Marketing Windows Store aplikací


Sebelepší aplikace potřebuje propagaci. V článku se seznámíme se základními možnostmi, jak aplikaci zviditelnit.

Kvalita aplikace

Říká se, že kvalitní zboží se prodává samo. Základním požadavkem je tedy kvalita aplikace. Taková by měla jednoznačně dodržovat pravidla pro uživatelské rozhraní a správně se integrovat do systému (vyhledávání, sdílení, nastavení). Pokud si chcete nechat aplikaci otestovat předtím, než ji pošlete do certifikačního procesu, přijďte na Windows Store App Labs (WSAL). WSAL pořádáme jednou za 14 dní v pražské pobočce společnosti Microsoft. Během WSAL projde vaši aplikaci odborný konzultant a pomůže vám najít případné problémy, které by mohly být překážkou v certifikaci.

Poskytněte svou aplikaci k recenzi

Svou aplikaci můžete připravit pro distribuci mimo Windows Store. Takto vytvořený distribuční balíček je primárně určen pro testery, ale můžete či spíše měli byste ho v případě propagace nabídnout hlavně recenzentům.

Během instalace bude uživatel požádán o vytvoření Developer Licence. Máte tak možnost aplikaci poskytnout uživatelům dřív, než vyjde na Windows Store, abyste získali zpětnou vazbu, nebo dali šanci novinářům aplikaci otestovat a napsat její recenzi. Developer Licence není vhodná pro stálou instalaci aplikace, je především určena pro testování aplikace. Po vypršení platnosti Developer Licence přestanou všechny aplikace instalované pod touto licencí pracovat.

Doporučené portály pro recenzi (pozor, zasláním aplikace není zaručeno, že recenzi vaší aplikace napíší)

Oborové portály podle zaměření aplikace

Windows Store

O aplikaci na Windows Store můžete uživateli poskytnout relativně velké množství informací. Zaměřte se zejména na popis aplikace a obrázky obrazovek. Pokud použijete jen jeden nicneříkající screenshot, bude těžké uživatele zaujmout. Některé trhy jsou velmi citlivé na lokalizaci a aplikace v jiném než místním jazyce má snížené šance. Jedná se například o Německo či Francii.

Pokud máte s vydáním aplikace spojeny nějaké větší marketingové aktivity, např. článek v tištěném médiu, můžete během certifikace nastavit datum, kdy má být aplikace vydána. To musí být samozřejmě dostatečně dopředu, aby se certifikace stihla.

Logo Windows Store

Logo Windows Store můžete použít, podle daných pravidel, na svých webových stránkách. Logo pak odkazuje na vaši aplikaci na Windows Store a uživatel si tak může aplikaci rovnou nainstalovat.

Svou webovou stránku můžete také propojit s aplikací. Uživatel pak může rovnou přejít do aplikace, která je s vaší webovou stránkou propojena přímo z webového prohlížeče.

Spotlight

Spotlight je speciální možnost, jak vyzdvihnout aplikaci na Windows Store. V tuto chvíli je pro český Windows Store k dispozici jeden Spotlight pro všechny kategorie a samostatný Spotlight pro hry.

Ostatní kategorie budou přibývat a záleží jen na počtu aplikací v dané kategorii.

Jak se vaše aplikace dostane mezi ty vyvolené? Aplikace musí mít velký dopad na lokálním trhu, musí splňovat nároky na kvalitu aplikace, musí mít dobré hodnocení. Z těchto aplikací pak jednou za měsíc vybereme 5 nejlépe vyhovujících daným kritériím napříč kategoriemi a též 5 her.

Napište nám

Vyvíjíte aplikaci? Řešíte nějaký zádrhel? Potřebujete pomoci?

Abychom měli alespoň základní povědomí o tom, jaké aplikace vytvářejí čeští vývojáři a mohli jim, tedy snad i vám, pomoci, potřebujeme o nich vědět. Napište nám!

Štěpán, @stepanb

Comments (0)

Skip to main content