Visual Studio 2013 Launch


Ve středu 13. listopadu společnost Microsoft oficiálně uvedla Visual Studio 2013 a související nové služby. Pokud jste událost minuli, můžete se podívat na záznam, případně si přečíst oznámení. Pojďme si postupně projít hlavní novinky.

Visual Studio 2013 a .NET 4.5.1

Mnoha vylepšení se dočkalo místo, kde se odehrává většina práce – IDE. Některé funkce přecházejí postupně z PowerTools, jiné jsou zcela nové. Jmenujme například zavedení tzv. Peek Windows, která umožňují nahlédnout na definici třídy nebo metody přímo v místě, kde se používá, nebo CodeLens, poskytující podrobnější informace o dané části kódu (počet referencí, autor, poslední úprava a další). Přímo v editoru je tak vidět spousta užitečných infromací.

clip_image002

Dále se projevuje lepší podpora cloudu například možností ladit a krokovat webové aplikace běžící ve Windows Azure Web Sites a novým typem projektu „Cloud Business Application“, který zastřešuje aplikace pro Windows Azure i Office 365.

[novinky v IDE u mě na blogu: http://devlog.deedx.cz/visual-studio-2013-novinky-v-ide/]

Visual Studio Online

Klasické Visual Studio IDE je od nynějška doplněno stejnojmennou sadou cloudových služeb pro vývojáře. Jádro Visual Studio Online tvoří systém pro správu zdrojových kódů, spolupráci, řízení vývoje, automatický build a load testing, který byl dříve dostupný jako Team Foundation Service.

clip_image004

Nově se přidávají dvě služby: Visual Studio Online Application Insights a Visual Studio Online „Monaco“.

- Application Insights slouží ke sledování, jak se aplikaci daří. Doslova. Sbírá telemetrická data a zobrazuje je přehledně na souhrnné nástěnce. Je tak možné sledovat informace o dostupnosti, výkonu a návštěvnosti aplikace napříč vývojovým, testovacím i produkčním prostředím. V současnosti je k dispozici omezné preview, které podporuje .NET, Javu, Windows Phone 8 a webové aplikace.

clip_image006

- Technologie označovaná jako „Monaco“ je kódovací prostředí pro cloud, běžící v cloudu. Pohání mimo jiné i online editor zdrojových kódů ve službě SkyDrive nebo skriptování ve Windows Azure, v případě Visual Studio Online se však jedná o značně obohacenou variantu, která si klade za cíl doplnit plnohodnotné desktopové IDE a která funguje ve webovém prohlížeči, bez ohledu na zařízení. Zvládá zvýrazňování syntaxe, code-complete, chytrý scrollbar a spoustu dalšího.

Více na Channel 9 [https://channel9.msdn.com/Series/Visual-Studio-Online-Monaco] nebo Azure Friday [http://www.windowsazure.com/en-us/documentation/videos/windows-azure-friday/].

clip_image007

Visual Studio Online je k dispozici zdarma pro týmy do pěti uživatelů, je součástí předplatného MSDN a dá se také zakoupit zvlášť. Obsahuje zdarma 60 „build-time“ minut za měsíc a také až 15 000 hodin virtuálních uživatelů za měsíc pro load testing.

Microsoft a Xamarin

Xamarin umožňuje vývojářům psát svůj kód multiplatformně – kód napsaný v C# lze použít jak ve Windows, tak na iOS, Androidu i Macu. Oznámená technologická spolupráce se společností Microsoft přinese .NET vývojářům podporu tzv. Portable Class Libraries, takže bude možné sdílet knihovny napříč platformami – od Microsoftu i třetích stran.

Předplatitelé MSDN Professional, Premium a Ultimate navíc budou mít přístup k výukovým zdrojům, rozšířené ukázkové verzi integrace do Visual Studia a speciálním cenám produktů Xamarin.

Visual Studio 2012 Update 4

Ponecháno svému osudu nezůstává ani Visual Studio 2012, které se dočkalo souhrnné aktualizace označené jako Update 4. Obsahuje jednak opravy chyb, dále funkční vylepšení a také doplňuje lepší kompatibilitu se službami Visual Studio Online.

Kompletní seznam změn je k dispozici zde: http://support.microsoft.com/kb/2872520

Martin Šimeček


Comments (1)

  1. Kamil Chmelík says:

    CodeLens je hezká věc, bohužel ale není v Premium :(

Skip to main content