Jak jsem stavěl vizualizér


Pokud to zjednoduším, tak vizualizér je kamera na rameni, které se používá při přednáškách, když potřebujete ukázat nějaký předmět. Typicky se využívá při předvádění mobilních telefonů, když je třeba, aby bylo vidět i na ruce, jak telefon ovládají. Problém profesionálních vizualizérů je jejich cena a rozměr a tím pádem i dostupnost v přednáškových místnostích. Navíc vizualizér často potřebuje ještě VGA přepínač, protože se jedná o další vstup pro projektor. Některé typy mají přepínač integrovaný.

Protože hodně cestuji a vizualizér budu potřebovat čím dál častěji, zejména při prezentací Windows Phone Mango a budoucích tabletů s Windows 8, tak jsem se rozhod postavit si jeden přenosný. Dříve jsem používal klasický stativ s kamerou, ale díky úhlu kamery byl obraz dost zdeformovaný. Původně jsem chtěl jen vyrobit rameno na stativ, aby byla kamerka kolmo nad předmětem, ale od toho jsem upustil kvůli rozměrům stativu. Potřebuji vše zabalit do batohu s notebookem.

033

Kamera

Jako kameru jsem použil LifeCam Cinema. Kamera má vysoké rozlišení, pro mé účely dobrý ovládací program a má na sobě závit pro uchycení na stativ. A taky je to náš výrobek J. Cena cca 1600,-.

Základna

Na základnu jsem použil plastové kuchyňské prkénko Ikea. Důvodem byl vhodný rozměr, dostupnost, váha a cena (29,-). Na prkénko jsem ze spodu nalepil filcové podložky na nábytek a vyvrtal do něj jeden otvor o průměru 3 mm pro šroub, který drží rameno s kamerou.

Konstrukce ramene

Jako materiál jsem zvolil hliníkový I profil o rozměru 20 mm x 2 mm. V délce 1000 mm, která mi bohatě stačila, stojí cca 60,-. Profil jsem nejdříve nařezal pilkou na kov na potřebnou délku, naznačil místa ohybu a pak vyvrtal otvory pro spojovací šrouby (3 mm) a otvor pro stativový šroub (cena cca 120,-) o průměru 6 mm, který jsem pak zvětšil kulatým pilníkem. Stativový šroub používá palcovou míru a má průměr cca 6,2 mm. Při vrtání otvorů vřele doporučuji použít vrtačku ve stojanu. Otvory se vrtají výrazně lépe. A protože jsem z americké firmy, tak nezapomeňte na ochranné brýle.

010

011

012

Po vyvrtání otvorů je třeba profil ohnout do patřičného tvaru. Profil jsem upnul do svěráku, nahřál plynovým hořákem a údery gumovou paličkou postupně ohnul. Výsledný úhel jsem pak upravil pomocí kleští.

013

Na dalším obrázku vidíte rozebraný vizualizér i s nářadím pro sestavení.

037

Sám jsem zvědavý, jak se mi tento amatérský vizualizér osvědčí. Do teď jsem byl zvyklý pracovat s profesionálními výrobky. Zejména se bojím tuhosti konstrukce kvůli chvění, možná jsem měl použít L nebo U profil místo I. Dalším problémem by mohlo být automatické ostření kamery. Profesionální výrobky mají ostření manuální a většinou i přisvícení.

Obraz z vizualizéru

Vizualizér 1

Vizualizér 2

Pár rad na závěr

 • Než začnete vysávat piliny, ověřte si, že prachový filtr je na svém místě…
 • Hliník ohřátý plynovým hořákem pálí
 • Svěrák taky

Štěpán


Comments (2)

 1. Robert Varga says:

  "plastové kuchyňské prkénko Ikea" – geniální

  "než začnete vysávat piliny, ověřte si, že prachový filtr je na svém místě" – geniální

  "hliník ohřátý plynovým hořákem pálí" – geniální

  "svěrák taky" – geniální

  Autofocus lze vypnout a nastavovat v Settings, a je to potřeba :-D

 2. El Borland says:

  Pokud se Vám neosvědčí hliník, zkuste dřevo s kavalitní povrchovou úpravou.

Skip to main content