Materiály, praktický úkol, otázky a odpovědi ke 4. lekci Azure Akademie II.


Prezentace a záznam:

Azure Storage

Windows Azure – scénáře použití

Záznam Live Meetingu

Zadání praktické úlohy (za jejíž splnění dostanete potvrzení a knižní poukázku na 200 Kč)

Doporučené praktická cvičení

Explore Windows Azure Storage

Otázky a odpovědi

Jak jsme slíbili, přinášíme zodpovězené dotazy, které padly během druhé lekce naší Azure akademie II. Otázky jsme si dovolili jazykově a stylisticky zkorigovat, stejně jako naše původní odpovědi, které jsme doplnili o další informace.

V Azuru začala být instance najednou stále ve stavu Initializing. Zkoušel jsem ji zastavit a spustit znovu, ale po spuštění už nenaběhne. Tím pádem se už ani nedostanu na instanci přes Remote Desktop. Jak mohu zjistit, co je špatně a kde vznikla chyba?
V tuto chvíli bohužel neexistuje žádný nástroj pro detekci tohoto problému. V první lekci jsem uváděl, jaké mohou být obecné příčiny. V 99% případů to je chybějící DLL (assembly). Řešení tohoto problému jsem popsal zde http://blogs.msdn.com/b/kaci/archive/2011/01/24/odhalte-problemy-s-nasazenim-aplikaci-na-windows-azure.aspx. Druhou častou možností je neošetřená výjimka v kódu pro start a spuštění role (tedy dříve než role nastartuje, nikoliv chyba ve vlastní aplikaci).

Dá se při různé zátěži aplikace nastavit např. že během pracovní doby od 8-17 hod. běží 2 instance a mimo pracovni dobu pouze 1 instance? Samozřejmě automaticky
Ano, jde to udělat, ale není to přímo funkce konfigurace Windows Azure. Existují různá řešení, podívejte se prosím na tento článek na mém blogu - http://blogs.msdn.com/b/kaci/archive/2011/02/28/dynamicke-skalovani-vypocetniho-vykonu-ve-windows-azure.aspx a také na tento http://blogs.msdn.com/b/kaci/archive/2011/03/25/tyden-v-cloudu-dil-xi.aspx

Existuje nějaké API pro přístup k SkyDrive anebo je přístupný jen přes webové rozhraní?
Ne, bohužel v tuto chvíli neexistuje. Důvod je ten, že tato služba, která je zcela zdarma, je financována reklamou. Pokud potřebujete službu, která nevyužívá reklamu jako business model, pak je to právě Azure Storage, které API má.

Jak rychle mohu do Azure Storage tabulky zapisovat nebo číst?
Na toto téma jsem psal článek- podívejte se sem - http://blogs.msdn.com/b/kaci/archive/2011/02/02/jak-dimenzovat-datovou-propustnost-v-azure-cloudu.aspx

Pokud mám relační databázi a potřeboval bych ji mít geograficky "mirrovanou" je to reálné s Azure řešením?
Ano je, Michael to zmiňoval minulý týden. Slouží k tomu služba Azure DataSync. Na toto téma jsem také odpovídal v Q&A - viz http://blogs.msdn.com/b/vyvojari/archive/2011/03/22/materi-225-ly-praktick-253-250-kol-ot-225-zky-a-odpov-di-ke-3-lekci-azure-akademie-ii.aspx

Lze nějak otestovat rychlost uploadu a downloadu dat z Azure Storage? Abych si ověřil jaká bude rychlost od konkrétního klienta.
Pro tento účel je vytvořen nástroj s názvem Azure Throughput Analyzer. Podívejte se sem http://blogs.msdn.com/b/kaci/archive/2010/09/15/jak-zmerit-rychlost-pristupu-k-azure-storage.aspx

Existuje nějaká case study, kde by byl Azure dříve použit a aplikace mohla běžet na více instancích?
Azure Drive si může pro R/W operace připojit pouze jeden VM, pokud si vytvoříte snapshot příslušného blobu, je možné, aby byl sdílen více instancemi, ale pouze v read-only režimu. Vytvoření robustního mechanismu pro aktualizaci jednou instancí, snapshotováním po updatu a rekonfigurací ostatních instancí by podle našeho názoru znamenalo hodně práce a stejnou mohu investovat do využití Azure Storage, která je přirozenější pro Azure. Ale v principu vám nic nebrání se o to pokusit. O konkrétním nasazení této techniky nevíme.

Je možné hostovat na Windows Azure DotNetNuke , asi bude nutná úprava pro přístup na SQL Azure?
dfdff

Které umístění West/North/Anywhere Europe je vhodné pro ČR ?
Asi je to celkem jedno, můžete si změřit, kam má váš poskytovatel lepší konektivitu. Důležité je použít stejné datové centrum pro data i pro běh kódu.

Nepodařilo se mi nainstalovat MMC na Win7 - měl jsem podobný problém jako je popsaný na http://archive.msdn.microsoft.com/windowsazuremmc/Thread/View.aspx?ThreadId=4540, nicméně se mi to nepodařilo vyřešit. Máte s tím nějaké zkušenosti?
Měl jsem stejný problém (WS 2008 R2, 64bit). Problém je v tom, že se v ní používá stará verze jedné assembly z Azure SDK. Je nutné ji rekonfigurovat, tady je postup http://dunnry.com/blog/2010/11/30/UsingWindowsAzureMMCAndCmdletWithWindowsAzureSDK13.aspx

Když mám aplikaci zapisující do App_Data, stačí tento adresář nějak přesměrovat na Azure blob storage anebo je třeba aplikaci upravit?
Nějaké jednoduché přesměrování není možné, je třeba provést úpravu na používání SQL Azure anebo Azure Storage. Používání App_Data je problematické z více důvodu. Aplikace tam zřejmě nebude mít práva, toto úložiště není sdíleno mezi instancemi a navíc budou uložena data při mnoha příležitostech ztracena (např. nasazení nové verze).

Aplikace ukládá dokumenty (pdf, doc, docx) do SQL tabulky jako varbinary(max). Lze nějak vyřešit fulltextové vyhledávání nad dokumenty v SQL Azure? Jaké řešení doporučujete?
Aktuální verze SQL Azure nepodporuje fulltext. Do budoucna se to může změnit, ale nic v tomto smyslu zatím nebylo oznámeno. Pro veřejná data (katalog e-shopu) lze dobře využít služby internetových vyhledávačů zaintegrované do aplikace, ale pro celou řadu situací je tento přístup pochopitelně nepoužitelný.

Pokud v některé oblasti váháte, napište nám na e-mail AzureAkademie@microsoft.com

Dalibor a Michael

Comments (0)

Skip to main content