Automatická záloha Azure databází a další novinky na Azure platformě


Tak jako obvykle, červencovou dávku vylepšení na Azure platformě najdete popsanou na blogu Scotta Guthrieho. Pojďme si shrnout nejdůležitější novinky:

 • Automatická záloha SQL databází - možnost zálohování je tu již dlouho. Používá se při ní operace Export. Pokud chcete mít data transakčně konzistentní, je nutné si udělat kopii databáze (CREATE DATABASE MyDB-Backup AS COPY OF MyDB) a exportovat kopii, ve které neprobíhají žádné uživatelské transakce. Nicméně tento proces jste si dříve museli zajistit sami. Od včerejška je k dispozici automatizovaně, stačí zadat parametry a frekvenci exportu a je to. Pozor na jedno úskalí - kopie je také databáze, za jejíž jednodenní používání musíte zaplatit. Pokud tedy např. budete exportovat 1x za 10 dní, narostou vám poplatky za databázi o 10% (naštěstí poplatky za databázi tvoří v ceně typického řešení zpravidla malou část).
 • SQL Database Premium - databáze SQL má velmi slušný výkon sama o sobě, nicméně tento výkon může ukazovat výkyvy díky tomu, že vaše databáze běží na infrastruktuře sdílené s dalšími uživateli, jejichž zátěž se může v čase významně měnit. Pokud chcete vlastní dedikované prostředky s konstantním výkonem, je to nově možné - zatím ve dvou velikostech. Ale pozor, za exkluzivitu si podstatně připlatíte.
 • Traffic Manager v novém portále - tato zajímavá služba pro nejkritičtější aplikace je vlastně inteligentní DNS server, který - pokud aplikaci rozběhnete ve více datových centrech, tak zajistí její globální dostupnost v případě výpadku jednoho datového centra. Nově je služba v plném provozu a k dispozici na Azure portále.
 • Vylepšení služby Auto Scale - tato služba vám umožňuje optimalizovat náklady automatickým vypínáním prostředků a naopak jejich zapínáním při zvýšené zátěži vaší aplikace. Je k dispozici pro všechny služby výpočetního typu - Web Sites, Mobile Services, Virtual Machines, Cloud Services. V červenci se dočkala řady různých vylepšení.
 • Nový průvodce pro vytváření virtuálních počítačů

Všechny služby si můžete bezplatně po dobu jednoho měsíce vyzkoušet – pro testování dostanete bezplatný kredit 200 dolarů.

Michael

Comments (3)

 1. JD says:

  automaticka zaloha hodne chybela, ale kdyz kazdodeni nocni backup vlastne zdvojnasobi cenu, tak je to skoro nepouzitelne. Mit minutove(ci hodinove uctovani) za SQL, tak s tim nemam problem, ale toto je hodne.

 2. Michael says:

  Mate urcite pravdu, ze by to bylo lepsi.

  Tak aspon na zmirneni:

  – Hodne reseni ma strukturu nakladu – 60 USD za virtual, 10 za databazi, z hlediska nakladu to pak je 70 -> 80, takze ne dvojnasobek.

  – Je otazka, zda je nutne delat export denne. Zalohovani vuci libovolnym selhanim je soucasti sluzby, jenom nemate k dispozici restore do casoveho okamziku. Export slouzi spise jako pojistka vuci lidskym chybam, smazani tabulky omylem apod.

 3. JD says:

  jj v tomto pripade ano.  Ale v pripade nejakeho mensiho webu to bude timto pocitanim 1/3. Shared website 10$, DB 10$ + 10$.

  A frekvence je urcite na zvazeni. Tuto zalohu vnimam jako, jak pisete, pojistku proti lidskym chybam. At uz blbosti uzivatele nebo chybu v programu.

Skip to main content