vlastně si myslím, že si toho ani nikdo nevšiml – tak silná byla koncentrace na dotažení projektů co nejdál). A najednou bylo pět hodin, poslední řádky kódu zkompilovány, dema připravena, PowerPointy nastartovány a začal se lámat chleba.

Hackathon 6

Zvídavé otázky poroty prověřily připravenost týmů a stav jedenácti předložených projektů, načež se po prezentacích porota zavřela do zasedačky a začala jednat. Prosklená stěna musela odolávat nedočkavým pohledům soutěžících dobrých patnáct minut, až se dveře otevřely a výsledky byly na světě:

 

Lepší život ve městě

Rodina a volný čas

Nejlepší cross-platform aplikace

KdyKde

Čmelák Alda

Nejlepší Windows 8.1 aplikace

-

-

Nejlepší Windows Phone Blue App

Xin

Hádankář

Nejlepší aplikace – inovace a design

Dopravní Alarm

Wily Weed

Extra kategorie

Inventuroid

Děkujeme všem zúčastněným a doufáme, že si hackathon užili naplno. My totiž ano a těšíme se na další kolo :)

Martin

Comments (0)

Skip to main content