Týden v cloudu, díl XIII.


Novinky v SQL Azure

Květnový update SQL Azure přinesl několik zajímavých novinek.

 • Bylo uvolněno SQL Azure Database Management REST API, které umožňuje programově spravovat SQL Azure servery, včetně nastavení firewall pravidel definovaných na straně Azure SQL.
 • V rámci jedné placené subskripce je nyní možné mít více SQL serverů. Srozumitelný přehled týkající se SQL Azure provisioning modelu lze získat zde.
 • Byl updatován JDBC driver (3.0) pro Azure SQL. Vedle jeho samotného stažení jsou k dispozici i příklady pro připojení SQL Azure pomocí JDBC.

Bezpečnost, je jeden z kritických aspektů cloud computingu. U PaaS však zodpovědnost je rozdělena mezi Microsoft i vývojáře. Z toho důvodu jsme publikovali velice pěkný článek na téma SQL Azure Connection Security.

Live Streaming ve Windows Azure

O možnostech použití Windows Azure pro media streaming jsem již psal vícekrát. Nyní bych rád zmínil jeden z projektů, který v této oblasti vzniknul. Je dostupný na Codeplexu pod názvem Windows Azure Live Smooth Streaming a umožňuje ze živé kamery broadcastovat videopřenosy koncovým uživatelům, jak ilustruje následující obrázek:

clip_image001

Windows Azure pro iOS, Android a WP7

Tento týden byla ohlášena podpora Windows Azure pro telefony s operačními systémy iOS, Android a Windows Phone 7. Prakticky to znamená, že jsou uvolňovány nativní knihovny pro vývojáře, aby mohly snadněji vytvářet aplikace pro odpovídající mobilní telefony a z nich se připojovat na služby Windows Azure.

V tuto chvíli byl uvolněn Windows Azure Toolkit for iOS (v1.0.0) a Windows Azure Toolkit for Windows Phone 7.

clip_image002clip_image003

K oběma toolkitům je k dispozici celá řada informačních zdrojů.

iOS:

Windows Phone 7:

Toolkit pro Android nebyl ještě uvolněn, ale dojde k tomu během června. Takže alespoň jeden screenshot pro očekávání.

clip_image004

Ještě, jako vždy, link na předchozí díl.


Comments (6)

 1. Petr Jez says:

  Kdy bude dostupny SQL Full-Text, podpora backup/restore na zadost, podpora BI, podpora .NET CLR atd.?

  Co se stane s prichodem SQL Denali? Budeme zase cekat leta nez se objevi na Azure a nebo je jiz Denali od zacatku pripravovano jako Azure ready?

  Leta jste tlacili firmy k pouzivani techto technologii a s prichodem Azure vracite vyvojare desitku let dozadu. Dokud nebude Azure poskytovat ekvivalent toho co klasicky SQL Server, tak nemuzete ocekavat, masovejsi rozsireni teto platformy u zakazniku.

 2. iecz says:

  Dobrý den,

  nejbliží novinky, které můžete očekávat, jsou dnes v beta verzích a byly ohlášeny na poslední konferenci MIX11 – viz  blogs.msdn.com/…/windows-azure-novinky-na-konferenci-mix11.aspx.

  Pokud jde o technologie, které uvádíte v úvodu vašeho dotaz, nemohu vám bohužel dát přesné termíny. S cloud produkty je třeba si uvědomit jak se mění celý produktový cyklus. Pokud pravidelně sledujete Windows Azure, tak jste určitě postřehnul, že za jeden rok jeho komerčního provozu (od dubna 2010), došlo k několika rozšířením jak počtu služeb, tak jejich funkcí. Microsoft oznamuje změny a tzv. "major releases" každého půl roku. To je daleko rychleji než je tomu u běžných "krabicových produktů".

  Závěrem bych rád reagoval na "vracení vývojářů desítku let dozadu". Windows Azure je v tuto chvíli vhodný pro specifické projekty a ne provoz libovolné aplikace, která běží ve vašem IT. Aktuální mediální boom kolem cloud computingu a snaha téměř každé IT firmy vydávat za cloud platformu cokoli, co se "připojí na internet", vede k mylnému pocitu, že veškeré aplikace dnes, nejpozději zítra, musí běžet ve veřejném cloudu. Věřte mi, není tomu tak. Proto Microsoft nabízí nejen veřejný cloud, např. Windows Azure, ale i řešení lokálních cloudů – ve spolupráci s místními hostery (dnes již mnozí v ČR implementují Hyper-V cloud). I tak zůstane celá řada aplikací nebo projektů, které prostě zůstanou ve vašem IT. Jejich množina se ale s časem bude určitě měnit – ať z důvodu technické vyspělosti cloud platforem, z důvodu vyšší důvěry v kvalitu služeb nebo lepší legislativní podpoře.

