Začínáme vyvíjet aplikace pro Windows 8 v C# a XAML – díl 1


Nové uživatelské rozhraní Windows 8 přináší nový způsob vytváření aplikací. Všechny aplikace, které se instalují z Windows Store, jsou postaveny na nové systémové knihovně Windows Runtime. Tato knihovna je stejná na počítačích postavených na procesorové architektuře Intel i ARM. Windows Store aplikace tedy běží na obou platformách a je pro obě platformy identická.

Windows Runtime

Rozhodnete-li se vytvářet aplikace pro Windows Store, můžete si vybrat z několika programovacích jazyků a způsobů vytváření uživatelského rozhraní. My se zaměříme na možnost vytvářet aplikace pomocí C# a XAML.

clip_image002

Windows Store

Tři měsíce po uvedení Windows 8 na trh se prodalo přes 60 000 000 licencí. Windows Store má tedy v tuto chvíli stejný počet potencionálních zákazníků, čekajících na vaši aplikaci. Windows Store slouží pro distribuci a monetizaci aplikací. Pro běžného uživatele je to jediná možnost, jak si nainstalovat aplikaci do nového uživatelského rozhraní. Pro firemní zákazníky je možné distribuovat aplikace pomocí tzv. sideloading.

clip_image004

Monetizace aplikací

Nejjednodušší možnost je jednorázový prodej aplikace. Pokud se chcete rozhodnout pro jednorázový prodej, je vhodné vytvořit trial verzi aplikace. To za vás udělá Windows Store, stačí nastavit tuto volbu během vyplnění formuláře pro certifikaci aplikace a vy nemusíte napsat ani řádek kódu v aplikaci. Windows Store se pak postará a ukončení funkcionality aplikace po vypršení trial verze. Můžete také vytvořit trial verzi, která nikdy nevyprší a omezit funkčnost aplikace. To už budete muset naprogramovat sami, resp. ověříte si aktuální licenci aplikace a podle toho změníte funkčnost.

Další možností je dokupování obsahu z aplikace, např. nových úrovní hry nebo dalších čísel časopisu.

Poslední možností je vkládání reklamního obsahu pomocí Microsoft Ad. Tato volba má smysl pouze v případě, že budete aplikaci nabízet na trzích, kde je Microsoft Ad podporován pro zobrazování reklamy.

Pokud využijete monetizační modely, které využívají možnosti Windows Store, tak je zisk dělen v poměru 30:70 nebo 20:80 pokud obrat prodeje aplikace přesáhne 25 000 USD.

Pro dokupování obsahu můžete využít svůj vlastní systém, stejně tak pro zobrazování reklamy a nemusíte využívat pro monetizaci aplikací Windows Store.

Přehled článků, které vám mohou s certifikací a prodejem aplikace pomoct:

Další díly seriálu

Začínáme vyvíjet aplikace pro Windows 8 v C# a XAML – díl 2 (vyjde zítra ráno)
Začínáme vyvíjet aplikace pro Windows 8 v C# a XAML – díl 3 (vyjde zítra odpoledne)
Začínáme vyvíjet aplikace pro Windows 8 v C# a XAML – díl 4 (vyjde ve čtvrtek ráno)
Začínáme vyvíjet aplikace pro Windows 8 - volně dostupné šablony aplikací (vyjde v pátek ráno)

  Štěpán, @stepanb

  Comments (2)

  1. Ondřej says:

   "můžete si vybrat z několika programovacích jazyků a způsobů vytváření uživatelského rozhraní"

   Jaké jsou ty jiné způsoby vytváření uživatelského rozhraní?

  2. Pokud použijete C++, C# nebo Visual Basic, tak se uživatelské rozhraní vytváří pomocí XAML. Další možnost je kombinace HTML, CSS a Javascript, kde máte stejné možnosti, jako při použití C++, C#, VB a XAML. Pro C++ vývojáře je ještě k dispozici DirectX (je dostupné skrze knihovny třetích stran i pro C#, ale dochází k degradaci výkonu).

  Skip to main content