Azurové novinky – únor 2014


Windows Azure je jedním z nejrychleji aktualizovaných produktů společnosti Microsoft. Nové funkce i drobné úpravy přibývají každý měsíc. Pojďme se podívat, co se urodilo za únor.

Web Sites Backup & Restore

Všichni zákazníci, kteří provozuje Azure Web Sites v režimu Standard mají nyní k dispozici zdarma funkci zálohování (Backup & Restore). Díky ní je možné ručně nebo automaticky (v daných intervalech) vytvářet snapshot celé webové aplikace, včetně databází (SQL i MySQL), a také kromě běžné obnovy vytvořit na základě zálohy nový web.

Mobile Services

· .NET a Web API jako backend. Pro tvorbu backendu služeb Mobile Services lze nyní použít i ASP.NET Web API, a to jak nové projekty, tak převedením stávajících. Funkce je v současnosti ve stádiu Preview, do budoucna se ale připravuje kompletní podpora ve Visual Studiu. Více informací a použití: http://www.windowsazure.com/en-us/documentation/articles/mobile-services-dotnet-backend-windows-phone-get-started/

· Integrace do Notification Hub je také zatím ve stádiu Preview a je třeba ji explicitně povolit na záložce PUSH v Mobile Services. Pak se dá využívat rozšířená funkcionalita, kterou dodává Notification Hub (značky a výrazy, broadcast, personalizace a lokalizace...).

Nové regiony v Japonsku

Veřejně dostupné jsou nyní dva regiony v Japonsku – Japan East (prefektura Saitama) a Japan West (prefektura Osaka).

http://blogs.technet.com/b/microsoft_blog/archive/2014/02/25/windows-azure-services-now-generally-available-in-new-japan-cloud-region.aspx

Velký update Windows Azure PowerShell

Sada příkazů pro práci s Windows Azure pomocí PowerShellu se v únoru značně rozšířila. Přibyla podpora pro Web Jobs, práci se statickými IP adresami ve virtuálních sítích, logování a monitorování Storage, práci s ExpressRoute a mnoho dalšího.

https://github.com/WindowsAzure/azure-sdk-tools/blob/master/ChangeLog.txt

Extensions pro IaaS VM

V jednom z kroků průvodce vytvoření virtuálního stroje (VM) se objevilo nové zaškrtávací políčko: „Install the VM Agent“. Agent je malý prográmek, který běží na pozadí a umožňuje instalaci speciálních rozšíření. Zatím je dostupné BGInfo pro zobrazení základních informací o serveru přímo na ploše, další budou přibývat během následujících měsíců.

clip_image002

Windows Azure Active Directory

SaaS aplikace, které lze integrovat s Azure Active Directory Single Sign-on, přibývají rychlým tempem (až 4 denně) a momentálně je jich na výběr více než 600. Součástí WAAD je kontrola nad tím, kteří uživatelé budou mít k dané aplikaci přístup, a základní reporting.

Byla také představena nová služba Windows Azure Active Directory Premium, zatím jako Preview. Zaměřuje se na enterprise využití a přináší nadstandardní funkce jako samostatné resetování hesla uživatelem (bez nutnosti volat na helpdesk a žádat asistenci administrátora), přizpůsobení okna pro přístup k aplikacím tak, aby odpovídalo firemnímu designu, bezpečnostní monitoring, který se sám učí a dokáže detekovat anomálie a nekonzistence při přihlašování, a další. Služba je zatím k dispozici zdarma a přejde na placený režim spolu s General Availability (GA).

http://blogs.technet.com/b/ad/archive/2013/11/21/app-access-enhancements-ga-azure-ad-premium-preview.aspx

Windows Azure BizTalk Services

Další součástí Windows Azure, která dostala svou nálož aktualizací, je integrační platforma BizTalk Services. Co je nového:

· Podpora protokolu EDIFACT.

· Vybírání zpráv přímo ze Service Bus Queues a Topics bez nutnosti vytvářet extra službu jako prostředníka. Vyžaduje BizTalk Services SDK.

· BizTalk Adapter Services nevyžadují lokální konfigurační SQL databázi. Instalátor SDK nabízí možnost migrovat lokální databáze do cloudu.

· Zálohování.

· Integrace do reportů Management Services.

ExpressRoute

V USA je nyní k dispozici služba připojení on-premise sítě do Windows Azure prostřednictvím definovaných poskytovatelů tak, aby data neputovala po veřejném internetu.

http://www.windowsazure.com/en-us/services/expressroute/

Drobnosti

· HDInsight podporuje Hadoop verze 2.2 (http://blogs.msdn.com/b/windowsazure/archive/2014/02/12/windows-azure-hdinsight-supports-preview-clusters-of-hadoop-2-2.aspx).

· Maximální počet co-administrátorů předplatného se zvýšil z 10 na 200.

· Informace o výpadcích a nedostupnosti služeb jsou integrovány přímo do portálu Windows Azure v podobě notifikací.

Neměli byste minout

Azure Friday na YouTube

Pravidelná páteční série krátkých videí Azure Fridays má nyní svůj obraz na YouTube:

https://www.youtube.com/playlist?list=PL0M0zPgJ3HSdKRY9wjhjhRpWaRzUaepuN

Azure Web Sites Best Practices

Praktický článek, který shrnuje doporučení a best practices pro návrh a provoz vysoce dostupných webových stránek ve službě Windows Azure Web Sites:

http://blogs.msdn.com/b/windowsazure/archive/2014/02/10/best-practices-windows-azure-websites-waws.aspx

Olympiáda, NBC a Azure

Americká televizní síť NBC, resp. její divize NBC Olympics, využila Windows Azure Media Services pro streamování přenosů zimních olympijských her v Soči:

http://blogs.technet.com/b/microsoft_blog/archive/2014/02/06/going-for-gold-windows-azure-media-services-provide-live-and-on-demand-streaming-of-2014-olympic-winter-games-on-nbc.aspx

Blog Subscribe

Zajímavý videoblog, který se zabývá posouváním Windows Azure za hranice běžné webové stránky pomocí middleware, Service Bus a integrací aplikací. Subscribe:

https://channel9.msdn.com/Blogs/Subscribe

Začínáme s Windows Azure Active Directory

Chystáte-li se využít služby Windows Azure Active Directory, přijde vám určitě vhod tento návod krok za krokem:

http://blogs.technet.com/b/keithmayer/archive/2014/02/07/step-by-step-provisioning-windows-azure-active-directory-free-for-production-use.aspx

Martin

Comments (0)

Skip to main content