Týden v cloudu, díl XV.


SharePoint a Windows Azure se ukazuje jako velmi dobrá kombinace produktů. O produktech třetích stran a různých informačních zdrojích jsem psal již dříve. Dne bych doplnil několik nových zajímavých zdrojů a praktických příkladů, na kterých si lze vhodnost kombinace obou technologií ověřit.

clip_image002

 1. Určitě bych začal knihou za nakladatelství O’Reilly: “Developing Microsoft SharePoint Applications Using Windows Azure
 2. Oficiální Microsoft stránky věnované integraci SharePoint a Windows Azure webpage
 3. Windows Azure + SharePoint Training Course & Hands-on Labs
 4. Online přednášky Academy Live Session
 5. SharePoint + Windows Azure Development Primer
 6. Přednášky z konference TechEd na téma SharePoint + Azure
 7. SharePoint + Windows Phone + Windows Azure, blog post
 8. blog post na téma proč “Sharepoint + Windows Azure”
 9. SharePoint + Windows Azure případová studie

 

Cloud jako Load Testing agent

Jeden ze zajímavých scénářů použití cloud platformy je generování velké zátěže pro ověření stability a výkonnosti našich řešení. Zde bych ale určitě explicitně uvedl, že nenavádím k využívání cloudu pro realizaci (D)DoS útoku, jak jsme měli možnost sledovat v nedávné době na internetu. Ale zpět k tématu.

 • Pro rozjetí Visual Studio Load Testing agenta ve Windows Azure si přečtěte tento návod.
 • Samotná architektura a postup testování je uveden v následujících třech dílech: Díl 1, Díl 2, Díl 3

Určitě je nutné dodat, že pro správnou funkci potřebujete VS 2010 SP1. Verze Ultimate dnes poskytuje neomezené možství Virtuálních uživatelů. Pokud ještě nemáte stažený Load Test Virtual User Pack, pak lze tak učinit na produktových stránkách Visual Studia.

Azure – pohled do reálného světa: Rozhovor se Stanislavem Hackerem, hlavním programátorem společnosti DBsys s.r.o.

MSDN: Jaké otázky jste posuzovali před vstupem do technologie Windows Azure a co stálo za konečným rozhodnutím pro její využití?

Potřebovali jsme pro naši službu najít server, který by byl schopen obsloužit, v případě potřeby, několik desítek tisíc uživatelů. Bohužel dedikované servery mají určitý strop pro výkon a podle propočtů bychom museli pořídit velké množství těchto serverů, což by bylo neúnosné a hledali jsme tedy jiné řešení, jelikož už v té době se mluvilo o cloudových systémech téměř všude.

O Windows Azure jsme se dověděli na základě spolupráce s Technologickým centrem Hradec Králové a po zjištění všech informací o tomto cloudovém systému jsme usoudili, že to je přesně to, co potřebujeme. Můžeme tak, v případě velkého zájmu o službu, kdykoliv zvednout výkon pro plynulejší chod aplikace.

MSDN: Jak je Vaše aplikace technologicky postavená a pokud jste se setkali s komplikacemi při jejím nasazení na Windows Azure, jak jste je řešili?

Jelikož jsme dosud vytvářeli pouze aplikace v jazyce PHP, rozhodli jsme se vyzkoušet možnost jejich nasazení do Windows Azure. Microsoft uvádí, že tuto technologii také podporuje, a tak jsme vytvořili aplikaci v PHP a nasadili jsme ji do cloudu. Několik problémů se vyskytlo, ale vše se podařilo vyřešit. Bylo potřeba zmigrovat databázi MySQL do databáze Azure SQL. Na to je vytvořen prvotřídní nástroj, který udělal všechno za nás, takže tento problém se podařilo vyřešit velice rychle. Co se týče spolupráce PHP a Windows Azure, tak pro tento případ existuje výborná knihovna PHPAzure, která umožňuje spravovat všechny důležité funkce Windows Azure přímo z PHP. Díky této knihovně je možné, aby služby využívala Azure Storage nebo, v případě potřeby, spustila nové instance.

MSDN: Můžete porovnat rozdíly v implementaci aplikace v prostředí cloudu a “on premise”?

Co se týče PHP, tak implementace v cloudovém prostředí je trochu složitější pro již hotové aplikace, protože je nutné zásadně upravit jejich kód. Ovšem pro nové aplikace je rozdíl pouze v použitých knihovnách a je nutné si zvyknout na jinou práci se soubory, které je třeba ukladát do Azure Storage. Jinak se ale implementace zásadně neliší a není problém se rychle naučit přejít do cloudového systému. U PHP za to nejvíce může fakt, že je spouštěno jako CGI a v podstatě funguje na Windows Azure stejně jako kdekoliv jinde.

MSDN: Plánujete rozvoj Vašich aktivit v oblasti cloudu?

Po zjištění celé struktury cloudu a všech výhod, které přináší, jsme se rozhodli nabízet vývoj aplikací do Windows Azure našim zákazníkům a setkáváme se s kladnými ohlasy. Stejně tak je pro nás toto řešení usnadněním nákladů spojených s bezchybným provozem serveru, na kterém běží aplikace, jelikož tuto starost už nemusíme dále řešit.

MSDN: Můžete se podělit o dosavadní zkušenosti s využíváním služeb Windows Azure?

Vývoj pro Windows Azure ve mně vzbudil daleko větší zájem o cloudové aplikace a to nejen díky výbornému zázemí pro programátory, ale i díky všem dříve zmíněným výhodám. Vývoj ve Visual Studiu a následné nasazení aplikace je velice intuitivní a díky dobře napsaným a srozumitelným návodům na msdn jsem neměl s nasazením žádné problémy. Stejně tak je výborný Windows Azure Management Portal, ve kterém je velice jednoduché se zorientovat a práce s ním je velice rychlá.

Jedinou nevýhodou je absence globální kontrolní aplikace, ve které by bylo možné nechat spuštěnou již vytvořenou aplikaci na volitelný čas a poté zjistit kolik prostředků aplikace spotřebovala. Toto je sice také možné, ale je to velmi časově náročné a velmi nepřesné.

Ještě, jako vždy, link na předchozí díl.

- Dalibor

Comments (0)

Skip to main content