TechDays 2012: poděkování a shrnutí


Minulý týden byl ve znamení naší největší konference - TechDays 2012. Než se všichni vrátíme k rutinnímu provozu, rádi bychom k akci napsali pár slov.

Předem se sluší poděkovat všem účastníkům, kteří se přišli podívat. Celkem dorazila tisícovka návštěvníků (Brno cca 390, Praha cca 600), což je krásné číslo, a my děkujeme. Sledovat šrumec o pauzách a přesun “davu” v obou městech je vždycky příjemnou podívanou, zvlášť když je příležitost zaslechnout mezi řečí komentáře k akci jako takové či jejímu obsahu. Díky!

Letos jsme také využili Twitteru s vlastním hashtagem ke sbírání názorů a zpětné vazby. Bylo zajímavé, že Twitter využívají spíše vývojáři než IT odborníci, a to v poměru zhruba 3:1. Velká část tweetů se týkala obsahu, ale našly se samozřejmě i konstruktivní připomínky (zima/teplo v sále, hluk z kuchyně apod.), které nám daly šanci věci operativně a rychle řešit. Stejně tak se našly obecné kritické připomínky, na které jsme reagovali, ale obvykle už nedostali zpět doplňující odpověď, takže jsme nevěděli, co je špatně a co máme upravit. V každém případě díky všem, kteří akci komentovali, ať už to bylo jakkoli pozitivně či negativně.

Hodnocení?

A teď shrnutí z komentářů (Twitter, Facebook + v místě). Detailnější výsledky budeme mít po zpracování dotazníků, prozatím alespoň takhle.

Nejprve pozitiva:

 • Organizačně hladká akce, rychlé registrace, dodržování rozvrhu.
 • Kvalitní obsah, kvalitní prezentující.
 • Dobré jídlo, expozóna, relax zóna.
 • Kyvadlová doprava v Praze.

A teď něco méně veselého:

 • Chybějící free wifi v místě akce.
 • Padající připojení v sále, a tím pádem občas nefunkční dema.
 • Nečitelné odkazy v prezentacích (DEV část).
 • Nepohodlné židle (Praha).

Našly by se i svým způsobem kuriozní komentáře, např. že v Brně byly otylé hostesky,  masáže u stánku partnera byly bolestivé, časopis ExtraPC volně dostupný na konferenci má divný obal apod. Ty zmiňuji jen pro úplnost, spíše nám vyvolaly úsměv na tváři.

Ale k těm negativním komentářům. Níže napsané berte jako vysvětlení, nikoli jako výmluvu.

 • Internetové připojení pro účastníky je vždy dilema. Na jednu stranu nechceme, aby lidé o přednáškách brouzdali po internetu nebo pracovali, a rušili tím ostatní, na druhou stranu bychom rádi poskytli kvalitní službu. Co z toho vybrat?
  Pak je tu otázka dostupnosti. Hotelové sítě jsou problémovým bodem každé akce, a jak se ukázalo i na Tech Days, jejich spolehlivost není nejlepší, ačkoli si za ně pronajímatel prostor účtuje nemalé peníze a přestože jsou zcela dedikovány pro podium. Pokud bychom část kapacity dedikovali účastníkům, vyvstanou tři maličkosti. První je cena, která v případě zcela veřejné sítě atakuje statisícové částky, a kterou bychom museli zohlednit ve vstupném (přičtěte si minimálně 400 Kč na osobu). A i kdybychom touto cestou šli, je tu pak riziko, že připojení nezvládne nápor 500+ lidí a nebude fungovat. Nehledě k tomu, že by pak pro podium zbyla jen část pásma, navíc ze stejného segmentu jako má publikum. A co je v takovou chvíli horší? Nefunkční a zaplacený internet? Anebo žádný internet?
  Pro příští akci se zamyslíme nad tím, zda nepozvat externí firmu, která by připojení řešila, ale vše je samozřejmě otázkou nákladů a poměru cena/výkon. Dnes, kdy má prakticky každý v mobilu internet, snad absence připojení není až tak kritická. Nebo se mýlíme?
 • Padající internet se váže k předchozímu bodu. Dedikovaný kabel, dedikovaná linka, vlastní segment, shaping, a přesto jsme se nevyhnuli výpadkům. Hotel se dušoval, že zkrátka nemůže být a nebude problém, a přesto byl. Sice se s nimi po akci můžeme hádat o penězích, ale na výsledném efektu to bohužel nic nezmění.
 • Odkazy v prezentacích nejsou určeny ke čtení či zapamatování, protože jsou obvykle dlouhé, ale k tomu, aby v prezentaci byly, až si je návštěvník stáhne po skončení akce. Pokud jsou v prezentaci odkazy, které si má divák zapamatovat, jsou obvykle kráceny a čitelně značeny.
 • Co říci k nepohodlným židlím? Pokud bychom zaváželi jiné židle, než nabízí daná lokalita, opět se to promítne do nákladů a tím pádem nejspíš do vstupného.

A nakonec jedna důležitá věc. Tech Days neměly být a nebyly výdělečnou akcí. Vstupné účastníků sloužilo pouze na pokrytí části nákladů.

Co příště?

Vzhledem ke komentářům na cenu vstupného a dalším, máme jednu otázku. Pokud bychom dělali stejně velkou akci, jaký model byste uvítali?

 • Placená konference stejně jako Tech Days.
 • Akce zdarma, ale bez jídla, pouze s pitím (např. voda, ne káva). Jídlo (snídaně, svačina, oběd…) a další pití (káva, kola, pivo…) by si každý platil sám.

Odpovídat můžete do komentářů tohoto článku.

Závěrem

Prezentace z akce budou dostupné na webu www.microsoftdays.cz během příštího týdne. Záznamy o něco pozdeji, jakmile budou zpracovány.

Dlouhý pětiměsíční maraton s názvem Tech Days skončil. My jsme si celou akci užili a stejně tak doufáme, že jste si ji užili i vy, a že pro vás především byla přínosem. Někdy příště, snad za rok, se budeme těšit opět na viděnou.

Za celý realizační tým Tech Days,
- KFL

Comments (0)

Skip to main content