Internet Explorer je bezpečný prohlížeč


Napsal Václav Dajbych, Microsoft MVP
16. 2. 2014

Český internet a vysoké školy jsou plné mýtů a dohadů o bezpečnosti webových prohlížečů. Posuňme se od polopravd k nezávislému výzkumu a podívejme se, jak si stojí prohlížeče proti škodlivému softwaru útočícím na společnost. NSS Labs nedávno zveřejnil svou studii zaměřenou na schopnost prohlížeče tyto útoky odrážet. Přestože dva nejlepší prohlížeče dosahují podobných výsledků, je velký rozdíl v tom, v jaké fázi útoku jsou schopné škodlivý software zjistit.

Nezávislý test NSS Labs probíhal na 120 strojích po dobu 28 dnů. Zpráva byla vydaná už v květnu 2013, ale zdarma pro veřejnost byla uvolněna až půl rok poté.

Prohlížeče a operační systémy mají tři fáze obrany proti škodlivému softwaru staženému z internetu. První fáze (URL Reputation) hodnotí bezpečnost softwaru podle URL, na které se nachází. Druhá fáze (Application Reputation) provádí hodnocení na základě obsahu staženého souboru. Třetí pak představuje kontrolu antivirovým programem. Tento test se však zaměřuje jen na první dvě fáze – schopnost blokovat škodlivý software ještě před tím, než přijde antivirový program na řadu. Jak na tom jednotlivé prohlížeče jsou?

Výhoda blokování během první fáze spočívá v zablokování škodlivého softwaru ještě před jeho stažením na osobní počítač. Internet Explorer zablokuje 83,17% malwaru jen na základě jeho URL. Pro porovnání Safari zablokuje jen 10,15%, Chrome 10,00% a Firefox 9,92%.

Další fáze obrany se jmenuje odlišně podle toho, o jaký prohlížeč se jedná. V případě Internet Exploreru jde o Application Reputation – součást filtru SmartScreen. Zablokuje 99,76% útoků, které neodhalil URL Reputation. Ekvivalentní funkci v Chrome představuje Download Protection. Ten zablokuje 81,28% útoků, které neodhalil URL Reputation.

Další zajímavé srovnání nabízí účinnost obrany v závislosti na době od uvolnění malwaru. Zatímco Internet Explorer je stejně účinný v nulté hodině jako v prvním dnu, kdy je na hodnotě 98,14%, Chrome má v nultou hodinu účinnost 48,54%, která do prvního dne vzroste na hodnotu 72,02%.

Originál článku: http://dajbych.net/internet-explorer-je-bezpecny-prohlizec


Comments (3)
 1. Petr says:

  Škoda, že v přehledu nejsou starší verze IE, které musíme používat, protože nejde nainstalovat více verzí IE na jednom počítači a stále je hodně aplikací, které vyžadují specifickou verzi IE

 2. Honza says:

  Soucasna verze Chrome je 33, Firefox 27 a vyvoj Safari pro Windows nepokracuje. Myslim, ze by bylo objektivni tento test udelat znovu pro "latest version" webovych prohlizecu.

 3. Vašek says:

  Skutečnost je jiná, porovnává se nejnovější verse prohlížeče s jinými staršími. Není například uveden vztah s antivirovým systémem (který je též dost důležitý, pokud prohlížeč nespolupracuje, je jedno jak dobrý antivir máte). Není popsána ani verse IE 10 (verse update/zaplaty k IE10).

  Dále si porovnejme stabilitu, rychlo náběhu první stránky a i následných.

  Holt praxe s IE za posledních 26let je jiná, nepoužívejme jen IE…

Comments are closed.

Skip to main content