Materiály, praktický úkol, otázky a odpovědi k 5. lekci Azure Akademie II.


Prezentace a záznam:

Azure platforma – novinky a pokročilá témata

Azure – případové studie

Záznam Live Meetingu

Zadání praktické úlohy (za jejíž splnění dostanete potvrzení a knižní poukázku na 200 Kč)

Relevantní praktická cvičení

Virtual Machine Role
Content Delivery Network
Building Windows Azure Applications with the Caching Service

Otázky a odpovědi

Jsou případové studie volně dostupné ke stažení?
Ano, jsou viz link výše.

Je v .NET knihovna, která zapouzdřuje REST management API, abych mohl například navýšit počet instancí, změnit konfiguraci apod.?
Ano, existuje, ale není oficiální. Jmenuje se csmanage a můžete si ji jako vzorový kód stáhnout na http://archive.msdn.microsoft.com/windowsazuresamples.

Nevíte o nějakém dostupném příkladu jak z .NET změnit počet instancí?
Dalibor slíbil, že příklad dnes zveřejní na svém blogu.

Nevíte kdy půjde udělat aby CDN umělo automaticky komprimovat obsah? Chci komprimovat například JavaScript soubory pro klienty, kteří podporují gzip kompresi a ostatním posílat soubory nekomprimované.
V tuto chvíli není tato funkčnost plánována. Je možné, že se někdy v budoucnu objeví, ale v tuto chvíli nemáme žádné takové indicie.

Chystají se v cloudu též Analysis services (OLAP)?
Analysis services jsou v dlouhodobých plánech, ale v horizontu nejbližších měsíců je očekávat nelze.

Dá se při cachování obsahu určit IP požadavku z CDN, abych mohl ostatní požadavky? Kdyby chtěl někdo udělat DOS útok, tak by mohl útočit právě na zdroj cachování, a měl by i návod na co se má zaměřit - protože tam se předpokládá obsah nejvíce zatěžující server.
Není to standardní možnost. Ve Windows Azure máte IIS, které má standardně funkci blokování podle IP adres, ale seznam IP adres pro CDN není publikován a lze též předpokládat, že se časem mění. Tudíž si budete zřejmě muset vytvořit vlastní řešení pro detekci DOS útoku na základě vámi stanovených kritérií (např. formou IIS modulu anebo přímo v generujícím kódu).

Zajímá mě distribuce dat a geolokace. Jaké funkce jsou k dispozici?
Připravuje se tzv. Data Sync, který umožní replikaci databází mezi datovými centry (viz http://www.microsoft.com/en-us/sqlazure/datasync.aspx), kde se dá požádat o přístup k CTP verzi. Dále se připravuje tzv. federace dat (partitioning dat podle vybraného klíče). K této technologii se již dají najít nějaké informace, ale není k dispozici ani v testovací verzi. Navíc bude určena pro scale-out databází v rámci jednoho datového centra, nikoliv ke geografické distribuci dat.

Pokud v některé oblasti váháte, napište nám na e-mail AzureAkademie@microsoft.com

Dalibor a Michael

Comments (1)

  1. vyvojar says:

    Příklad na použití Azure Management API jsem dnes dopoledne publioval – blogs.msdn.com/…/jak-programov-spravovat-a-ridit-azure-aplikace.aspx

    Dalibor

Skip to main content