Jak dostat aplikaci na Windows Phone marketplace přes APP HUB?


Stejně jako mnozí z vás byl jsem i já zvědavý jak vlastně prakticky bude marketplace fungovat pro české vývojáře. Za tímto účelem jsem si napsal super jednoduchou apošku ideální na malý testík. Na následujících řádcích popíši své zkušenosti.

Abyste mohli dát aplikaci na marketplace potřebujete kromě samotné aplikace ještě několik dalších věcí: Účet LiveID, zajímavé snímky vaší aplikace, popis vaší aplikace a v neposlední řadě byste měli mít rozmyšleno v jakých zemích chcete mít aplikaci přístupnou a kolik by měla stát. Co se týká souborů kter0 pot5ebujete – absolutní minimum je 5 souborů: Aplikační XAP, 3 titulní obrázky aplikace v rozměrech 173x173, 99x99 a 200x200 nap59klad ve form8tu PNG a alespoň jeden snímek aplikace v rozměru 480x800 (pokud nemáte tak jednoduchou apošku jako já, tak určitě doporučuji snímků udělat víc – maximální množství je 8).

Takže jak na to?

1. Přihlásíte se na APP HUB http://create.msdn.com/en-US/ a potom půjdete na My dashboard a dále na Windows Phone. Nebo můžete jít rovnou sem http://windowsphone.create.msdn.com/app.

2. Pokud již nejste přihlášeni přes LiveID budete vyzváni tak udělat. Pokud LiveID nemáte, pak informace o této službě najdete zde http://www.microsoft.com/cze/windows/products/windowslive/liveid/

3. Jakmile se přihlásíte svým LiveID je vám umožněno se zaregistrovat na APP HUB. Máte 3 možnosti – jako firma, individuální vývojář a nebo student. V prvních dvou případech si připravte platební kartu na částku odpovídající 99USD. Pokud jste student stačí mít LiveID ověřené přes DreamSpark (www.dreamspark.cz) a registraci máte ZDARMA. Následně budete požádáni o identifikační a kontaktní informace.

Pro NEstudenty: Pokud již nyní víte, že budete na marketplace publikovat můžete rovnou vyplnit údaje o platební kartě k úhradě vstupního poplatku 99USD. V opačném případě tento krok můžete vynechat a znovu se k němu vrátit až budete mít aplikaci vyzkoušenou a odladěnou na telefonu. Úhrada 99USD není podmínkou k tomu, aby váš telefon šel odemknout pro nasazení na telefon.image

4.  K vlastní aplikaci. Proces zadání nové aplikace a nové verze aplikace je téměř identický. Pokud nahráváte jen další verzi téže aplikace je maximální množství údajů již předvyplněno – což je příjemné. Nejprve je třeba zadat XAP soubor spolu s číslem verze a případnou informací o tom, že aplikace záměrně porušuje některá doporučení.image

5. Na následující obrazovce máte možnost zadat informace o aplikaci jako jsou:

- kategorie v marketplace

- stručný a detailní popis

- klíčová slova (doporučuji se hodně zamyslet co typicky hledá člověk, který má nalézt vaší aplikaci)

- vaší URL a email

- již zmíněné obrázky aplikace a logo

Užitečné je, že popis a kontakty můžete mít pro každou zemi, pro kterou máte připravenou lokalizaci, jiné.

6. Dále máte možnost přesně říci v které zemi bude aplikace nabízena a za kolik.

image

7. Posledním krokem jsou informace k testování, které můžete poskytnout člověku, který bude aplikaci certifikovat. Další důležitá věc, kterou zde nastavujete, je způsob zvěřejnění / nezveřejnění.

image

8. Toto je vše z vaší strany a nyní je míček na straně backoffice Microsoftu. Co se děje můžete sledovat na přehedu k aplikaci. Dle mojí zkušenosti jsou všechny kroky prováděny téměř obratem s výjimkou certifikace – ta v mém případě trvala 2-3 dny.

 

image

Je také možné, že aplikace certifikací neprojde. V tomto případě dostanete k dispozici zprávu v PDF o tom, proč aplikace neuspěla a také co udělat proto aby příště uspěla. Pokud aplikace projde pak už můžete sledovat jak vám pěkně rostou počty downloadů Smile

Statistiky můžete sledovat dle zemí v kterých je aplikace nabízena a stejně tak máte podrobný přehled o všech hodnoceních vaší aplikace taktéž dle jednotlivých zemí.

Filip

Comments (9)

 1. Euphoric says:

  Spíš bych uvítal návod "Jak dostanu na svůj telefon nejnovější betaverzi Mango, abych mohl testovat."

  Publikace aplikací je prakticky k ničemu, když nemůžu testovat.

 2. Štěpán Bechynský says:

  Abyste mohl na telefon dostat Mango, musíte se nejdříve zaregistrovat jako vývojář, pak dostanete pozvánku do projektu Connect, kde najdete podrobné instrukce, jak nainstalovat Mango. Mango jsem instaloval na Samsung Omnia 7 (absolutně bez problémů) a na HTC HD7 Pro (potíže kvůli uzamykání telefonu, ale pár restartů navíc a šlo to taky).

 3. Euphoric says:

  Jako vývojář jsem zaregistrován už pár týdnů. Prakticky od doby, kdy bylo přihlašování otevřeno.

  Ale betatestování Manga není otevřeno českým vývojářům. Viz. tato stránka: create.msdn.com/…/Mango_Beta

  A registrovat se jako vývojář na zahraničním účtu nechci.

 4. volki says:

  jsem na tom stejně, dokonce jsem poslal žádost o pozvánku a Mango nikde ….

 5. volki says:

  doplnění – před chvilkou, po cca 3 dnech od zaslání požadavku pozvánka do Connectu dorazila a mám Mango ke stažení

 6. Že Česko není mezi podporovanými neznamená, že pozvánky nechodí. Na pozvánku neexistuje SLA – tzn. může přijít dříve a nebo později (mě přišla po cca 14dnech). Fakt, že Česko není podporované se projeví, když odsouhlasujete Mango formulář – konkrétně část "7. Supported countries", kde berete na vědomí, že pokud vám telefon zcihlovatí (použit přímo termín "bricked") a nežijete v podporované zemi, nemůžete Microsoft žádat o podporu a řešení téhle situace.

 7. Filip says:

  Ahoj, mohli byste prosím přidat nějaký návod na přidaní ad-funded aplikace? Zajímal bych se hlavně vůbec o vytvoření účtu na Microsoft Advertising pubCenter a jak je nastavit, protože zde není podporována Česká republika..

  Díky!

 8. Filip says:

  Ahoj, mohli byste prosím přidat nějaký návod na přidaní ad-funded aplikace? Zajímal bych se hlavně vůbec o vytvoření účtu na Microsoft Advertising pubCenter a jak je nastavit, protože zde není podporována Česká republika..

  Díky!

 9. Zdravím, přesně jak píšete – v České republice není zatím adControl podporován a to je důvod proč zatím nemohu návod napsat. Jakmile se Česko dostane na seznam podporovaných zemí určitě se dozvíte co a jak.

Skip to main content