ALM Demo Hyper-V VHD a VirtualBox


Včera jsem dostal dotaz jak rozjet připravené virtuály s ALM Hands-On Laby https://aka.ms/ALMVMs, které připravuje Brain Keller na virtualizačním stroji Oracle VM VirtualBox.  
Všechny virtuální demo stroje Microsoft jsou samozřejmě určeny pro technologii Microsoft Hyper-V. Najdete jí např. i ve Windows 8 Pro jako  volitelnou součást a pro některé vývojářské technologie jako WP8 Emulátor je její instalace nezbytná. O tom, jak vše rozjet a technických detailech BIOS/SLAT/…se dozvíte např. zde nebo zde.  

Požadavek byl však VirtualBox a tak jsem to vyzkoušel na mém notebooku HP obsahující podporou SLAT a kde jsem měl stejné VHD rozjeté pod Hyper-V.

Zde je malý návod:

1. Ověřte si že váš stroj podporuje SLAT/VT-x a nainstalujte nejnovější verzi Oracle VM Virtual Box.

2. Pokud chcete provozovat Virtual Box na stejném počítač, kde máte nainstalovány Hyper-V služby, podobně jak jsem to měl já, tak je třeba nejprve Hyper-V odinstalovat, protože “hyper-v disables vt-x for other hypervisors” 

image

Instalaci a odinstalaci  Hyper-V služeb lze udělat samozřejmě myší viz druhý odkaz nahoře.

3. Po spuštění VirtualBoxu a při vytváření nové virtuální stanice vyberte použít stávající disk - nabrowsujte stažený VHD soubor a vytvořte stanici.Operační systém by měl být Windows 2008 (64bit) ale při testech mne to běželo i na jiných nastaveních. Pokud s tímto default nastavením chcete spustit stroj, pravděpodobně dostanete tak trochu modrou obrazovku:

image imageimage

4. Zásadní fígl rozeběhnutí Hyper-V VHD pod VirtualBoxem je změna typu disku ze SATA na IDE!!! Odebral jsem SATA řadič včetně připojeného disku a přidal ten samý VHD disk do připraveného IDE řadiče.

 

imageimage

 

Hotovo, Hyper-V VHD běží pod VirtualBoxem:

 

image 

… a můžete testovat nejrůznější ALM scénáře i s VirtualBoxem:

Nezapomeňte, že nativní Hyper-V je technologie přistupující přímo na železo bude oproti VirtualBoxu vždy výkonnější a to zejména v serverových konfiguracích. Pokud jen trochu můžete použijte Microsoft Hyper-V. V nových edicích Windows 8 je volitelná součást instalace. Více o Hyper-V … 

 
Buri

Comments (0)

Skip to main content