Azure Web Sites – Web hosting speciálně pro vývojáře (3.)


Na tento týden jsem pro vás připravil miniseriál o Azure Web Sites (vyzkoušejte zdarma!), což je webový hosting vysokých technických parametrů se speciálními vlastnostmi pro vývojáře. Po prvním dílu věnovaném základním technickým parametrům a druhém dílu věnovaném nasazení nové verze webu se v dnešním posledním díle podíváme na monitorování, konfiguraci a diagnostiku webu.

Monitorování výkonu

Základní výkonností ukazatele vašeho webu jsou na portále na domovské stránce webu. Podrobnější údaje ale můžete získat na záložce Monitor:

image

Zde můžete za zvolený časový úsek vidět spotřebu CPU, datové toky oběma směry, počet obsloužených požadavků, počet chybových apod.

Monitorování dostupnosti

Na Internetu existují různé služby pro monitorování dostupnosti webových stránek za relatině nízký peníz. Podobná funkčnost je ovšem již zahrnuta v ceně Azure Web Sites:

image

V tuto chvíli jde o předběžnou verzi (preview) služby a zatím je dostupná pouze pro weby naškálované v nejvyšším režimu Reserved. Můžete si vybrat libovolná datová centa, ze kterých bude vaše aplikace sledována a zjistit tak její dostupnost a dobu odezvy z různých míst na zeměkouli.

Konfigurace

Na záložce Configuration najdete řadu parametrů vašeho webu. Některé jsou pouhou zkratkou k editaci konfiguračního souboru web.config:

image

Pozor, pokud tyto parametry změníte přes portál a poté provedet nasazení nové verze webu, může být soubor web.config přepsán – je tedy nutné být konzistentní a nepřistupovat ke změnám konfigurace lehkovážně. Dále je možné mapovat vaše vlastní domény na vytvořený web:

image

Tato funkce je k dispozici pouze pro režimy Shared a Reserved, nikoliv pro Free. Vlastnictví domény musíte prokázat vytvořením požadovaných DNS záznamů. Do budoucna zde bude i možnost nastavovat certifikáty pro SSL zabezpečení.

Diagnostika a logování

Pokud chcete vaši aplikaci podrobně sledovat anebo řešit nějaký problém, je načase zapnout logování:

image

Logovat je možné různé věci:

  • Veškeré HTTP požadavky na server (log IIS)
  • Chybové stránky (stránky s výjimkou)
  • Selhávající stránky (např. trvající příliš dlouho nebo vracející definovaný kód, definuje se v konfiguračním souboru)
  • Aplikační logy z vaší aplikace (Trace)

Takto nasbírané soubory jsou pak dostupné přes FTP/FTPS protokol, příslušný odkaz najdete na hlavní stránce vašeho webu na portále. Nasbírané informace lze sledovat i v reálném čase, více informací najdete zde.

Závěr a pozvánka na seminář

Pokud se o tomto tématu chcete dozvědět více, zaregistrujte se na online seminář. Zde získáte další informace, případně se můžete zeptat na otázky, které vás napadly. Děkuji za přízeň, kterou jste tomuto miniseriálu věnovali a těším se na slyšenou příští týden na online semináři.

Michael

Comments (0)

Skip to main content