Azure Media Services


Zatímco některé služby platformy Azure lze využít prakticky v každé aplikaci (např. SQL Azure), služba, kterou si představíme dnes je poměrně specifická a využije ji pouze výrazná menšina potenciálních konzumentů platformy – jedná se o službu Media Services, jejíž Preview verze byla nedávno ohlášena

Jak služba funguje?

Jedná se v podstatě o hotovou nadstavbu (software-as-a-service) nad ostatními službami Azure platformy, zejména pak Azure Storage, tedy nestrukturované úložiště. Pomocí této služby lze vytvářet řešení pro streaming audia/videa, kdy vytváříte tzv. úlohy (jobs), skládajícíc se z úkolů (tasks), které jsou pak v cloudu spouštěny a provádějí různé manipulace s vaším obsahem. V tuto chvíli je určena pro obsah na vyžádání (on demand), ale do budoucna bude nabízet i živé přenosy. Konkrétně s touto službou můžete:

  • Nahrávat (uploadovat) do služby soubor nebo skupinu souborů (tzv. asset), udržovat jejich katalog
  • Provádět různé formátové konverze a enkódování v různých kvalitách
  • Šifrovat a digitálně chránit mediální soubory, např. pomocí PlayReady technologie nebo jiných DRM řešení
  • Nabízet takto vzniklé soubory ke stažení anebo streamování

Kolik služba stojí?

Ve většině případů budou náklady spojené s účtem pro Azure Storage, který bude vaše služba Media Services používat. Jinými slovy, budete platit 0.125 USD za každý uložený GB a měsíc plus 0.12 USD za každý stažený GB obsahu – tedy běžné používání Windows Azure Storage.
Nadstavbou navíc je manipulace s uloženým obsahem (enkódování, šifrování apod.), které je účtováno sazbou 2 USD za 1 GB zpracovaných mediálních dat.

Jak si službu vyzkoušet?

Pro vyzkoušení služby je třeba zřídit standardní Azure účet, klidně stačí 90-denní zkušební verze zdarma (návod zde). Podrobný návod k vyzkoušení Media Services naleznete zde, V příloze článku je projekt ve Visual Studiu 2010, volně vytvořený podle tohoto návodu.

Michael

MediaServices.zip


Comments (0)

Skip to main content