Novinky na Azure platformě – září 2013


Jak je již dobrým zvykem, na začátku měsíce se objevila sada novinek na platformě Azure. Taktéž je dobrým zvykem, že je jejich přehled srozumitelně popsán na blogu Scotta Guthrieho. Zároveň dojde k odstavení starého (Silverlight) portálu. My co jsme s Azure začínali před 5 lety v první PDC verzi zatlačíme slzu v oku, ostatní téměř jistě truchlit nebudou.

Záříjová dávka obsahuje řadu drobností a jednu novou službu – Windows Azure Cache. Tato služba je v Preview režimu, tudíž je třeba ji aktivovat a souhlasit s podmínkami na portále pro správu Azure účtů.

Služba cáchování slouží pro zrychlení přístupu k datům – jsou uložena v paměti a není třeba je číst z disku nebo složitě počítat. Tím se šetří drahé a limitované prostředky a dochází ke zrychlení aplikace. Existuje jediná technologie Microsoft pro tuto úlohu – AppFabric Caching.V Azure je už ale implementována po třetí. Chonologicky:

  1. Shared Caching – jedna z prvních služeb v Azure, kde cache servery byly sdíleny více uživateli. Její nevýhodou byla vysoká cena, ne úplně malá latence a těžko predikovatelný výkon. Dnes je již překonaná a bude vypnuta
  2. In-Role Cache – nejde o samostatnou službu, ale pro provoz cache komponenty v rámci web rolí nebo worker rolí cloudové služby. Může být buď na dedikovaných virtuálech anebo v rámci jiných rolí (collocated). Pro jiné typy aplikací než je Cloud Service není praktická.
  3. Windows Azure Cache – nová služba nahrazující Shared Caching. Oproti němu je ale podstatně levnější, má jednoduchou cenovou politiku a dostanete přesně takový výkon, jaký si zaplatíte.

Použití nové služby je velmi snadné. Stačí založit novou službu – vyberete pouze umístění, úroveň služby a velikost:

image

U vlastní služby toho již není moc co nastavovat. Kromě kapacity lze ještě vytvářet jednotlivé cache a nastavovat jim základní parametry, jako např. pravidla pro expiraci:

image

Poté už stačí zadat do vaší aplikace příslušné URL a klíč a můžete začít cache používat, např. pro uložení Session proměnných anebo výstupu počítaných HTML stránek.

Michael

Comments (0)

Skip to main content