Nasazení do Windows Azure přímo z Visual Studia – nyní snadné jako nikdy předtím


Zhruba před týdnem byla uvedena nová verze Windows Azure SDK a nástrojů pro Visual Studio, označovaná jako verze 1.6 anebo též November 2011.

Hlavní výhodou je výrazné zjednodušení automatizovaného nasazení aplikace do cloudu přímo z Visual Studia. Dříve jste si museli sami vygenerovat certifikát, vyexportovat ho, správně zaregistrovat přes Azure portál, nakopírovat si subscription ID, překopírovat do Visual Studia, atd. A pokud jste se chtěli z diagnostických důvodů připojit k virtálu pomocí vzdálené plochy, mohli jste si celý postup zopakovat, neboť na to je třeba jiný certifikát, který se registruje přes portál i s privátním klíčem.

To vše je minulost. Nyní je celý postup plně automatizován, takže jediné co musíte udělat sami je přihlásit se jednou jedinkrát za dobu trvání svého Windows Azure účtu pomocí LiveID (viz link nahoře v dialogovém boxu):

image

Po přihlášení je vám nabídnout ke stažení soubor s příponou .publishsettings, který obsahuje certifikát, jež byl mezitím již zaregistrován pro příslušnou subskripci jako validní. Soubor uložíte a ve Visual Studiu zvolíte možnost Import:

image

Nyní již můžete nastavovat další věci, včetně vytvoření případné nové služby pro nasazení aplikace přímo z Visual Studia.

image

Stejně jednoduchý je i vzdálený přistup – zadáte pouze jméno/heslo/platnost a certifikát je vygenerován a nasazen ke službě v cloudu. Pak už jenom stačí vše potvrdit:

image

A za 10-15 minut si můžete vyzkoušet hotovou službu v cloudu:

image

Kdo je zvídavý, může se přihlásit na Windows Azure portál a podívat se, co se stalo s certifikáty. Pro vaši Azure subskripci a LiveID byl vygenerován nový certifkát, který byl přidán mezi certifikáty pro správu:

image

Rovněž ke službě byl přidán nový certifikát využívaný pro šifrování hesla pro Remote Desktop:

image

Na závěr bych rád upozornil, že tento postup je určený pouze a výhradně pro vývojové či testovací prostředí běžící ve Windows Azure. Pro produkční prostředí je třeba dbát mnohem více na zabezpečení  a s certifikáty zacházet mnohem obezřetněji.

Podrobnější video si můžete prohlédnout na MSTV.CZ.

Nástroje stahujte zde.

Michael

Comments (0)

Skip to main content