Český full-text pro SQL Server–konečně !!!


Po mnoha letech čekání se uživatelé SQL serveru konečně dočkají plnohodnotného, plně podporovaného a spolehlivého českého fulltextového vyhledávání.

Příběh českého fulltextu je velmi dlouhý a zajímavý. Již řadu let jsme se v české pobočce snažili, aby byla tato techonologie k dispozici. Mělo to ovšem několik úskalí:

 1. Čeština je zatraceně složitý jazyk (7 pádů, …)
 2. Full-textový modul běží částečně v procesu SQL enginu, tudíž nároky na stabilitu, výkonnost, testování, … jsou zatraceně vysoké
 3. Body 1 a 2 způsobují, že integrace tohoto modulu do produktu je zatraceně drahá, přičemž se těžko obhajuje, že si takový víceméně bezplatný modul na sebe vydělá.

Během let se objevila některá řešení. Před lety jsem podpořili vyvinutí freewarového modulu, ale tento nebyl nikým podporován a neběžel na 64 bitech. Existoval též komerční modul od třetí strany, nicméně málokomu se chce platit dodatečné peníze nad rámec databázové licence. Situace začala být neúnosnou před několika lety, kdy se do fulltextu SQL serveru z mnoha různých důvodů dostaly dokonce i jazyky menší než čeština. Blýskat na lepší časy se začalo v roce 2010, kdy rodina SharePoint produků v sobě obsahovala český fulltextový modul.

A nyní tramtadadá (fanfára) … přichází SQL Server “Denali” CTP 3, kde jsou dva nově podporované jazyky – čeština a řečtina. Takže konečně…

Michael

Comments (9)

 1. Martin says:

  Díky za skvělou zprávu, už se těším až to budeme moci zákazníkům v BOSSovi nabídnout.

 2. VaDo says:

  Ale zpětně do starších verzí…? Nic?

 3. Bohuzel, dodava se jedine na DVD budouciho produktu.

 4. Pazu says:

  Dobrá zpráva. Dosavadní ostudu to už bohužel nenapraví. Zkuste si nainstalovat CRM 2011 CZ – tomu kdo to testoval bych urazil obě pazoury: bez hacknutého sharepointího stemmeru se vám to proti MS SQL 2008 R2 x64 vůbec nepovede a to je přitom ne-li doporučovaná, pak rozhodně "podporovaná" kombinace.

 5. Petr Jasek says:

  A bude uz full-text fungovat na Windows Azure?

 6. Ano, ale ne drive, nez bude hotovy SQL Server "Denali". Dale uz nemuzeme ani naznacovat :-)

 7. Petr Jasek says:

  Dekuji. Je jasne, ze soucasna architektura SQL Full-textu neumoznuje beh pod Windows Azure, bez kompletniho prepsani….Dulezite je, ze se architektura predelava pro Denali. A hlavne, aby se nezapomnelo na cestinu pro Windows Azure SQL Full-text ;)

 8. Petr Jůza says:

  Jaky je tedy prosim aktualni stav ceskeho fulltextu pro SQL Server 2008 RC2? Zakaznik pozaduje "musí podporovat český jazyk včetně pokročilých funkcí jako je lemmatizace,

  podpora skloňování a časování, práce se slovními druhy, apod." – mohu mu toto nabidnout ve stavajici verzi SQL serveru nebo bude nutny upgrade na SQL 2012?

 9. Michael Jurek says:

  Plnohodnotny cesky fulltext je podporovan pouze ve verzi 2012

Skip to main content