 3. Petr Malatny says:

  Dobry den,

  pane Kacmar, Vase odpoved mi pripomina jeden vtip o pilotovi co se ztrati v mracich pri pristani v Seattlu a tu si vsimne muze stojiciho na vrsku mrakodrapu a tak se ho posunky pta: "Kde to jsem" a muz mu odpovi: "V letadle". Nacez pilot usoudi, ze leti kolem MS, protoze dostal zcela korektni odpoved, ale jez nemela vubec zadnou vypovidajici hodnotu.

  Nevim, jak chcete vybudovat u zakazniku duveru v platformu Windows Azure, kdyz namisto jasnych odpovedi, popisete cary "marketingovych" kecu, ktere nic nerikaji :(

  Pan nahore se ptal, kdy budou technologie k dispozici a vy mu odpovite jak moc se MS snazi a ze x-krat do roka dela update Windows Azure.

  Pan nahore pise, ze kvuli nedostupnosti nechterych technologii na Windows Azure, museji vyvojari pracovat tak jako pred davnou dobou a Vy mu odpovite, ze Windows Azure je urceno pouze pro specificke projekty? Muzete prosim specifikovat jake specificke projekty to jsou a pro co tedy neni Windows Azure vhodne?

 4. iecz says:

  Vážený pane Malatny,

   Děkuji za docela úsměvný vtip. Ten jsem ještě neslyšel. :-) Mimochodem, v současném velmi tvrdém konkurenčním boji můžete název firmy nahradit jakýmkoli jiným a libovolnou destinaci v Silicon Valley.

  Ale k vaší otázce ohledně funkcí v produktech – myslím, že jsme to napsal tak, jak se věci mají. Informace o nových verzích a jejich funkcích uveřejňujeme s periodou půl roku. Abych byl tedy konkrétní, v poslední uveřejněné komunikaci informace o fultextu ani plné implementaci BI nebyla žádná zmínka. Dlouhodobější roadmapu v tuto chvíli celosvětově nekomunikujeme.

  Ve vašem komentáři se také dotýkáte vhodnosti či nevhodnosti Windows Azure platformy pro konkrétní typy projektů. Toto je téma na samostatný blog post, což beru jako zajímavý podnět pro můj další příspěvek. Plně si uvědomuji, že mnohem častěji komunikujeme v jakých oblastech cloud přináší nějaké hodnoty. Daleko méně se říká, kde použití cloudu výhody nepřináší nebo dokonce je úplně nevhodné. Bohužel se technická specifikace rychle mění a scénáře použití se odpovídajícím způsobem mění stejně rychle. Doufám, že kriticky uznáte, že rychlost rozvoje cloud řešení v posledním roce je naprosto raketová.

  Abych uspokojil i v mezičase vaši potřebu konkrétních informací, pak rozdíly mezi SQL Azure a SQL serveru jsou popsány v kapitole 5 s názvem „SQL Azure a SQL server – podrobnosti a rozdíly“ v knize Technický popis Windows Azure Platform (download.microsoft.com/…/Windows_Azure_brozura.pdf). Ta by vám měla pomoci v rozhodnutí, které projekty je možné – z technického pohledu – převést do Windows Azure a které ne. Ještě jednou bych zdůraznil, že informace je poplatná řádově do konce 3. kvartálu tohoto kalendářního roku.

 5. Petr Malatny says:

  Dobry den,

  pane Kacmar, chtel bych se pripomenout s blog postem zamerenym na scenare pro ktere, neni Windows Azure prozatim postaveny.

  Dekuji

 6. iecz says:

  Dobrý den pane Malatny, doufám, že můj dnešní post vaši žádost do jisté míry řeší. Feedback je samozřejmě vítán. :-)

  blogs.msdn.com/…/windows-azure-o-cem-se-tolik-nemluvi.aspx

  Dalibor

Skip to main content